Lecția 2c – Aci 3

Cursul ACI 3

Meditația conform tradiției budiste

Conform învăţăturilor lui Geshe Michael Roach
Potrivit traducerii conferințelor Lamei Dvora Tzvieli

Lecția 2,c

Meditația asupra pașilor preliminari

Așezați-vă comod, astfel încât să nu vă mișcați pe perioada meditației. Cel mai important lucru în meditație este să stați fără să vă mișcați. Cine nu ajunge cu genunchii până la pământ, [poate] să își pună perne ca să-i sprijine genunchii și coapsele să fie relaxate. Mâinile le așezăm la nivelul ombilicului, iar sub ele punem o perna, pentru că dacă nu le vom sprijini, în timpul meditației, umerii se vor lăsa și se vor inclina înainte.

Fiți atenți ca spatele să fie drept.

Începeți să vă concentrați pe respirație. Imaginați-vă că mintea voastră este ca o santinelă care stă la intrarea din nări și păzește trecerea aerului care intră și iese. Nu încercați să vă controlați respirația și nici să schimbați ritmul ei. Fiți atenți la senzația de la vârful narilor, la intrarea și ieșirea aerului.

Și dacă vă trece vreun gând, aduceți-vă din nou mintea la mica santinelă ce păzește intrarea din nări.

Începeți să numărați zece respirații. Numărătoarea începe întotdeauna pe expirație. Expirați – unu, inspirația va veni de la sine, expirați – doi, și inspirați. Încercați să ajungeți până la zece, păstrându-vă concentrarea numai pe respirație.

Dacă ați pierdut numărătoarea, reveniți din nou la unu.

Vom începe acum pașii preliminarii.

Primul lucru pe care îl veți face, după ce v-ați așezat pe perna de meditație și v-ați concentrat puțin pe respirație, este să mergeți la refugiu. Modul tradițional de a ne refugia este refugiul în Buddha, Dharma  și Sangha.

  • diamantul Buddha ‒ este acea entitate iluminată, care a dobândit înțelepciunea, atotcunoa-șterea, și are o mare compasiune și iubire nesfârșită față de toate ființele.
  • diamantul Dharma ‒ este realizarea înțelepciunii și a compasiunii în inimile noastre.
  • diamantul Sangha – este reprezentat de toți Arya, acele ființe înalte care au perceput deja vacuitatea și se află pe calea iluminării, și care ne călăuzesc pe cale.

Refugiul în cele trei obiecte este modul tradițional de a ne proteja astfel încât să nu mai ajungem să trăim într-o lume suferindă și să putem ajunge la plăcerea sublimă a lui Buddha.

Un alt mod de a merge la refugiu este a ne refugia în Lama sau în învățător, care întruchipează toate cele trei diamante. Ei sunt și Buddha, și Dharma și Sangha.

O altă formă de refugiu este să vedem esența celor trei diamante sau a Lamei. Esența refugiului este aceea de a realiza în inimile noastre înțelepciunea profundă, înțelegerea realității, înțelegerea cauzei și a efectului și marea compasiune față de tot ceea ce există, iar asta pentru a putea eradica toată suferința, și a noastră și a celorlalți, și de a le aduce toată fericirea.

A patra formă în care putem să ne refugiem este de a lua toate lucrurile pe care vi le-am spus mai înainte și să le faceți să fie specifice vieții voastre de acum: adică, să vă uitați la modul în care ați reacționat la ceea ce vi s-a întâmplat astăzi: poate v-a enervat cineva, poate cineva nu a fost în ordine, sau nu a respectat regulile și l-ați criticat sau l-ați judecat pentru asta, și așa mai departe. Și, în loc să răspundem ca de obicei prin critici, cu nervi sau cu supărare, înțelegem că tot ceea nu este bine în lumea noastră, tot ceea ce ne doare, vine numai și numai din noi, și asta datorită faptului că încă nu am dobândit suficientă înțelepciune și compasiune.

Acesta este refugiul în care, în loc de a mai reacționa în fața situațiilor neplăcute după modul nostru obișnuit ‒ de a critica, de a ne enerva, de a ne supăra ‒ reușim să ne înfrânăm reacțiile și ne deschidem inima spre suferința celor din jurul nostru.

În locul acestor reacții obișnuite, care sunt bazate pe o vedere greșită, vom reacționa din înțelepciune, cu compasiune. Iar în loc să ne închidem inima, ne-o vom deschide și mai mult față de cei care ne-au rănit.

Deci, refugiul în acest caz, înseamnă a ne refugia în schimbarea tiparelor care ne mențin în suferință în tipare care  elimină suferința.

Încercați să meditați câteva momente asupra acestor lucruri.

Acesta este actul de refugiu. Și dacă ne vom concentra pe a patra formă de refugiu, aceea de a ne schimba tiparele obișnuite de reacție, în tipare care se bazează pe înțelegerea a ce anume ne determină suferința, aceasta este cu adevărat protecția ultimă. Acesta este semnificația profundă a lui Buddha, Dharma, Sangha, Lama.

Al doilea pas este generarea Bodhicittei. Ea este compasiunea care ne motivează, ea este muzica de fundal care fredonează în mintea noastră și, datorită ei, suntem aici și practicăm. Și asta deoarece, inimile noastre sunt îndreptate spre ființele care suferă în jurul nostru, pe care dorim să le ajutăm, indiferent dacă ele sunt conștiente de acest fapt sau nu. Vom căuta să ne deschidem și inimile, și pe noi înșine, ca să le putem ajuta cu adevărat. Aceasta este Bodhicitta.

Și în acest caz, putem să ne generam Bodhicitta gândindu-ne la cineva specific, la cineva care știm că suferă și pe care am dori să-l ajutăm.

Imaginați-vă acum că el se află în față voastră și decideți cu hotărâre să ajungeți în situația în care să-l puteți ajuta cu adevărat, fie că mai trăiește, fie că nu. Încă îl mai puteți ajuta.

Respirați de zece ori, în timp ce vă concentrați asupra acestui gând de compasiune, de Bodhicitta.

Dorința imensă de a ajuta toate ființele, atunci când ne conectăm la suferința din jurul nostru, ne rupe inima. Suferința este atât de mare, iar noi suntem atât de mici și de neputincioși. Cu toate că ne dorim atât de mult să ajutăm, în starea prezentă în care suntem, nu putem să ajutam cu adevărat. De aceea, avem nevoie să fim ajutați.

Iar pentru a primi ajutor, o vom invita pe Lama să vină la noi.

Chemați-vă Lama să vina la voi. Priviți-o cum stă în fața voastră, pe o floare frumoasă de lotus și pe perne catifelate.

Figura dinaintea voastră este perfectă, inima ei este plină de iubire, compasiune și înțelepciune, și în special, ea este plină de iubire pentru voi. Iubirea ei întrece cu mult pe cea pe care o simțiți față de voi înșivă.

Uitați-vă pentru câteva momente la frumusețea, tinerețea și strălucirea pe care o are. Lama împrăștie raze de lumină în toate direcțiile. Frumusețea ei, interioară și exterioară, este uluitoare. Faceți-o să fie plină de viață. Simțiți-i căldura corpului său, mirosul plăcut ce emană, dragostea din ochii ei. Ea are “ochii iubirii”.

Și acum vom începe cei șapte pași preliminari.

  1. Primul pas este prosternarea mentală. Ne prosternăm în față Lamei, în față uneia dintre virtuțile lui înalte și sublime, virtute pe care o admirăm cel mai mult și pe care am dori-o să o avem și noi. Priviți, de exemplu, la iubirea imensă pe care o are și încercați să pătrundeți în ea. Cu cât vă veți conecta mai mult la ea, cu atât mai repede va crește iubirea în voi, și asta datorită faptului că Lama este doar o proiecție a voastră. Încercați să vă dezvoltați sentimentele de admirație, de apreciere și de respect față de calitățile pe care le reprezintă Lama. Aceasta este prosternarea mentala – Chak tsel, în limba tibetană.
  2. Vom trece la al doilea pas, și anume – Cho pa – ofranda mentală. În inima noastră, îi oferim Lamei ofrande. Puteți să-i oferiți tot ceea ce doriți. Dăruiți-i din toată inima și din abundență, fără să țineți nimic. Puteți dărui lucruri pe care le dețineți, un lucru sau o imagine care vă place foarte mult; multiplicați-le de un milion de ori și oferiți-le Lamei. Puteți dărui ceva care nu este în posesia voastră: un peisaj frumos, un apus de soare, ceva care va face o mare plăcere.

Mai puteți dărui tot ceea ce ați pus pe altar: florile, apa de băut, apa de spălat picioarele, lumina, mirosurile plăcute ale bețișorului parfumat, și așa mai departe. Multiplicați-le de un milion de ori, umpleți cerul cu toate acestea și apoi oferiți-le Lamei. Gândiți-vă ce i-ar face plăcere Lamei și oferiți-i.

Dacă cumva aveți un obiect de care sunteți foarte atașați și pe care nu prea ați dori să-l dați – dați-l dacă puteți! Și dați-l din toată inima! Iar dacă nu, dați ceea ce puteți, dar faceți-o din toată inima. Va veni vremea când vă veți elibera de aceste atașamente.

  1. Al treilea pas este confesiuneaShakpa, pas care este și o purificare. Scopul lui este de a elimina orice lucru care poate dăuna sau împiedica meditația noastră. Calea cea mai bună de purificare este de a ne concentra pe ceva specific.

Uitați-vă la ce ați făcut sau ați spus sau ați gândit în ultimele 24 de ore. Poate ați învinuit sau poate ați criticat, ați condamnat sau ați desconsiderat pe cineva. Sau poate că nu ați vrut să dați ceva. Încercați să fiți sinceri cu voi înșivă și dați cărțile pe față. Gândiți-vă cât de prostesc este să faceți asemenea lucruri. Gândiți-vă la faptul că orice gând negativ nu face altceva decât să planteze o sămânță în curentul vostru de conștiință care vă va face să suferiți în viitor. Și dacă este așa, gândiți-vă cât de stupide și inutile sunt aceste situații, și încercați să regretați gândurile, vorbele sau faptele negative pe care le-ați făcut. Actul de a regreta are multa forță, deoarece are capacitatea de a purifica karma colectată de pe urma acțiunilor noastre negative, dacă este făcut cu multă sinceritate și din toată inima.

Deci, dacă dorim ca regretul să funcționeze cu adevărat și să fie eficient este important să ne depășim sentimentele neplăcute care se pot ivi, atunci când ne-am dat seama că am făcut ceva prostesc. Și poate, este mai mult decât ceva neplăcut, este să înțelegem că este greșit, că ne provoacă suferință.

Această înțelegere, atunci când este însoțită de emoție, este deja înrădăcinată în înțelepciune, iar regretul însoțit de înțelepciune va avea forța de a purifica.

  1. Al patrulea pas – bucuria. Uitați-vă din nou la viața voastră, din ultimele 24 de ore, și vedeți de data aceasta, ce fapte sau vorbe sau gânduri bune ați avut față de ceilalți și chiar față de voi înșivă, în sensul că ați decis să schimbați ceva în voi în urma învățăturilor primite. Bucurați-vă pentru acest lucru! Nu este nimic egoist să vă bucurați de faptele voastre bune! Bucuria plantează semințe bune și acumulează karmă pozitivă.

Un alt mod este să ne uitam la binele pe care l-a făcut altcineva sau Lama. Dacă cineva v-a impresionat prin actul de caritate pe care l-a făcut, bucurați-vă pentru el. Veți primi 10% din karma lui.

Puteți merge și mai departe: să vă bucurați pentru lucrurile bune pe care le face Dalai Lama în lume sau alți mari Lama, a căror viață și-o dedică numai pentru a aduce binecuvântare celorlalți.

  1. Al cincilea pas este de a o ruga pe Lama să ne învețe – Kulwa. Puteți să o rugați pe Lama să vină să vă învețe Dharma, la toate nivelurile. Să vă învețe secretele și misterele ei. Învățătura poate veni de la cineva care nu este Lama. Ea poate veni sub diverse forme. Poate veni de la cineva care vă creează dificultăți în viață, iar acest lucru este o lecție pentru voi. Dificultatea indică faptul că încă mai aveți de învățat, altfel nu v-ar fi fost greu.
  2. Pasul al șaselea este de a cere Lamei să rămână în lumea în care trăim. În acest pas vă rugați ca în lumea în care trăiți să fie dharma, să fie profesori care să ne învețe, să aveți capacitatea și înțelepciunea să vă dedicați și să mergeți pe urmele învățătorului, să fiți înconjurați de Sangha, de comunitatea spirituală care să vă susțină pe calea spirituală; ca toți care fac parte din Sangha să facă progrese pe calea lor; să fiți înconjurați de cei care vă influențează în bine, influență care să vă ajute de a înainta spiritual, care vă face mai buni și mai înțelepți.

Puteți alege una dintre aceste variante și să reflectați la ea.

Și acum, încet – încet deschideți ochii.

Pasul al șaptelea este dedicația, pe care o facem la sfârșitul meditației.

Acest pas nu este unul preliminar ci este o practică suplimentară.

Fiți atenți la mintea voastră: ea a devenit delicată, calmă și deschisă. Cu o astfel de minte, va trebui începută meditația propriu-zisă. Cu timpul, meditația asupra pașilor preliminari se va scurta. Este de dorit ca la început să se treacă încet-încet peste acești pași, pentru a obține întreaga lor valoare.

Toate aceste etape deschid inima, domolesc mintea, scad agresivitatea ei și, de asemenea, vă micșorează și egoul.

 

ACI 3 (Retreat) – Pregatire pentru Tantra – Meditația asupra pașilor preliminari

Această lecție este aceeași cu lecția 2,c din

Cursul ACI 3

Meditația conform tradiției budiste

Conform învăţăturilor lui Geshe Michael Roach
Potrivit traducerii conferințelor Lamei Dvora Tzvieli

 

Meditația asupra pașilor preliminari

Așezați-vă comod, astfel încât să nu vă mișcați pe perioada meditației. Cel mai important lucru în meditație este să stați fără să vă mișcați. Cine nu ajunge cu genunchii până la pământ, [poate] să își pună perne ca să-i sprijine genunchii și coapsele să fie relaxate. Mâinile le așezăm la nivelul ombilicului, iar sub ele punem o perna, pentru că dacă nu le vom sprijini, în timpul meditației, umerii se vor lăsa și se vor inclina înainte.

Fiți atenți ca spatele să fie drept.

Începeți să vă concentrați pe respirație. Imaginați-vă că mintea voastră este ca o santinelă care stă la intrarea din nări și păzește trecerea aerului care intră și iese. Nu încercați să vă controlați respirația și nici să schimbați ritmul ei. Fiți atenți la senzația de la vârful narilor, la intrarea și ieșirea aerului.

Și dacă vă trece vreun gând, aduceți-vă din nou mintea la mica santinelă ce păzește intrarea din nări.

Începeți să numărați zece respirații. Numărătoarea începe întotdeauna pe expirație. Expirați – unu, inspirația va veni de la sine, expirați – doi, și inspirați. Încercați să ajungeți până la zece, păstrându-vă concentrarea numai pe respirație.

Dacă ați pierdut numărătoarea, reveniți din nou la unu.

Vom începe acum pașii preliminari.

Primul lucru pe care îl veți face, după ce v-ați așezat pe perna de meditație și v-ați concentrat puțin pe respirație, este să mergeți la refugiu. Modul tradițional de a ne refugia este refugiul în Buddha, Dharma  și Sangha.

  • diamantul Buddha ‒ este acea entitate iluminată, care a dobândit înțelepciunea, atotcunoașterea, și are o mare compasiune și iubire nesfârșită față de toate ființele.
  • diamantul Dharma ‒ este realizarea înțelepciunii și a compasiunii în inimile noastre.
  • diamantul Sangha – este reprezentat de toți Arya, acele ființe înalte care au perceput deja vacuitatea și se află pe calea iluminării, și care ne călăuzesc pe cale.

Refugiul în cele trei obiecte este modul tradițional de a ne proteja astfel încât să nu mai ajungem să trăim într-o lume suferindă și să putem ajunge la plăcerea sublimă a lui Buddha.

Un alt mod de a merge la refugiu este a ne refugia în Lama sau în învățător, care întruchipează toate cele trei diamante. Ei sunt și Buddha, și Dharma și Sangha.

O altă formă de refugiu este să vedem esența celor trei diamante sau a Lamei. Esența refugiului este aceea de a realiza în inimile noastre înțelepciunea profundă, înțelegerea realității, înțelegerea cauzei și a efectului și marea compasiune față de tot ceea ce există, iar asta pentru a putea eradica toată suferința, și a noastră și a celorlalți, și de a le aduce toată fericirea.

A patra formă în care putem să ne refugiem este de a lua toate lucrurile pe care vi le-am spus mai înainte și să le faceți să fie specifice vieții voastre de acum: adică, să vă uitați la modul în care ați reacționat la ceea ce vi s-a întâmplat astăzi: poate v-a enervat cineva, poate cineva nu a fost în ordine, sau nu a respectat regulile și l-ați criticat sau l-ați judecat pentru asta, și așa mai departe. Și, în loc să răspundem ca de obicei prin critici, cu nervi sau cu supărare, înțelegem că tot ceea nu este bine în lumea noastră, tot ceea ce ne doare, vine numai și numai din noi, și asta datorită faptului că încă nu am dobândit suficientă înțelepciune și compasiune.

Acesta este refugiul în care, în loc de a mai reacționa în fața situațiilor neplăcute după modul nostru obișnuit ‒ de a critica, de a ne enerva, de a ne supăra ‒ reușim să ne înfrânăm reacțiile și ne deschidem inima spre suferința celor din jurul nostru.

În locul acestor reacții obișnuite, care sunt bazate pe o vedere greșită, vom reacționa din înțelepciune, cu compasiune. Iar în loc să ne închidem inima, ne-o vom deschide și mai mult față de cei care ne-au rănit.

Deci, refugiul în acest caz, înseamnă a ne refugia în schimbarea tiparelor care ne mențin în suferință în tipare care  elimină suferința.

Încercați să meditați câteva momente asupra acestor lucruri.

Acesta este actul de refugiu. Și dacă ne vom concentra pe a patra formă de refugiu, aceea de a ne schimba tiparele obișnuite de reacție, în tipare care se bazează pe înțelegerea a ce anume ne determină suferința, aceasta este cu adevărat protecția ultimă. Acesta este semnificația profundă a lui Buddha, Dharma, Sangha, Lama.

Al doilea pas este generarea Bodhicittei. Ea este compasiunea care ne motivează, ea este muzica de fundal care fredonează în mintea noastră și, datorită ei, suntem aici și practicăm. Și asta deoarece, inimile noastre sunt îndreptate spre ființele care suferă în jurul nostru, pe care dorim să le ajutăm, indiferent dacă ele sunt conștiente de acest fapt sau nu. Vom căuta să ne deschidem și inimile, și pe noi înșine, ca să le putem ajuta cu adevărat. Aceasta este Bodhicitta.

Și în acest caz, putem să ne generam Bodhicitta gândindu-ne la cineva specific, la cineva care știm că suferă și pe care am dori să-l ajutăm.

Imaginați-vă acum că el se află în față voastră și decideți cu hotărâre să ajungeți în situația în care să-l puteți ajuta cu adevărat, fie că mai trăiește, fie că nu. Încă îl mai puteți ajuta.

Respirați de zece ori, în timp ce vă concentrați asupra acestui gând de compasiune, de Bodhicitta.

Dorința imensă de a ajuta toate ființele, atunci când ne conectăm la suferința din jurul nostru, ne rupe inima. Suferința este atât de mare, iar noi suntem atât de mici și de neputincioși. Cu toate că ne dorim atât de mult să ajutăm, în starea prezentă în care suntem, nu putem să ajutam cu adevărat. De aceea, avem nevoie să fim ajutați.

Iar pentru a primi ajutor, o vom invita pe Lama să vină la noi.

Chemați-vă Lama să vina la voi. Priviți-o cum stă în fața voastră, pe o floare frumoasă de lotus și pe perne catifelate.

Figura dinaintea voastră este perfectă, inima ei este plină de iubire, compasiune și înțelepciune, și în special, ea este plină de iubire pentru voi. Iubirea ei întrece cu mult pe cea pe care o simțiți față de voi înșivă.

Uitați-vă pentru câteva momente la frumusețea, tinerețea și strălucirea pe care o are. Lama împrăștie raze de lumină în toate direcțiile. Frumusețea ei, interioară și exterioară, este uluitoare. Faceți-o să fie plină de viață. Simțiți-i căldura corpului său, mirosul plăcut ce emană, dragostea din ochii ei. Ea are “ochii iubirii”.

Și acum vom începe cei șapte pași preliminari.

  1. Primul pas este prosternarea mentală. Ne prosternăm în față Lamei, în față uneia dintre virtuțile lui înalte și sublime, virtute pe care o admirăm cel mai mult și pe care am dori-o să o avem și noi. Priviți, de exemplu, la iubirea imensă pe care o are și încercați să pătrundeți în ea. Cu cât vă veți conecta mai mult la ea, cu atât mai repede va crește iubirea în voi, și asta datorită faptului că Lama este doar o proiecție a voastră. Încercați să vă dezvoltați sentimentele de admirație, de apreciere și de respect față de calitățile pe care le reprezintă Lama. Aceasta este prosternarea mentala – Chak tsel, în limba tibetană.
  2. Vom trece la al doilea pas, și anume – Cho pa – ofranda mentală. În inima noastră, îi oferim Lamei ofrande. Puteți să-i oferiți tot ceea ce doriți. Dăruiți-i din toată inima și din abundență, fără să țineți nimic. Puteți dărui lucruri pe care le dețineți, un lucru sau o imagine care vă place foarte mult; multiplicați-le de un milion de ori și oferiți-le Lamei. Puteți dărui ceva care nu este în posesia voastră: un peisaj frumos, un apus de soare, ceva care va face o mare plăcere.

Mai puteți dărui tot ceea ce ați pus pe altar: florile, apa de băut, apa de spălat picioarele, lumina, mirosurile plăcute ale bețișorului parfumat, și așa mai departe. Multiplicați-le de un milion de ori, umpleți cerul cu toate acestea și apoi oferiți-le Lamei. Gândiți-vă ce i-ar face plăcere Lamei și oferiți-i.

Dacă cumva aveți un obiect de care sunteți foarte atașați și pe care nu prea ați dori să-l dați – dați-l dacă puteți! Și dați-l din toată inima! Iar dacă nu, dați ceea ce puteți, dar faceți-o din toată inima. Va veni vremea când vă veți elibera de aceste atașamente.

  1. Al treilea pas este confesiuneaShakpa, pas care este și o purificare. Scopul lui este de a elimina orice lucru care poate dăuna sau împiedica meditația noastră. Calea cea mai bună de purificare este de a ne concentra pe ceva specific.

Uitați-vă la ce ați făcut sau ați spus sau ați gândit în ultimele 24 de ore. Poate ați învinuit sau poate ați criticat, ați condamnat sau ați desconsiderat pe cineva. Sau poate că nu ați vrut să dați ceva. Încercați să fiți sinceri cu voi înșivă și dați cărțile pe față. Gândiți-vă cât de prostesc este să faceți asemenea lucruri. Gândiți-vă la faptul că orice gând negativ nu face altceva decât să planteze o sămânță în curentul vostru de conștiință care vă va face să suferiți în viitor. Și dacă este așa, gândiți-vă cât de stupide și inutile sunt aceste situații, și încercați să regretați gândurile, vorbele sau faptele negative pe care le-ați făcut. Actul de a regreta are multa forță, deoarece are capacitatea de a purifica karma colectată de pe urma acțiunilor noastre negative, dacă este făcut cu multă sinceritate și din toată inima.

Deci, dacă dorim ca regretul să funcționeze cu adevărat și să fie eficient este important să ne depășim sentimentele neplăcute care se pot ivi, atunci când ne-am dat seama că am făcut ceva prostesc. Și poate, este mai mult decât ceva neplăcut, este să înțelegem că este greșit, că ne provoacă suferință.

Această înțelegere, atunci când este însoțită de emoție, este deja înrădăcinată în înțelepciune, iar regretul însoțit de înțelepciune va avea forța de a purifica.

  1. Al patrulea pas – bucuria. Uitați-vă din nou la viața voastră, din ultimele 24 de ore, și vedeți de data aceasta, ce fapte sau vorbe sau gânduri bune ați avut față de ceilalți și chiar față de voi înșivă, în sensul că ați decis să schimbați ceva în voi în urma învățăturilor primite. Bucurați-vă pentru acest lucru! Nu este nimic egoist să vă bucurați de faptele voastre bune! Bucuria plantează semințe bune și acumulează karmă pozitivă.

Un alt mod este să ne uitam la binele pe care l-a făcut altcineva sau Lama. Dacă cineva v-a impresionat prin actul de caritate pe care l-a făcut, bucurați-vă pentru el. Veți primi 10% din karma lui.

Puteți merge și mai departe: să vă bucurați pentru lucrurile bune pe care le face Dalai Lama în lume sau alți mari Lama, a căror viață și-o dedică numai pentru a aduce binecuvântare celorlalți.

  1. Al cincilea pas este de a o ruga pe Lama să ne învețe – Kulwa. Puteți să o rugați pe Lama să vină să vă învețe Dharma, la toate nivelurile. Să vă învețe secretele și misterele ei. Învățătura poate veni de la cineva care nu este Lama. Ea poate veni sub diverse forme. Poate veni de la cineva care vă creează dificultăți în viață, iar acest lucru este o lecție pentru voi. Dificultatea indică faptul că încă mai aveți de învățat, altfel nu v-ar fi fost greu.
  2. Pasul al șaselea este de a cere Lamei să rămână în lumea în care trăim. În acest pas vă rugați ca în lumea în care trăiți să fie dharma, să fie profesori care să ne învețe, să aveți capacitatea și înțelepciunea să vă dedicați și să mergeți pe urmele învățătorului, să fiți înconjurați de Sangha, de comunitatea spirituală care să vă susțină pe calea spirituală; ca toți care fac parte din Sangha să facă progrese pe calea lor; să fiți înconjurați de cei care vă influențează în bine, influență care să vă ajute de a înainta spiritual, care vă face mai buni și mai înțelepți.

Puteți alege una dintre aceste variante și să reflectați la ea.

Și acum, încet – încet deschideți ochii.

Pasul al șaptelea este dedicația, pe care o facem la sfârșitul meditației.

Acest pas nu este unul preliminar ci este o practică suplimentară.

Fiți atenți la mintea voastră: ea a devenit delicată, calmă și deschisă. Cu o astfel de minte, va trebui începută meditația propriu-zisă. Cu timpul, meditația asupra pașilor preliminari se va scurta. Este de dorit ca la început să se treacă încet-încet peste acești pași, pentru a obține întreaga lor valoare.

Toate aceste etape deschid inima, domolesc mintea, scad agresivitatea ei și, de asemenea, vă micșorează și egoul.

 

ACI 3 (Retreat) – Pregatire pentru Tantra – Explicația pașilor preliminari

Pregătire pentru tantra
Seminar bazat pe Lam Rim
Sursa binefacerilor mele – rugăciunea către muntele de binecuvântări

Conform învățăturilor lui Geshe Michael,
traducere a conferințelor Lamei Dvora Tzvieli

Această lectie este aceeași cu lecția 2,b din Cursul ACI 3

 

O scurtă trecere în revistă
a celor șase etape premergătoare meditaţiei
sau cele şase pregătiri preliminare

Am vorbit în lecţia trecută despre cele şase pregătiri preliminare pe care le facem înainte de a ne aşeza pe perna de meditaţie, care sunt:

1. Prima a fost amenajarea şi ordonarea încăperii de meditaţie. Înainte de a ne aşeza să facem meditaţie, ne vom îngriji ca încăperea să fie propice practicii, lucruri pe care le-am explicat deja.

2. După care vom pregăti masa de altar. Vom aranja altarul ca să fie plăcut din punct de vedere estetic, pe care vom aşeza reprezentări ale lui Buddha, Dharma şi Sangha. Vom pune:

 – o statuie sau o imagine a lui Buddha,
– stupa, care semnifică mintea lui Buddha. Stupa are în partea de sus inele, ce reprezintă etapele spre iluminare.

Stupa înseamnă morman şi este o clădire religioasă budistă, în formă de movilă, ce conține relicve, cunoscute sub numele de śarīra (cenușă, fire de păr, dinți ai lui Buddha sau ai unui călugăr etc.) și poate fi folosită ca loc de rugăciune sau de meditație.

După ce Buddha a trecut în Parinirvana din anul 483 î.Hr, rămășițele sale au fost incinerate, iar cenușa sa a fost împărțită și îngropată sub opt movile (stupa), iar sub alte două movile au fost îngropate urna și tăciunii. Cele zece stupe au fost realizate în diferite părți din nordul și nord-estul Indiei. Se presupune că au fost construite din lemn și pământ, din acest motiv ele nemaiexistând până în prezent.

Cu timpul , alte stupe au fost construite de către credincioșii budiști pentru a adăposti relicvele sfinte ale discipolilor lui Buddha sau ale altor călugări importanți. În secolul al III-lea î.Hr, în timpul Imperiului Maurya, vechile stupe, mai ales cele ce găzduiau relicvele lui Buddha au fost reconstruite din piatră și cărămidă sub patronajul împăratului Așoka. Cele mai importante exemple de stupe sunt cele de la Sanchi, Sarnath, Amaravati și Bharhut.

Odată cu răspândirea budismului dincolo de granițele Indiei, stupele au fost preluate de alte popoare și au început să varieze în formă și stiluri. Un exemplu ar fi pagodele din Asia de Est ce au forma unor turnuri cu streașini ce se micșorează succesiv de jos în sus. Alte stupe în schimb au formă piramidală sau de clopot, cum sunt cele din Tibet.

Pe masa de altar se mai aşează o carte despre dharma sau un CD legat de dharmă, ce vor semnifica învăţătura lui Buddha iar la final se vor aşeza cele opt boluri despre care am vorbit.

3. Pasul următor, după ce ne-am ordonat camera şi ne-am aranjat perna de meditaţie, ne aşezăm. Înainte de a ne aşeza ne prosternăm de trei ori în faţa altarului, ne prosternăm compasiunii şi înţelepciunii fiinţelor iluminate, pe care şi noi dorim să ni le dezvoltăm în inima noastră.

Se recomandă ca atunci când facem prosternarea fizică, să coborâm încet şi să ne ridicăm repede. Când coborâm încet semnifică faptul că nu dorim să ajungem în infern sau în formele de existenţă inferioare. Iar când ne ridicăm repede, înseamnă că nu dorim să rămânem acolo.

După ce ne-am aşezat pe perna de meditaţie, mergem la refugiu. Ne refugiem în Buddha, Dharma şi Sangha. Practic, ne refugiem în acea înţelepciune pe care dacă am dobândi-o şi am realiza-o în inimile noastre, ne va elibera de orice suferinţă şi ne va aduce toata fericirea. Cu alte cuvinte, ne refugiem în acel loc al libertăţii, al eliberării, al fericirii sublime, al compasiunii, al lipsei oricărei suferințe, al abilităţii de ai elibera şi pe toţi ceilalţi. Acesta este refugiul nostru.

După refugiu, ne generăm motivaţia pură, Bodhicitta. Pentru aceasta vom spune: „toată practica mea este în scopul de a mă antrena pentru ai ajuta pe alţii să iasă din suferinţă”.

4. A patra etapă este vizualizarea câmpului de binefaceri,

Tsok Shing

Figura centrală în acest câmp este Lama noastră, sau profesorul nostru spiritual. În limba sanscrită se spune Guru.

După cum se observă în tablou, sunt foarte multe detalii. La marea majoritate a oamenilor, inclusiv eu, le este greu să vizualizeze atâtea amănunte.

Este suficient să vizualizăm numai pe Lama. În poster, figura centrală este Je Tsongkapa. Dacă aveţi Lama, puteti să-l vizualizaţi pe el, dar, fiind un tânăr de 16 ani, de o mare frumuseţe şi strălucire. Încercaţi să-l idealizaţi pe cât puteţi.

Este foarte important să aducem în faţa noastră un chip frumos, perfect, tânăr, viguros şi plin de energie.

Dacă nu aveţi un Lama personal puteţi să:

– vă imaginaţi pe cineva de genul acesta
– vă gândiţi la cineva care nu mai este în viaţă  dar v-a impresionat profund
– vizualizaţi un înţelept cu care sunteţi conectaţi, orice figură exemplară care vă inspiră. Poate fi şi cineva imaginar, care vine din inima voastră şi vă inspiră şi ghidează. Desigur, dacă există o fiinţă vie cu care sunteţi în contact şi este apropiată de voi, va fi şi mai bine, pentru că, conexiunea cu el este imediată. Vizualizarea unui personaj viu oferă cele mai bune rezultate în practică.

5. A cincea etapă este practica celor Şapte paşi preliminari, pe care îi vom aborda în această lecţie.

6. La sfârşitul celor şapte paşi , vom cere binecuvântarea Lamei. A şasea pregătire este a ruga Lama să ne binecuvânteze.

Solwa’n Dep

sau

Sol’n Dep

ceea ce înseamnă a-l ruga pe Lama să ne dea binecuvântarea lui.

Jin Lab

A cere binecuvântarea de la o fiinţă iluminată înseamnă a-i cere:

–  să vă schimbe conştiinţa
–  să vă ajute să ajungeţi la realizările minţii
–  să vă ajute să ajungeţi în inima voastră la cunoaşterea profundă interioară
–  să vă ajute la progresul vostru spiritual

Binecuvântarea Lamei este ceva care vă avanseză pe calea spiritului.

 

 Mii de îngeri din paradisul cerului

Vom vorbi în continuare despre cei şapte paşi preliminari, după care îi vom practica în meditaţie. Pentru acest lucru ne vom folosi de rugăciunea Mii de îngeri din paradisul cerului, rugăciune bine cunoscută în tradiţia tibetană.

Rugăciunea poate fi şi o meditaţie în sine. Ea aduce multă binecuvântare.

Ne vom folosi  în continuare, de versiunea scurtă a acestei rugăciuni, în anumite etape ale meditaţiei.

Autorul acestei versiuni este Gyu Chen Sangye Gyatso, Lama tibetan ce a trăit în secolul al XVI-lea, deşi iniţial această rugăciune a fost dată de Je Tsongkapa elevului său Sherab Sengye în secolul al XV-lea. Versiunea extinsă a acestei rugăciuni se află în seminarul Guru Yoga.

 

Titlul rugăciunii

Să spunem câteva cuvinte despre titlul acestei rugăciuni.

Rugăciunea începe astfel:

Din inima Lordului a miilor de îngeri
Care în paradisul cerurilor locuiesc.

Paradisul cerului este cerul fiinţelor iluminate. În acest paradis se află mii de îngeri.

Cine este acest Lord? Este Lordul Maitreya, viitorul Buddha. În poza de mai jos puteţi să-l vedeţi.

pe Lordul Maitreya deasupra lui Je Tsongkapa, în paradisul lui. Din inima lui iese un nor pe care este aşezat  Je Tsongkapa împreună cu cei doi fii ai săi.

Din inima Lordului a miilor de îngeri
Care în paradisul cerurilor locuiesc
Vino, Lobsang Drakpa, vino la mine
Rege atotștiutor al Dharmei
Vino cu fiii tăi, călărind pe un nor
Pufos ca zăpada de pe piscul munților.

În această strofă îl invităm pe Lobsang Drakpa să coboare din paradisul lui, pentru că avem nevoie de ajutorul lui. “Te rog, vin-o să mă ajuți, vin-o sub înfăţişarea Lamei”.

Numele rugăciunii în limba tibetană este :

Ganden Hla Gyema

În tradiţia budistă, această rugăciune împreună cu rugăciunea Sursa  binefacerilor mele se spun în fiecare zi.

Ga  înseamnă plăcere
Ganden este numele paradisului în care se află Lord Maitreya. După cum ştiţi ne aflăm în tradiţia Gelugkpa, tradiţie care mai poartă şi numele de Ganden, sau tradiţia plăcerii.
Hla  = înger
Gyema înseamnă mulţi sau sute. În limba română am tradus mii de îngeri.
Deci Ganden Hla Gyema înseamnă mii de îngeri din paradisul cerului.

 

 Invitația

Din inima Lordului a miilor de îngeri
Care în paradisul cerurilor locuiesc
Vino, Lobsang Drakpa , vino la mine
Rege atotștiutor al Dharmei
Vino cu fiii tăi, călărind pe un nor
Pufos ca zăpada de pe piscul munților.

Scumpa mea Lama, cu zâmbet de iubire
Șezi în fața mea, pe tronul de lei purtat,
Pe perne de lotus și lumina Lunii,
Te rog, rămâi cu mine,
Și continuă să mă înveți mii de ani de acum înainte.
Nobilă sursă de binecuvântări.
Nimic nu este mai presus de tine
Cu care binefaceri să acumulez.

Deci primele două strofe sunt o invitaţie. Acesta este primul pas în care ne invităm Lama, să-i zicem pasul zero, pas înaintea celor şapte preliminarii. Îl invităm pe Lobsang Drakpa, care este numele de călugăr a lui Je Tsongkapa.

Pentru că Je Tsongkapa a plecat din lumea noastră în anul 1419, ne vom invita învăţătorul care-l va înfăţişa pe Je Tsongkapa.

După cum am mai spus, fiinţele iluminate, toţi Buddha, se pot înfăţişa discipolilor sub orice formă şi potrivit fiecăruia. Deci, ne vom invita Lama în forma lui Je Tsongkapa, care a fost un maestru pe cât de mare pe atât de uimitor. Pe de altă parte, acest pas este o modalitate frumoasă de a-l vedea pe Lama sub înfăţişarea unuia dintre cei mai mari înţelepţi, care a venit în această lume să ne confere atât de multă învăţătura.

De asemenea, este şi o mare binecuvântare în a ne conecta cu el, pentru că este o figură iluminată. Faptul că şi-a părăsit corpul, nu înseamnă că el nu mai există. El continuă să ne audă. Orice fiinţă iluminată este omniscientă. Deja ştiu când ne gândim la ele şi vin imediat la noi. Este minunat să ne conectăm cu Lama prin gândurile şi rugăciunile noastre şi mai mult, este o mare binecuvântare în a ne uni cu conştiinţa lui.

În poster îl vedem pe Je Tsongkapa că poartă pe cap o pălărie galbenă şi ascuţită. Ea este simbolul curentului Gelugkpa.

În tradiţia tibetană, pălăriile sunt semne ale poziţiei, ale statului celui care o poartă. Ele pot fi roşii şi galbene, după diversele curente. Pălăria roşie aparţine şcolilor Nyingma, Sakya şi Kagyu. Atunci când se vorbeşte despre rivalitatea dintre cele două curente, se vorbeşte despre cei galbeni faţă de cei roşii.

Pentru că Dalai Lama este conducătorul tuturor curentelor tibetane, oamenii îl onorează cu tot felul de pălării. El are pălărieri care îi cos pălăriile necesare.

Dalai Lama spunea: ,,Toate pălăriile astea nu sunt deloc comode, nu trebuie pălării! ,,  Dalai Lama nu se exprimă aiurea niciodată, el are întotdeauna un scop anume. El a dorit să spună:” Destul cu rivalitatea dintre curente”.

Revenind la Je Tsongkapa, se poate vedea în imagine că mâinile lui au o anume poziţie ce simbolizează transmiterea învăţăturii, că predă cu mâinile sale. Pe ambele părţi stau aşezaţi cei doi elevi ai săi, Gyaltsab Je şi Khedrub Je care a fost denumit postmortem şi primul Panchen Lama.

Je Tsongkapa a ridicat o generaţie uimitoare de discipoli, printre ei aflându-se primul Dalai Lama. Dar cei mai celebri discipoli ai lui au fost şi au rămas Gyaltsab Je si Khedrub Je. Ei au acoperit toate sutrele şi tantrele în comentariile lor, comentarii strălucitoare prin ascuțimea şi profunzimea lor.

Deci împreună cu Je Tsongkapa îi invităm şi pe cei doi fii ai săi, care nu sunt copiii lui biologici ci fiii spirituali:

Vino, Lobsang Drakpa, vino la mine
Rege atotștiutor al Dharmei
Vino cu fiii tăi, călărind pe un nor
Pufos ca zăpada de pe piscul munților.

Piscul munţilor se referă la Tibet.

 

Tronul leilor

În literatura tibetană, Lama stă aşezat pe un tron purtat de opt lei, de aici şi denumirea tronul leilor. Leii tibetani sunt prezentaţi ca fiind albi.

Pe perne de lotus și lumina Lunii,

În imagine putem vedea cum Lama stă aşezat pe lotus, iar peste lotus se află o perna albă, este lumina Lunii. Este o pernă făcută din razele Lunii. Tibetanii credeau că Luna şi Soarele erau discuri plate făcute din lumină, de aceea aşezau pe floarea de lotus, discul Lunii,care are o lumină blândă şi delicată.

Imaginaţi-vă lotusul şi perna din lumina Lunii, că stă în aer înaintea vostră la nivelul ochilor, nici mai sus şi nici mai jos. Există un motiv despre care vom vorbi mai târziu.

Dupa ce ne-am imaginat toate acestea, ne vom invita Lama sa ne dea învăţătura lui.

Te rog, rămâi cu mine,
Și continuă să mă înveți mii de ani de acum înainte.

Cu alte cuvinte îl rugăm să rămână mereu cu noi şi în toate vieţile viitoare.

 

Acumularea de binefaceri cu ajutorul Lamei

Nobilă sursă de binecuvântări.
Nimic nu este mai presus de tine
Cu care binefaceri să acumulez.

Cu alte cuvinte, Lama sau Je Tsongkapa vine la noi şi datorită lor acumulăm binefaceri. Cum facem asta? Prin devotamentul nostru, prin serviciul pe care i-l facem, prin respectul pe care i-l acordăm, prin admiraţia pe care o avem faţă de el, prin ajutorul pe care i-l dăm şi tot ceea ce implică. În felul acesta elevul acumulează binefacerile de care are nevoie ca să ajungă la iluminare. Iar toate acestea îl vor ajuta să-şi dezvolte o minte similară Lamei, o minte ca şi a lui Buddha, o minte iluminată.

Trebuie să înţelegem că orice cunoaştere interioară la care vom ajunge, orice virtute pe care o vom dezvolta, se datorează numai Lamei.

Acestea sunt primele strofe în care îl invităm pa Lama împreună cu cei doi fii ai săi, iar el vine cu:

cu zâmbet de iubire.

Vom trece acum la cei şapte paşi preliminari.

1. Prosternarea mentală

Următoarea strofă reprezintă primul pas dintre cei şapte şi anume, prosternarea mentală.

Marea ta înțelepciune cuprinde
Tot ceea ce este de știut.
Perlele învățăturii tale sunt nestemate
La urechile celor binecuvântați;
Faima corpului tău
În lumina aurei ce te înconjoară, strălucește.
Numai  văzându-te,
Numai auzindu-te,
Numai amintindu-mi de strălucirea chipului tău,
Mă face să mă aplec și binecuvântările tale să le primesc.

În limba tibetană se spune:

Chak Tsel

ceea ce înseamnă prosternare. În limba sanscrită se spune Namas sau Namo sau Nama. Cu toţii am auzit de Namaste, ceea ce înseamnă „mă aplec în faţa ta, la ceea ce tu eşti”.

Chak  înseamnă mână,
Tsel    înseamnă a căuta.

Traducerea fiind Mă aplec în faţa ta ca să-ţi primesc binecuvântarea.

În acest moment, stăm în meditaţie cu ochii închişi, iar după ce l-am invitat pe Lama, ne prosternăm în faţa lui.

Prosternarea mentală înseamnă faptul  că preţuim calităţile nobile ale Lamei.

Strofa începe cu: Marea ta înțelepciune. Ce fel de înţelepciune are Buddha? Este omiscient/ atotcunoscător.

Marea ta înțelepciune cuprinde
Tot ceea ce este de știut.
Perlele învățăturii tale sunt nestemate
La urechile celor binecuvântați;

Învăţăturile Lamei sunt ca cerceii de la urechile noastre. Sunt ca nişte bijuterii. Îi admirăm înţelepciunea şi învăţăturile.

Faima corpului tău
În lumina aurei ce te înconjoară, strălucește.

Care este sensul acestor fraze?

– prima, este mintea şi înţelepciunea Lamei
– a doua, este vorba lui
– al treia, este corpul lui

Motivul corp – vorbă – gând este repetat în mod constant. Vrem să obţinem şi noi trupul lui Buddha, mintea şi vorbirea lui. De aceea admirăm aceste calităţi la învăţătorii noştrii, la JeTsongkapa, la Lama.

În continuare, ne rugăm:

Numai văzându-te,
Numai auzindu-te,
Numai amintindu-mi de strălucirea chipului tău,
Mă face să mă aplec și binecuvântările tale să le primesc.

Acesta este primul pas dintre cei şapte preliminari, prosternarea mentală.

Când faceţi prosternarea mentală, încercaţi să vă conectaţi la modul de gândire a lui Buddha, imaginaţi-vă  cum este să fiţi o entitate atotştiutoare, plină de compasiune şi de iubire. Cum este această minte?

Cu toate că aceste lucruri sunt greu de făcut, ele sunt o practică minunată. Aceste încercări de a ne apropia de mintea iluminată a lui Buddha, aduc multe binecuvântari şi în acelaşi timp plantează seminţe extraordinare.

2. Ofranda mentală

Următoarea strofă:
În inima mea, un ocean imens de ofrande îți ofer ție
Precum norul ce acoperă tot cerul;
Tămâie dulce mirositoare,
Diverse flori, parfumuri și lămpi de lumină,
Și orice lucru ce simțurile ți le îmbie.
Pe toate ți le ofer ție, sursă a binefacerilor mele,
Ca dar pentru a-ți face plăcere.

Al doilea pas este ofranda mentală.

Chupa

Şi atunci când am aşezat bolurile pe altar am avut Chupa fizică. Acum avem Chupa mentală.

Ce oferim Lamei?

În inima mea, un ocean imens de ofrande îți ofer ție
Precum norul ce acoperă tot cerul;

Aceste rânduri aparţin lui Samanthabadra, un mare Bodhisattva, considerat ca a fi foarte aproape de a fi Buddha. Este bine cunoscut prin metodele lui de vizualizare a abundenţei. El a învăţat oamenii să dea cât mai mult, dăruirea fiind sursa bunăstării noastre materiale şi spirituale. Aceasta este moştenirea pe care ne-a lăsat-o, a dărui nu puţin, nu mult, ci foarte mult, a acoperi tot cerul cu ofrande. Nori peste nori de flori. Orice fel de floare, tămâie, tot felul de lumini şi parfumuri, muzică, tot ceea ce încântă simţurile, “orice lucru ce simțurile le îmbie” şi dacă vă mai aduceţi aminte, bolurile de pe altar reprezintă ceea ce oferiţi mintal.

Toate ofrandele le dăruim Lamei care este sursa binefacerilor noastre.

 

Sursa binefacerilor mele

Ce înseamnă că Lama este sursa binefacerilor mele? Orice cunoaştere interioară la care ajungem şi orice calitate nobilă pe care ne-o dezvoltăm se datorează numai Lamei, totul provine de la Lama. De aceea, Lama este sursa binefacerilor noastre, numai prin el ne putem dezvolta virtuţile şi vom putea deveni iluminaţi iar pentru a ajunge la aceste realizări, îi vom oferi ofrande în semn de recunoştinţă faţă de el. Aceasta este practica de a oferi din abundenţă şi de a deveni recunoscători. Este modul în care ne creăm o minte plină de recunoştinţă.

Încearcaţi să practicaţi această cale a lui Samantha Bhadra și veți vedea că pentru majoritatea dintre noi, este dificil să acoperim întregul cer de ofrande. Imaginaţi-vă că oferiţi buchete de flori, un cer întreg de flori. Cât de mare este cerul? Chiar mai mare şi mai mare. Buchete multe, multe de flori. Chiar dacă nu ne costă nimic, nu cumpărăm nimic, pentru că suntem aşezaţi pe pernă și doar ne imaginăm, vom vedea că nu vrem să dăruim, pentru că suntem încă zgârciți. Acestă practică este foarte bună pentru că ne ajută să depășim aceste tendințe pe care le avem, care ne crează toate necazurile legate de lipsuri. Orice stres asociat cu sărăcia vine exact din lipsa noastră de dărnicie, așa că este minunat să ne surprindem lipsa de dărnicie atunci când dăruim o floare sau două. Daruiţi mult.

Karma facută cu cel care ne învaţă, este cea mai uimitoare, pentru că din ea provine orice binefacere.

Geshe Lothar a fost unul dintre profesorii lui Geshe Michael în mănăstirea în care a învăţat. Geshe Hla îi spunea lui Geshe Lothar “ mama mea” pentru că tinerii călugări care intrau într-o mănăstire aveau nevoie de mamă. Numai Ken Rinpoche a fost profesorul principal a lui Geshe Michael. Lama Dvora povesteşte că atunci când Geshe Lothar venise să le predea despre cum să fi cu un Lama, elevii au umplut camera de studiu cu flori. Întreaga încăpere arăta ca o mare de flori. Geshe Michael a încurajat mult oamenii să dăruiască donaţii în bani pentru învăţăturile primite.

Nu există nici o limită în a onora şi dărui unui profesor, iar acest lucru crează un teren propice pentru dezvoltarea cunoaşterii, din inima deschisă şi tandră faţă de Lama. Dărui-ţi Lamei un ocean imens de ofrande, mai ales când staţi în meditaţie şi nu vă costă nimic, pentru că numai aşa mintea unui Lama va ajunge la voi.

3. Confesiunea şi regretul

Strofa următoare este:

Din adâncul inimii mele, îmi cer iertarea
Și în fața ta mă confesez
Despre orice rău, până și pe cel mai mic
Ce cu gândul, vorba și fapta l-am înfăptuit,
Orice păcat pe care-l port cu mine din vremurile de demult,
Și în special cele trei tipuri de jurăminte
Pe care le-am încălcat.

Al treilea pas este confesiunea:

Shakpa

Scopul acestor paşi este de a da forţă şi intensitate meditaţiei pe care o facem.

Atunci când ne-am referit la cei care reuşesc în practica meditativă şi cei care nu, ne-am referit la modul în care aceşti paşi sunt însușiți bine sau nu.

Aceşti paşi au două arome, care se numesc în limba tibetană:

Tsok Sak     şi     Drip Jang

 A ne strânge energie bună şi cu ea începem meditaţia, acesta este Tsok Sak

Eliminarea energiei negative care ar putea interfera cu meditaţia noastră, acesta este Drip Jang. Semnificaţia acestui pas este: strângerea energiei bune şi eliminarea obstacolelor.

Deci, ce am făcut până acum? Până acum am acumulat energie bună prin faptul că:

– ne-am invitat Lama
– i-am dat respectul cuvenit
– ne-am prosternat în faţa lui
– i-am oferit ofrande
– am strâns binefaceri
– ne-am deschis mintea şi ne-am generat entuziasmul.

Dacă până acum în meditaţiile noastre am vrut să fim liniştiţi, în pace, să fim concentraţi, deci am lucrat mai mult cu mintea, acum facem invers – lucrăm mai mult cu inima. Dorim să lucrăm cu emoţiile, dorim să ne deschidem inima. Tot scopul acestor paşi preliminari este de a ne deschide inima.

Al treilea pas este diferit de celelalte. În acest moment ne vom spune: „se prea poate să am lucruri pe constiință care mă vor deranja în meditaţie, aşa că va trebui să le îndepărtez acum, ca să nu am obstacole când voi medita.

Poate că m-am certat cu cineva? Poate am insultat pe cineva? Poate că am făcut lucruri din obișnuință și mă stânjenesc acum și poate cine ştie când am făcut  rău cuiva şi am şi uitat de atunci.  Dar înregistrările rămân şi nimic nu se pierde.. La urma urmei, “totul este lăsat pe acest recorder care înregistrează totul”.

a. Confesiunea – Shakpa

Shakpa are sensul de a despica buşteanul. Începem să despicăm lucrurile, să ne deschidem şi să scoatem lucrurile afară, să nu mai păstrăm secrete. Sunt situaţii în care facem ceva de care ne este ruşine, despre care nu ne place să vorbim şi atunci îl ţinem ascuns în noi, în secret.

Atât timp cât îl vom păstra în noi şi nu vom vorbi despre el, el va deveni ca o otravă care va continua să ne învenineze fluxul nostru de conştiinţă.

– ne va împiedica să ajungem la realizări spirituale
– ne va împiedica de a primi binecuvântarea Lamei.

Dacă stăm să ne gândim bine, fiinţele luminate au ajuns deja la iluminare. Ele ne trimit binecuvântările lor în permanenţă, asta este tot ceea ce doresc, ele nu au nici un alt interes, iar atunci ne întrebăm , de ce mai suferim? Pentru că, nu suntem încă capabili să le captăm, canalele noastre energetice sunt blocate. Ce le blochează? Sunt blocate de lucrurile pe care le-am facut, de karmele pe care le-am acumulat. Toate acestea ne umplu şi ne otrăvesc curentul nostru de conştiinţă.

Deci în această etapă, mărturisim faptele pe care le-am facut, la modul general. O să vedeţi că atunci când vom face meditaţia, vom face puţin diferit aceste lucruri. Mărturisim totul şi ne vom cere iertare pentru tot:

Din adâncul inimii mele, îmi cer iertarea
Și în fața ta mă confesez
Despre orice rău, până și pe cel mai mic
Ce cu gândul, vorba și fapta l-am înfăptuit,
Orice păcat pe care-l port cu mine din vremurile de demult,
Și în special cele trei tipuri de jurăminte
Pe care le-am încălcat.

Care sunt cele trei tipuri de jurăminte?

1. Jurămintele de eliberare

Sotar gyi dompa

2. Jurămintele unui Bodhisattva

Jangsem kyi dompa

3. Jurămintele secrete

Sang ngak kyi dompa

 În meditaţia pe care o s-o facem, pentru că nu ne mai amintim de toate lucrurile pe care le-am făcut în această viaţă şi cu siguranţă nici pe cele din vieţile anterioare, vom mărturisi ceva concret: poate astăzi am spus ceva sau am făcut sau gândit lucruri de care nu suntem prea mândri, deci al doilea punct al pasului trei este regretul.

b. Regretul sau pocăința.

Conform budismului, actul de a regreta are o forţă extraordinară, deoarece este antidot la karma negativă. Este foarte important ca regretul să fie din toată inima. În această etapă, când ne manifestăm părerea noastră de rău, de fapt, înțelegem că modul nostru de comportament plantează  în noi seminţe karmice negative, care ne vor provoca în viitor suferinţă şi mai mult, să înţelegem până în străfundurile inimii noastre, că ceea ce am făcut, am făcut prosteşte iar toate acestea se vor întoarce în viitor asupra noastră şi de pe urma lor vom suferi. Mai mult de atât, toate faptele negative ne vor bloca , nu vom mai putea ajunge la realizări spirituale şi nici Lama nu va mai putea să vină la noi ca să ne ajute să ne dezvoltăm înţelepciunea. Aceasta este forţa strofei.

Această strofă este singura care ne ajută să eliminăm energia negativă. Toate celelalte strofe ne ajută să o acumulăm pe cea pozitivă.

 

Regretul este o mare artă

Actul de a regreta este de fapt un proces de purificare a minţii, de aceea va trebui să învăţăm să-l facem cum trebuie. Ce înseamnă să-l facem cum trebuie? Să ne uităm cu sinceritate la mintea noastră. Acest proces se petrece şi atunci când vă notaţi în carneţel, când scrieţi nu numai despre ceea ce aţi făcut sau aţi spus, ci şi despre ce va trecut cu adevărat prin minte.

Să spunem, că am ajuns la preceptul de rea voinţă sau a nu-l sprijini pe cel care are nevoie. Este foarte posibil ca în acea zi să nu fi făcut ceva rău sau ieşit din comun. Mai mult de atât, poate nici nu am avut ocazia să interacţionăm cu oamenii, să spunem că am fost singuri în cameră şi cu toate acestea ne putem uita la mintea pe care am avut-o când am stat singuri acasă. Oare a fost ea canalizată spre a dărui, spre a da sprijin cuiva, spre bucuria simţită faţă de realizările cuiva sau a fost concentrată pe interesele noastre personale?

Acesta este nivelul cel mai profund, nivelul în care ne uităm la ce ne trece prin minte. Ne uităm la  tendinţele pe care le avem în gândire . Pentru că, ea este în principal cea care ne va determina karma, ne va determina existenţă noastră viitoare. Actul de a regreta este o mare artă.

Strofa ne spune:

Despre orice rău, până și pe cel mai mic
Ce cu gândul, vorba și fapta l-am înfăptuit,

Cu toate că nimeni nu ştie ce am gândit, gândurile vor continua să ne otravească. De aceea este atât de important să devenim conştienţi asupra acestui fapt, să ne deschidem, să fim sinceri şi să ne spunem nouă înşine adevărul.

Iar cel mai bine este ca, atunci când ne-am surprins că am făcut ceva rău, să mergem şi să ne confesăm Lamei. Pentru că dacă veţi merge să-i spuneţi o dată şi încă odată despre acelaşi lucru, deja a treia oară vă va fi ruşine să-i mai spuneţi.

Lama vă va spune: “Ei bine, te-am auzit”, poate că totuşi a venit vremea să renunţi la ceea ce faci! Sentimentul de stânjeneală, de sfială de a mai merge încă odată la Lama, are o mare putere.

Iar dacă Lama nu se află prin preajmă, poate nici nu dorim să-l deranjăm în fiecare clipă, este de preferat să vă găsiţi un prieten în Sangha, cineva care învaţă  Dharma la fel ca voi, să vă spuneţi unul altuia păsurile. Este un mod excelent de a vă elibera de lucrurile rele. Bineînteles, că va trebui să alegeţi pe cineva în care să aveţi încredere, cineva care să păstreze lucrurile pe care voi i  le-aţi dezvăluit şi care, să nu umple tot satul cu ele.

Deci, ceea ce este foarte important în meditaţie, este să ne deschidem în mod deliberat în caz contrar, dacă  există ceva negativ, atunci când veţi medita va sări tot timpul în minte şi vă va deranja tot timpul. Lucrurile pe care nu le-am curăţat ne vor distrage, ne vor fura mintea şi în loc să medităm pe subiectul nostru, ne vom învârti în jurul lor. Acestea sunt motivele pentru care dorim să le curăţăm din minte.

Confesiunea înainte de moarte

Momentele în care ne confesăm, ne  mărturisim păcatele sunt foarte importante atunci când suntem în pragul morţii sau în cazurile celor muribunzi care încă mai pot gândi şi comunica. Dacă vreţi să-i sprijiniţi, asta ar fi ceva minunat şi un mare bine,  ajutaţi-i să mărturisească, să se elibereze de poverile sufleteşti,  ca să poată să meargă mai departe. Pentru că, în caz contrar, ei le vor purta în continuare, iar acest lucru îi va determina să se reîncarneze într-o viaţă foarte grea.

4. Al patrulea pas se numeşte bucuria.

Yi Rangwa

În acest pas ne exprimăm bucuria pentru faptele bune pe care le-am făcut sau pentru cele făcute de marii Lama. Următoarea strofă:

În aceste vremuri degenerate, mari eforturi ai făcut
Și știință multă ai acumulat.
Cele opt gânduri lumești, pe toate le-ai eliminat
Și te-ai folosit bine de toate ocaziile vieții ce s-au ivit.
Salvatoarea noastră –
Inimile noastre sunt pline de bucurie
Și îți mulțumim pentru toate faptele mărețe pe care le-ai înfăptuit.

 

Vremuri degenerate

La ce se refera Je Tsongkapa când spune vremuri degenerate? El se referă la faptul că generaţiile sunt în declin. Generaţia din perioada lui Buddha a fost cu mult mai spirituală decât cea din epoca lui Je Tsongkapa,  dar cu siguranţă cei de pe vremea lui Je Tsongkapa au fost cu mult mai spirituali decât noi. Cu cât suntem mai departe de perioada lui Buddha cu atât capacităţile noastre mentale şi spirituale scad.

În această strofă, Je Tsongkapa subliniază faptul că tocmai, dintr-o astfel de generaţie  în declin, în care oamenii sunt preocupaţi de lucruri seculare, Lama a părăsit preocupările lumeşti şi a început să-şi dedice viaţa pentru a acumula ştiinţă şi înţelepciune.

 

Cele opt gânduri lumeşti

În strofă mai scrie: Cele opt gânduri lumești, pe toate le-ai eliminat.

Acestea sunt gândurile care ne ocupă mintea tot timpul şi care ne determină să ne preocupăm de lucrurile materiale.

    1. De a obţine lucruri
    2. De a avea reputaţie
    3. De a fi lăudaţi
    4. De a ne simţi bine

Următoarele patru gânduri sunt partea negativă a primelor patru. Adică a scăpa de lucrurile neplăcute, a fi trişti când cineva nu ne laudă sau ne strică renumele sau când ne simţim rău, iar dacă ne observăm bine, le putem identifica pe toate cele opt.

Je Tsongkapa spune: Tu, Lama pe toate cele opt, le-ai eliminat. Acest fapt este mare lucru. Cel care reuşeşte să le abandoneze, înseamnă că a ajuns la Renunţarea completă. El nu mai caută respect, reputație, bani sau de a se simţi bine. Este pregătit să nu se simtă bine dacă acest lucru va aduce binecuvântare cuiva. El este un Bodhisattva.

Je Tsongkapa continuă să spună:,,Te-ai folosit bine de toate ocaziile vieții ce s-au ivit, ai facut eforturi imense şi noi suntem atât de bucuroşi pentru asta, îţi suntem recunoscători, pentru că datorită acestui fapt avem învăţăturile pe care ni le-ai dat.”

Aceasta strofă este bucuria pentru faptele bune. Ea este inversă strofei anterioare în care am regretat pe cele rele.

Două forme de bucurie.

Există două forme de a ne bucura:

  1. Prima este de a ne uita la ceea ce am făcut astăzi:

–  poate am spus cuiva ceva frumos şi l-am făcut să se simtă bine
–  poate am făcut un bine altcuiva
– poate am reflectat asupra vacuităţii
– poate am reflectat asupra compasiunii
– poate am venit să învăţăm, deci a ne bucura pentru ceea ce am făcut bun.

  1. A ne bucura de ceea ce face Lama. Uitaţi-vă la ceea ce face Dalai Lama sau la ceea ce face Geshe Michael, sau la ce fac alţi mari Lama în lume şi bucuraţi-vă.

Ambele strâng multă karmă bună.

Se spune că atunci când vă bucuraţi de faptele bune pe care le face un Lama, veţi primi 10% din binefacerile lui.

Iar dacă veţi face asta veţi ajunge la mii de procente.

5. A-l ruga pe Lama să ne înveţe.

Kul Wa

    Kul Wa înseamnă rugăminte.

 Scumpi și sfinți învățători
Învăluiți-vă corpurile voastre dharmice
De nori groși de înțelepciune și multă iubire,
Și faceți să curgă cu putere
Ploaie de învățături profunde
Peste pământul discipolilor voștri devotați,
După pregătirea și ale lor capacități.

În această strofă îl rugăm pe Lama să învârtă roata dharmei, să vină şi să ne înveţe.

Ruga este prezentată foarte poetic, ca şi când marii Lama s-ar afla sus în ceruri, iar noi îi rugăm să-şi înfăşoare trupurile în nori groşi de înţelepciune, de multă iubire şi să facă să plouă cu învăţături profunde. Noi toţi stăm jos, cu modestie şi smerenie şi asteptăm să vină ploaia dharmei să ne ude.

Cu alte cuvinte, inima noastră trebuie să fie deschisă învăţăturilor Lamei, să le permitem să vină spre noi. Deci, avem aici un aspect al smereniei: noi suntem jos aşteptând cu smerenie învăţăturile, iar Lama stă sus, pentru că apa doar coboară şi nu urcă.

Atunci când cerem învăţături, va trebui să le cerem cu umilinţă şi smerenie.

Se spune despre Je Tsongkapa, că stătea în peştera lui şi se ruga tot timpul ca Lama să vină să-l înveţe.

Rugăminţile creaza karma de a întâlni profesorii şi de a primi învăţăturile. Dacă nu vom cere, ei nu vor veni şi dacă nu-i vom întâlni, nu va exista nici calea spre iluminare.

Singurul mod în care Buddha ne poate ajuta cu adevărat, este să vină să ne înveţe. El nu ne poate lua suferinţa, pentru că dacă ar fi putut, ar fi făcut asta de mult. Singura lui cale de a ne salva, este să ne înveţe cum să scăpăm de suferinţă şi pentru aceasta el va veni prin profesorii noştri.

Bineînţeles, că persoana care vine să vă înveţe, va fi cu mult mai importantă decât toţi Buddha, pentru că numai prin ea vin învăţăturile spre voi, învăţături care vă vor permite să ieşiţi din suferinţă.

Trebuie să înţelegem că învăţăturile pot veni în multe feluri diferite. Nu există o învăţătură unică. Buddha poate veni sub diverse înfăţişari de care avem nevoie. El poate să vină să vă predea frontal, sau poate întâlniţi pe cineva al cărui comentariu vă va lumina. Buddha poate să vină ca cineva care vă apasă pe toate butoanele şi să vă împingă spre reflecţie, studiu şi aşa mai departe.

Deci, când îl rugaţi pe Buddha să vină, să nu începeţi să vă plângeţi, pentru că el vine aşa cum aveţi voi nevoie, chiar dacă uneori nu va fi plăcut, vine după cum vă este karma.

 

Învăţătură minunată şi ieşită din comun

Fie ca prin această fapta bună de a mă ruga
Să fie binecuvântare Dharmei și a întregii creații.
În mod special aici mă voi ruga
Ca mulți ani de acum încolo să pot purta
Lumina, esența cuvântului și a
Învățăturilor lui Je Tsongkapa cel strălucit.

Acesta este un pas intermediar, între paşii preliminari 5 şi 6, pas în care ne rugăm ca învăţătura lui Je Tsongkapa să rămână în această lume, pentru că ea este atât de înaltă şi minunată. Nu aveţi idee de cât. Va trebui să învăţaţi mai mult, să învăţaţi lucruri comparative ca să puteţi aprecia cât de uimitoare este învăţătura lui. Nu a mai existat nimeni ca el pe această planetă.

Această strofă este o continuare a pasului cinci. Până acum ne-am rugat, am făcut paşii de la 1 la 5, iar acum vom spune: ,,Tot ceea ce am facut până acum, a fost o binecuvântare, pe care o voi dedica Dharmei şi întregii creaţii.,,

În continuare, apare mantra lui Je Tsongkapa, peste care nu vom trece deocamdată.

6. Cerinţa, rugămintea.

Pasul al şaselea în limba tibetană:

Solwa’n Dep

Toate cele trei strofe încep cu ,,A mea Lama…”.

A mea Lama, scumpă și iubită,
Vino să stai în inima mea,
Șezi, te rog pe tronul din flori și lumină,
Răspândește peste mine compasiunea ta
Și ajută-mă să obțin corpul, vorba și mintea ta sublimă.

A mea Lama, scumpă și iubită,
Vino să stai în inima mea,
Șezi, te rog pe tronul din flori și lumină,
Răspândește peste mine compasiunea ta
Și ajută-mă să realizez scopurile căii și țelul final.

A mea Lama, scumpă și iubită,
Vino să stai în inima mea,
Șezi, te rog pe tronul din flori și lumină,
Răspândește peste mine compasiunea ta.
Rămâi cu mine până în ziua
În care samsara se va termina.

În pasul al şaselea noi  îl rugăm pe Lama.

Trebuie să învăţăm că nu putem să mergem la un Lama şi să-i pretindem ceva. Pe un Lama îl rugăm şi nu-i pretindem.

 A fi ca Lama

Prima binecuvântare pe care Je Tsongkapa o cere:

,,Ajută-mă să obțin corpul, vorba și mintea ta sublimă”.

 Dorim să fim ca Lama.

Nu oricine poate să fie Lama noastră. Lama trebuie să fie cineva care are ce să ne învețe, care are calităţi pe care le preţuim, pe care îl respectăm şi în care avem încredere, noi dorim să fim ca el, dorim să fim cu el , dorim să fim în preajma lui ca să putem primi prin osmoza, să putem asimila gândirea şi modul lui de a vorbi, de a se comporta.

El se roagă:  doresc să obțin corpul, vorba și spiritul tău.

De aceea avem nevoie de Lama, de un profesor, numai el ne va trage înainte. Singuri nu ne putem descurca. De aceea avem nevoie să ne găsim un profesor, să ne creăm karma de a fi cu el, pentru că asta ne va promova cel mai rapid. Înţelepciunea inimii nu poate fi transmisă prin cuvinte, ea trece de la o inimă la alta.

Scopurile căii și țelul final

Și ajută-mă să realizez scopurile căii și țelul final.

Ţelul final înseamnă iluminarea completă a lui Buddha. A doua binecuvântare pe care o cere Je Tsongkapa , este realizarea scopului final.

Sfârşitul samsarei

În strofa următoare , dorinţa este:

Rămâi cu mine până în ziua
În care samsara se va termina.

Când se va termina samsara? Atunci când vom ajunge la iluminare.

De ce se poate întâmpla acest lucru? Pentru că samsara este proiecţia noastră. Samsara este lumea suferindă în care trăim, iar atunci când omul moare, toate proiecţiile se vor estompa. Nu există nimeni altcineva care să le proiecteze. Lumea, aşa cum apare înaintea noastră este în totalitate o proiecţie din canalele noastre energetice.

Nu există altă lume. Există doar lumea pe care o proiectăm.

Dacă proiectăm samsara, se datorează faptului că mintea noastră nu este pură. Iar dacă ne vom purifica mintea, vom ajunge la iluminare şi nu va mai fi suferinţă.

Toate suferinţele din lume vin din noi. Tot ceea ce este bun în lumea asta vine din noi. Singura modalitate de a lichida suferinţa este de a ajunge la iluminare.

Orice om suferind, flămând, deprimat, lovit…pe care îl întâlnim în viaţa noastră, este o reflecţie a minţii noastre. Aşa este mintea noastră, iar dacă este aşa, înseamnă că mai avem multe de făcut, pentru că Buddha nu poate întâlni asemenea situaţii. El trăieşte în paradis.

Rămâi cu mine până în ziua
În care samsara se va termina.

Ajută-mă să ajung la iluminare, este ceea ce doreşte autorul.

7. Dedicația

Ngo Wa

Dedicaţia este ceea care dă amploare rugăciunii. Toata energia pe care am strâns-o prin rugăciune, o vom menţine prin actul de dedicare.

Ultimele trei strofe reprezintă dedicaţia.

De-a lungul vieților cele voi trăi
Fie să apară marele Tsongkapa
Și să mă îndrume pe calea cea mare,
Giuvaier al învățăturilor celor victorioși
Și niciodată să nu mă îndepărtez de el.

De-a lungul vieților ce le voi trăi
Niciodată să nu mai fiu separată de învățători desăvârșiți.
Și permite-mi să mă scald mereu
În lumina pură a Dharmei.

Fie ca să pot finaliza pe orice cale sau nivel
Cunoașterea și toate virtuțile mele,
Și astfel, repede să ajung
Să fiu eu însămi cea/cel care poartă Diamantul.

În aceste strofe apar câteva dorinţe:

    1. Prima este ca Je Tsongkapa să apară în viaţa noastră şi să continue să ne înveţe. Cum? Prin profesorii noştri. Să întâlnim profesori care să ne transmită învăţăturile lui Je Tsongkapa, adică ceea ce învăţăm aici. Toate studiile pe care le primiţi, au trecut mai mult sau mai puţin prin filtrul marelui Je Tsongkapa.
    2. A doua dorinţă este, să nu mai fim niciodată separați de învăţătorii noştri, pentru că fără ei nu putem ajunge la iluminare şi să fim alături de dharma.

Este foarte, foarte rar să întâlnim dharma. Există lumi în care dharma nici nu există.

În aceste strofe, dedicăm binecuvântarea rugăciunii, ca să putem continua să întâlnim mari maeştrii şi dharmă.

    1. A treia dorinţă este să ne dezvoltăm virtuţiile şi înţelepciunea înaltă ca să putem ajunge la iluminare şi să purtăm diamantul. A purta diamantul este să fim Buddha.

 

Diferenţa dintre rugăciune şi dedicaţie

În limba tibetană, cuvântul pentru rugăciune este:

Munlam

Deci rugăciunea, după cum știți este să ne dorim ca să se întâmple ceva şi ne rugăm să se întâmple.

Dedicaţia este diferită de rugăciune prin faptul că luăm ceva specific pe care l-am făcut, ceva bun pe care l-am facut şi îl dedicăm spunând: ,,dedic pentru a se întâmpla…. una sau alta”.

Actul de a dedica, este de a lua un lucrul bun pe care l-am facut şi-l dedicăm,  are aspect şi de rugăciune, pentru că dorim să se întâmple ceva, ne rugăm ca acest lucru să se îndeplinească, dar nu ne mulţumim numai cu a ne exprima dorinţa ci şi acţionăm. De aceea dedicaţia este cu mult mai puternică.

Acest lucru este legat de actul adevărului. De exemplu, dacă ne-am dedicat mult timp practicii, sau ne-am izolat ca să practicăm, sau am ajutat pe cineva, dacă  am acţionat în modul cel mai sincer, în final vom spune: fie, ca prin puterea adevărului faptelor mele să se întâmple… una sau alta, sau acest lucru să-l vindece pe cel suferind şi aşa mai departe.

Mai putem dedica şi cunoaşterea pe care am dobândit-o sau înţelegerea profundă la care am ajuns şi vom spune: dacă este adevărat că toate lucrurile sunt goale, sunt doar proiecţii şi rezultat a cât de buni am fost în trecut, prin puterea acestui adevăr, fie să se întâmple… aşa şi aşa.

Adevărul are multă putere, este mai puternic decât dedicaţia, de aceea este bine să îl mobilizăm.

Rugăciunea, Mii de îngeri din paradisul cerului ,este bine să o spuneţi dimineaţa înainte de a vă aşeza în meditaţie.

Gândiţi-vă în inima voastră pentru o clipă cât de rar şi minunat este că primiţi o astfel de învăţătură care plantează în inimile voastre seminţele pentru a vă întâlni profesorii, Lama care să vă ajute să ajungeţi la iluminare. Acesta face rugăciunea

 

 

ACI 3 (Retreat) – Pregatire pentru Tantra – Lectia 3b

Pregătire pentru tantra


Seminar bazat pe Lam Rim
Sursa binefacerilor mele – rugăciunea către muntele de binecuvântări

Conform învățăturilor lui Geshe Michael,
traducere a conferințelor Lamei Dvora Tzvieli

Lecția 3b-Perfecțiunea înțelepciunii

 

Se poate ieși din suferință

Până acum am trecut prin etapele căii, începând cu rezultatul final – iluminarea tantrică. Prin transmiterea acestor învățături, se speră să nu rămâneți cu impresia că toate aceste etape sunt imposibile, pentru că, de obicei, credeți că sunteți doar simple ființe umane și nu puteți face toate aceste lucruri.

Da, este adevărat, că suntem cu toți ființe umane, dar asta nu înseamnă că este imposibil de ajuns la iluminarea completă a lui Buddha. Dar, dacă vom urma toți pașii, așa cum ne-a învățat Je Tsongkapa, și vom practica așa cum trebuie sub îndrumarea învățătorilor, vom înțelege karma și vacuitatea, nu va mai exista nici un motiv ca să nu percepem o altă realitate cu mult mai plăcută.

Așa cum karma ne forțează să trăim realitatea prezentă, este foarte posibil ca atunci când practicăm calea, lumea noastră să înceapă să se schimbe, în timp ce oamenii din jurul nostru vor continua să facă aceleași lucruri. Ei nu vor putea sesiza schimbarea, pentru că din exterior nu se va vedea nimic. Eu însumi, nu pot vedea ceea ce proiectează fiecare, pentru că nu am încă mintea lui Buddha.

În cazul în care încă mai experimentăm o lume care suferă, în care încă au loc războaie și accidente, incendii, lipsuri, singurătate, pierderi, îmbătrânirea și bolile – înseamnă că nu am făcut destul. Ori, practica noastră nu este suficient de bună, ori ceea ce am făcut bun, încă nu a dat roade. De aceea îmbătrânim, ni se degradează trupul și sănătatea, îi vedem pe cei din jurul nostru murind cu timpul. Cu toții se află în procesul morții.

Cu toții suntem în ghearele Lordului morții. Întregul univers se află sub controlul lui, iar el este foarte mulțumit. Mergem liniștiți la muncă, la teatru, în străinătate, la nunți, la petreceri, iar Lordul morții își spune: Mai devreme sau mai târziu, vor veni cu toți la mine. Nu-mi fac nici o grijă. Sunt toți ai mei. Dar, când oamenii încep să practice, acest lucru îl enervează extrem de tare și începe să-și arate colții. Cum se manifestă acest lucru? Prin faptul că vor începe să apară tot felul de greutăți. Oamenii încep să devină confuzi, încep să găsească cusururi învățătorului. Vor începe brusc să-și spună: Stai așa, ce fac eu aici? Este idolatrie. Toate acestea le provoacă forțele întunericului.

Când veți ajunge să fiți în meditație profundă, veți simți aceste forțe și le veți cunoaște bine. În cazul celor care nu practică, Lordul morții nu are prea multe de făcut. El este mulțumit și își spune: samsara este dulce, ajung ei la mine!

Dacă nu veți face nimic, veți ajunge cu siguranță într-una din lumile samsarei.

Pentru a ieși din samsara, va trebui să depuneți multe eforturi, să înotați împotrivă curentului, să urcați pe povârnișul muntelui.

De aceea există această practică. Iar, dacă dorim să ajungem pe vârful muntelui, va trebui să practicăm:

  1. sub o îndrumare adecvată,
  2. și cu multa dorință.

Practica trebuie făcută treptat, cu discreție pentru a putea face calea. Perioadele de tranziție trebuie trecute în așa fel încât să nu ne demoralizăm, sau să cădem de pe cale. Totul trebuie făcut încet .

Încă câteva cuvinte despre distragerea atenției

Vom reveni puțin asupra versetului 9:

Lasă-mă să obțin repede
Pe drumul cunoașterii și a liniștii ,
O minte ce nu este distrasă de obiectele greșite
Și care înțelege semnificația perfectă
Printr-o analiză corespunzătoare.

După cum am menționat în lecția trecută există două forme de distragere a atenției:

  1. Mintea este distrasă de alte gânduri care nu țin de subiectul ales de meditație. Medităm asupra unui obiect, iar alte gânduri ne vin neinvitate în mintea noastră.
  2. Mintea este deviată de la subiectul ales, la un alt obiect bun de meditație.

Adică, am hotărât să medităm asupra unui Lam Rim al inițierii tantrice, iar mintea noastră decide să meargă la un alt Lam Rim. Asta înseamnă, că medităm asupra unui subiect bun, dar nu aceasta era obiectul asupra căruia ne-am decis să meditam. În felul acesta, am fost distrași de la obiectul inițial,  lucru care nu ne va lăsa să ne concentrăm.

Distragerea atenției se spune în limba tibetană:

Yeng Wa

Yeng Wa a muta ceva din loc în loc sau a devia.

                     Lokpe yul la yeng wa shi je ching

Yul – obiect,
Lokpa – greșit,
Lokpe yul – obiect greșit,
Yeng wa – distragerea atenției,
Shi je – a calma, a liniști.

Discipolul îi cere Lamei să-l binecuvânteze să-și poată calma distragerea atenției de la obiectele greșite.

Dacă Shi Je înseamnă a liniști, Shi Ne înseamnă pace meditativă. Cuvântul Shi are dublu sens: pace sau a calma.

  1. Atunci când nu există o înțelegere corectă a vacuității.

O altă formă de distragere a atenției – Yeng Wa este:

  1. când se meditează incorect,
  2. sau când înțelegerea vacuității este incorectă.

Pentru că aceste două aspecte ale erorii sunt foarte importante, vom vorbi în continuare despre ele. Ce înseamnă vacuitatea?

 

Realitatea iluzorie și cea supremă

Există două realități: una iluzorie și alta supremă. Când spunem realitate iluzorie în budism, asta nu înseamnă că realitatea este incorectă sau că ea nu există. Înțelegem perfect că acest obiect este o masă sau că acela este un scaun.

Atunci când spunem că realitatea este iluzorie, sau că este înșelătoare, nu ne referim la faptul că nu o înțelegem corect, ci la faptul că nu înțelegem de unde vin lucrurile. Neînțelegerea realității ce ne înconjoară, din acest punct de vederea ea este înșelătoare. Pe de altă parte, există și o realitate supremă.

Mai sunt și alte sinonime pentru realitatea iluzorie și anume realitate convențională sau relativă sau dependentă. În aceasta realitate, ni se pare că lucrurile vin din afara noastră, neavând nici o legătură cu noi, în timp ce, de fapt fiecare lucru, fără excepție, vine de la noi.

Și cel mai mare om ticălos  din lume, vine tot din noi. Cu siguranță veți spune: cum se poate asta? Nu am făcut rău nimănui. Dar, dacă o asemenea persoană apare în viața noastră, el vine cu siguranță din noi. Încă nu putem accesa acest loc din mintea noastră, de aceea este nevoie să ajungem acolo și să-l curățăm, pentru că altfel, vor continua să apară în viața noastră astfel de persoane.

Atunci când suntem în Shine, ne direcționăm mintea spre vacuitate. Vacuitatea  înseamnă lipsă.

De ce anume este goală vacuitatea?

Există tot felul de idei greșite despre vacuitate. Ken Rinpoche, obișnuia să glumească pe tema călugărului care revelase faptul că percepuse vacuitatea. Lama îl întreabă: ia spune și ce culoare are vacuitatea? Călugărul răspunse: galbenă. Și toți au râs de el, poreclindu-l “galbenul”.

Vacuitatea nu poate avea culoare, pentru că ea este o lipsă a ceva. Vacuitatea este goală de Gakja.

Gakja este acel lucru căruia îi negăm existența. Este acel lucru care apare în fața noastră, credem în el și este înșelător. El este un fals al realității iluzorii. Gakja este aspectul aparițiilor, care ni se par că există în afara noastră, pe când ele vin din interiorul nostru.

De ce anume este pixul gol?

Pixul este gol de a fi un pix de la sine, și independent de proiecția pe care o trimitem din mintea noastră, așa cum ne forțează karma, karmă determinată de faptele noastre trecute.

Aceasta este vacuitatea pixului conform școlii Prasanghika.

Acest lucru nu înseamnă că pixul nu există. El există și funcționează. Așa că, nu ieșiți afară și să începeți să spuneți: nu există case, drumuri, sau mașini. Ele, da există, și veți continua să fiți atenți când traversați strada, așa cum ați făcut-o și până acum. Ceea ce trebuie să înțelegeți, este de unde vin accidentele, iar atunci le veți putea evita. Și, pentru a le împiedica să se mai întâmple, va trebui să practicați. Bătrânețea, bolile, pierderile, moartea, vin toate, fără excepție, numai din voi.

În cultura noastră, nu omorâm în mod intenționat, dar se fac multe avorturi, în care femeile și bărbați sunt implicați în mod egal, faptă care se va întoarce asupra lor sub formă de boli, dureri cronice, pericole de viață. Acest lucru, este unul dintre cele mai grele moduri de a încălca preceptul de a nu omorî.

Unii susțin că vacuitatea înseamnă înțelegerea faptului că mintea este conștientă.

Definiția mintii este: ceva clar și știe. Realizarea faptului că mintea este conștientă și știutoare este foarte utilă, dar nu ne eliberează, spre deosebire de percepția directă a vacuității care, cu adevărat ne scoate din samsara.

Alții, spun că (adică diferitele școli budiste) „pixul este opusul a ceea ce nu este acest pix”, iar acest fapt este corect.

Să spunem că, pixul este așezat pe o foaie de hârtie. Ceea ce trebuie să facem este să identificăm că avem un pix și o foaie. Altfel, ele ar fi același lucru? Deci, în acest proces mental în care recunoaștem obiectul ca fiind un pix, facem o trecere în revistă a tuturor lucrurilor și ne spunem: asta nu, asta nu, asta nu, ah! acesta este pix. Prin acest proces trecem cu toții și el este corect. De aceea, spunem că” pixul este opusul a tot ceea ce nu este acest pix”. Apoi, aceștia spun: “aceasta este vacuitatea pixului”. Problema acestei concepții este că, deși este corectă, ea nu ne eliberează din suferință.

Ceea ce ne eliberează este înțelegerea că dacă ținem în mână acest pix, care funcționează și ne servește atunci când vrem să scriem ceva important, se datorește faptului că am ajutat pe alții să realizeze ceea ce își doreau, ceva util și important.

Acest lucru creează în noi un filtru, care, atunci când ne uităm spre lume, proiectăm lucrurile care funcționează pentru noi. Ce este un pix? Un pix este ceva care funcționează ca instrument de scriere, atunci când vrem să scriem. Dar, pentru ca el să funcționeze pentru noi, vom trebui să le permitem altora să funcționeze. Numai acest fapt ne creează pixul. Pixul nu vine din altă parte, ci vine din ajutorul dat altora.

Puteți spune: pixul vine de la fabrică. Acesta este cum avem pixul. Este modul în care a ajuns pixul la noi. Iar, dacă el ne servește acum, este în funcție de karma care se manifestă. Dacă avem karma bună, pixul va scrie în momentul critic.

Vacuitatea pixului – pixul este gol de acel lucru ce credem că este, și care de fapt, nu a existat niciodată. El este Gakja.

Gakja este acel aspect al realității, care mă înșală și mă face să cred că este real. Gândesc că pixul există în sine, și cred că așa trebuie să fie. Acesta este Gakja, pentru că, de fapt, niciodată nu a existat un astfel de pix, și nici nu poate exista un astfel de pix.

Dacă ar fi existat pixul de la sine, independent de mintea mea, atunci orice ființă din lume l-ar vedea ca pix, fapt care nu este adevărat. Nu există un astfel de pix. Un astfel de pix nu a exista, și nici nu poate exista vreodată.

 

 Elefantul roz cu două capete

Pentru a vă ilustra această idee despre Gakja, acel ceva care nu a existat vreodată, dar care credem că există, ne atașăm de el și continuăm să suferim din cauza lui, vom lua exemplul lui Geshe Michael, al elefantului roz cu două capete care zburdă prin cameră. Atunci când mă refer la acest elefant roz cu două capete, deja în mintea voastră vi s-a format imaginea lui.

Începeți să verificați: este aici un elefant sau nu este? Ah, nu este nici un elefant! Cum de știți că nu există un astfel de elefant? Pentru că aveți idee despre ce este un elefant și ce este roz. Și, având imaginea unui elefant roz, începeți să-l căutați prin cameră: este sau nu este? Acesta este Gakja.

Ca să putem percepe vacuitatea, va trebui să înțelegem vacuitatea pixului, să înțelegem de ce anume este el gol. Va trebui să înțelegem ce este acest pix care credem că există, și care de fapt, nu a existat și nu poate exista vreodată. Este o mare înșelătorie, în care credem, ne agățam de ea și ne face să suferim.

 

 Ceea ce s-a spus despre pix, este valabil și față de noi înșine

Nici ideea față de „cine sunt eu”, nu a existat și nu poate exista vreodată, dar suntem gata de luptă pentru ea. Părerea pe care o avem despre identitatea țării noastre, a poporului nostru, nu a existat, nu există și nici nu va exista vreodată, dar datorită ei, copiii noștri sunt uciși. De aceea, trebuie să ne lămurim foarte bine cu privire la aceste lucruri, înainte de a ne putea elibera.

Trebuie să înțelegem bine acest Gakja, iar aceasta este meditația asupra vacuității, adică de a pune diamantul sub microscop și de a-l examina. Diamantul este oriunde, este permanent în jurul nostru. Trăim în el. Aceasta este realitatea supremă/ultimă pe care nu o putem vedea.

Vacuitatea este aici tot timpul. Suntem scufundați în ea. Nu o vedem, deoarece ne agățăm de Gakja. Fugim să ne satisfacem ambițiile, trăim în iluzii. În Yoga Sutra se spune Vritti, ceea ce înseamnă distorsiunea minții.

Maestrul Patanjali spune: „Vrei să te eliberezi? Atunci va trebui să stopezi înșelăciunea minții, distorsionările pe care le face conștiința în mod permanent, determinate de neînțelegerea realității”.

Vă aduceți aminte de Sem Lung Jukpa Chikpa? Mintea și vânturile interioare merg permanent împreună. Atunci când distorsiunile se vor opri, vânturile vor intra în canalul central, iar când acesta se va deschide, vă veți găsi direct în Paradis, veți fi un înger.

 

Idei greșite despre vacuitate

– Unii spun: vacuitatea este să vezi negru, că totul este negru. Aceasta nu este vacuitatea. Vacuitatea este o lipsă, iar negrul este ceva. Nu aceasta este vacuitatea pe care dorim să o percepem. Noi dorim să percepem vacuitatea în sensul filosofic, în sensul de lipsă a existenței de sine, și nu a lipsei obiectelor, pentru că ele sunt aici. Și Buddha vede obiecte, numai că el le înțelege, înțelege vacuitatea lor.

Noi nu dorim să căutăm să vedem dacă există tavanul. Nu căutam așa ceva. Tavanul ne protejează de vremea de afară. Ceea ce căutăm este de a înțelege de ce există plafonul care ne apără de ploaie, vânt și soare?

Întrebarea este: de ce există acest ceva care mă protejează? Răspunsul este că am protejat pe alții. Vă duceți aminte de cele patru tipuri de dăruire? Este karma care ne creează acel filtru pentru noi, prin care vom vedea un obiect care ne protejează deasupra noastră. Și când această karmă se va termina, tavanul se va prăbuși sau pixul nu va mai scrie. Tavanele se prăbușesc când karma s-a epuizat. Dacă am văzut pe cineva care a avut nevoie de protecție și în mod conștient nu i-am dat-o, am plantat sămânța care atunci când va rodi, plafonul se va prăbuși. Numai în acest fel un plafon se năruie. Nu există nici un plafon cu existență proprie de sine.

– O altă idee greșită a vacuității este “nu există nimic”. Acest lucru nu este corect. Lucrurile există, dar nu sunt așa cum credem noi că sunt.

– O altă concepție este: “vacuitatea este strălucirea minții”. Este adevărat că atunci când medităm în mod serios, reușim să ne conectăm la strălucirea conștiinței. Mintea noastră este strălucitoare. Cu toate că acest lucru este adevărat, nu aceasta este vacuitatea. Atunci când mintea este pură, ea strălucește cu adevărat. Când cineva ajunge la așa ceva, experiența lui va fi incredibilă, dar nu este vacuitatea.

– În literatura budistă apare noțiunea: „conștientizare goală”. Acest lucru înseamnă percepție fără obiect, numai percepție. Nu există așa ceva. Ce înseamnă mintea? Mintea este ceva ce este clar și știe. Ce anume știe? Obiectele ei. Fără obiect, nu există subiect, și nici subiect fără obiect.

 

 Cum putem distinge învățătura corectă de învățătura incorectă despre vacuitate?

Vă veți întâlni cu toate aceste concepții greșite despre vacuitate. Ele ne fac să ne pierdem timpul nostru prețios pentru a ne pregăti de a ajunge la Tantra, și să ieșim, în sfârșit din suferință.

În cazul în care învățătura nu implică o legătură strânsă cu păstrarea moralității, înseamnă că ceva este neregulă, deoarece karma și vacuitatea merg mână în mână. Dacă totul este gol, atunci totul va fi determinat de karma. Și, pentru că totul este determinat de acțiunile noastre din trecut, va trebui să fim super –morali, altfel vom continua să suferim.

Dacă va veni cineva să vă învețe o noțiune oarecare: despre negru sau despre strălucire, și nu include și comportamentul moral, acest lucru nu vă poate elibera.

Și invers, când cineva vă vorbește mult despre moralitate, și nu vă explică și natura goală a lucrurilor – acest lucru nu este în regulă și nici nu vă eliberează. Sunt mulți oameni care sunt religioși,  și mor de moarte grea. Nici acest lucru nu eliberează, deoarece este nevoie și de metodă și de înțelepciune.

 

Trebuie să distingem între vacuitate și percepția vacuității

Nu vacuitatea eliberează, ci perceperea ei directă.

Cu toate că vacuitatea este permanent în jurul nostru, sau mai bine zis, suntem cufundați în ea, acest lucru nu ne eliberează. Va trebui să o percepem în mod direct.

Orice interpretare greșită a vacuității, vă va abate din drum, de aceea va trebui să învățați foarte bine acest subiect, pentru a putea separa grâul de pleavă. Responsabilitatea este numai a voastră, deoarece ceea ce vă protejează cu adevărat, este înțelegerea vacuității. De aceea, va trebui să depuneți multe eforturi pentru a învăța și pentru a acumula karmă bună, astfel încât să puteți întâlni învățăturile și profesorii.

Linia pe care vin aceste învățături este minunată. Ea începe de la

– Buddha,
– Arya Nagarjuna,
– Maestrul Chandrakirty, cel care a predat Calea de Mijloc,
– Maestrul Shantideva,
– Je Tsongkapa,
– Ken Rinpoche,
– Geshe Michael. Este greu de descris tot ceea ce face. Parcă nu ar fi din această lume. Tot ceea ce face, este să ne pună la dispoziție toate învățăturile, acum și aici.

 

Percepția directă a vacuității

Atunci când se percepe vacuitatea în mod direct, se spune că ne întâlnim cu Dharmakaya, corpul mintal a lui Buddha. Geshe Michael, la rugămintea Lamei Dvora, în vizita pe care a făcut-o în Israel în anul 2005, a vorbit despre faptul că a perceput vacuitatea, și a descris-o ca și cum l-ar fi văzut pe Dumnezeu. Pentru că, este același lucru dar, cu alte cuvinte. Perceperea vacuității este o întâlnire cu mintea lui Buddha, cu Dharmakaya. Cel care s-a întâlnit cu mintea lui Buddha, va cade smerit la pământ și se va prosterna.

În cazul în care nu doriți să vă prosternați, vă  împiedicați plantarea semințelor. La fel s-a petrecut și cu Moise care a căzut smerit la pământ în fața tufișului care ardea și nu se mistuia. Imediat ce se iese din meditație și pe parcursul zilei  următoare, celui care a perceput vacuitatea, va avea conștientizări profunde una după alta, ca floricele de porumb, ca boabele de porumb care expandează sub acțiunea căldurii.

Mintea i se deschide brusc. Blocajele sunt distruse, și dintr-o dată conștientizările interioare vin una după alta. Această experiență nu este iluminarea, dar el deja va ști când va ajunge la iluminare și cum va ajunge la ea. Va fi pe deplin conștient de ceea ce i s-a întâmplat și de iluminarea lui. În același timp, se petrec mari schimbări în vânturile interioare. Corpul se va schimba. Corpul unui Arya ( cel care a perceput vacuitatea) nu este la fel ca și al nostru; în exterior este similar nouă, dar în interior este complet diferit.

 

Rezumatul etapelor de până acum

Să trecem repede peste etapele iluminării:

Iluminarea tantrică

Practica tantrică în două etape: generarea, desăvârșirea și retreat-urile tantrice

A cunoaște și a păstra cu sfințenie jurămintele tantrice

Inițierea tantrică

A fi un lucru demn

Practica celor șase perfecțiuni

Practica înțelepciunii perfecte și ale concepției corecte

Deci prima etapă este iluminarea tantrică. În meditația pe care o facem, ea este reprezentată de grădina interioară, inundată de lumină. Noi stăm aici, având  corpul unui înger de o frumusețe fără de seamăn, un corp de lumină. Sfatul este, să vă imaginați cel mai frumos trup care v-ar place să-l aveți și să-i amplificați splendoarea de un milion de ori. Este ceea ce veți fi. Un înger, cu o minte atotștiutoare, plină de iubire, de tandrețe, trăind în Gradina Edenului, și în veșnicul extaz a lui Buddha. Replicile voastre își vor face munca în întreaga lume.

Cu alte cuvinte, Sambhogakaya, trupul de extaz a lui Buddha rămâne în Paradis, iar Nirmankaya, trupul înfățișării va lucra în întreaga lume.

 

Pentru a ajunge aici, trebuie practicate cele două etape ale Tantrei:

    – Etapa desăvârșirii Dzok Rim. Înainte de a se ajunge la această etapă, se lucrează intens pentru crearea condițiilor economice, fizice, de viață în scopul de a putea practica etapa finală. Aceste pregătiri, pot lua uneori și câțiva ani.

 – Etapa generării.  Dacă cineva reușește să treacă peste toate obstacolele karmice, și să ajungă la etapa desăvârșirii, în scurt timp, în viața lui se vor petrece schimbări uimitoare. Toate studiile despre karma au rolul de a ne împiedica să mai plantăm semințele obstacolelor din calea noastră. Toate aceste obstacole ni le creăm din neștiință și ignoranță. Și de ce aceste lucruri sunt posibile? Pentru că totul este gol. Orice lucru, în sine, este gol de a fi într-un fel sau altul.

Dacă vom face bine etapa generării, lumea din jurul nostru va începe să se schimbe. Vom fi tot mai mult înconjurați de ființe divine, și noi înșine vom deveni angelici.

– Pentru ca schimbările să aibă loc, este nevoie de o practică corecta, adică de respectarea cu strictețe a jurămintelor tantrice.

După cum am mai menționat, respectarea lor este dificilă, deoarece mintea trebuie să se schimbe, iar ea se împotrivește. Mintea este obișnuită să facă ceea ce face, să vadă realitatea într-un anume fel. Ea se opune,  când încercăm să o îndepărtăm de lucrurile cu care este obișnuită. De aceea este nevoie de Sheshin (de vigilență) și de Drenpa (aducerea aminte).

– Pentru a putea să ne ținem jurămintele, va trebui să le primim. Primirea lor se face în cadrul inițierii tantrice, iar pentru acest lucru avem nevoie de cineva care să ni le confere. Una este o inițiere tantrică, și cu totul altceva este inițierea tantrică adecvată.

– Cum putem ajunge aici? Prin a deveni un lucru demn. Numai atunci vom întâlni învățătorul potrivit care să ne confere inițierea tantrică și implicit, jurămintele tantrice.

– Cum vom ajunge să fim un lucru demn? Prin păstrarea jurămintelor Bodhisattva, și a celor șase perfecțiuni. Ultimele două fiind Shamata și Vipashyana, iar primele patru: generozitatea, moralitatea, răbdarea și bucuria efortului.

– Iar toate acestea, țin de concepția karmei și a vacuității. Dacă această concepție a lumii, a karmei și a vacuității este corectă, și anume: că totul este gol, și orice există în realitatea noastră este doar o proiecție ce vine din mintea noastră, proiecție care este determinată de karmă. Și această karmă nu este un destin crud pe care ni l-a impus cineva, ci este stabilită de felul în care ne-am comportat în trecut, atunci orice altă explicație a realității este incorectă. Asta înseamnă că orice altă explicație cu care v-ați obișnuit, nu poate fi adevărată, iar acest fapt va duce la o mare schimbare a minții.

– Acum, vom începe să ne gândim asupra explicațiilor legate de karma și de vacuitate, să le digerăm, să le integrăm încet-încet. Și dacă, ele sunt corecte – va trebui să fim consecvenți.

 

Concepția asupra lumii în acțiune

Dacă este adevărat că abundența vine din generozitate, atunci va trebui să dăruim.

Nu vom putea avea mulți bani, dacă ne sustragem de la plata impozitelor. Nu voi avea mai mulți bani dacă dau mai puțin rest decât ar trebui.

Înșelătoria nu este sursa banilor. Este foarte posibil ca cineva care nu plătește taxele, și nu este prins, să se bucure de banii mulți pe care îi are. Dar, dacă el are bani, acest lucru se datorează generozității lui trecute, sau dintr-o viață anterioară, iar acum își folosește cardul de credit karmic, până îl golește. Dacă va continua să nu-și plătească impozitele, nu va da bani celor nevoiași, este lipsit de generozitate, în viitor va trăi în lipsuri. Se înșală pe el însuși.

Problema este decalajul de timp între cauză și efectul karmic.

Arya Nagarjuna spunea: aceasta este tragedia noastră, deoarece nu putem face legătura dintre cauza A, care s-a petrecut o dată și pe care am și uitat-o, și rezultatul C care se petrece acum. Nu asociem citația instanței pe care o primim acum, de exemplu, cu adevărata cauză care a provocat-o. Suntem indignați, revoltați și spunem: Cum Dumnezeu! Nu am făcut nimic! Unde este dreptatea?

De unde vine verdictul nedrept? De la tribunal? De la judecător? Nu. Este cum vine, modul în care vine.

Dacă experimentăm nedreptatea, ca și când ea ar fi contrară ordinii firești a lumii, acest lucru se datorează concepției noastre care este contrară ordinii lumii.

Dacă înțelegerea realității ce ne înconjoară este tot timpul greșită, și reacționăm față de ea greșit, ea ne va apare deformată. Aceasta este cauza karmică.

 

 Explicația obișnuită este întotdeauna greșită

Cum știm că este greșită? Dacă cineva vă va spune, când ieșiți din casă: ”condu cu atenție!” – va fi accident sau nu? Ori da, ori nu. Dacă vom conduce cu grijă și vom rămâne pe banda noastră de circulație, se poate întâmpla ori să ajungem la destinație fără nici o problemă, ori ca cineva să intre în noi.

Nu putem anticipa rezultatul. Odată merge, și altă dată, nu. Este semn că acest lucru nu poate fi adevărata cauză. Conducerea cu atenție, în sine, nu este cea care vă împiedică accidentele. Ea poate fi un factor care contribuie la prevenirea accidentelor. De ce? Pentru că dacă vom conduce cu atenție, în scopul de a proteja/prezerva viața altora, ne vom crea karma de protecție a vieții.

Dar, chiar și atunci, ne creăm karma care va rodi doar în viitor. Deci, dacă vom conduce astăzi cu atenție, în viitor accidentul va fi împiedicat. Dacă astăzi se produce un accident, se datorează faptului că nu am condus cu atenție în trecut, periclitând viața. Aceasta este concepția corectă.

Este foarte important să ne amintim faptul că nu deținem nici un control asupra prezentului. Nu putem împiedica camionul care intră în noi. Aceasta este o karmă veche, care rodește în prezent. Copacul este deja aici, rezultat dintr-o sămânță mică.

Nu putem controla, decât ceea ce semănăm. Modul nostru de reacție în fața situațiilor create, este cel care ne va determina viitorul. Cât de departe? Asta depinde de cât de mult înțelegem vacuitatea.

Dacă înțelegem bine vacuitatea, vom culege roadele în câteva ore sau zile. Dacă nu o înțelegem bine, roadele le vom vedea doar peste câteva săptămâni, iar dacă nu o înțelegem de loc, procesul va dura ani.

 

Rafinarea treptată a concepției asupra lumii

Pașii pe care i-am făcut deja, ne ajută să ne rafinăm treptat concepția pe care o avem asupra lumii. Concepția samsarică nu funcționează, pentru că suferim.

Întregul cod al călugărilor budiști – disciplina Vinaya, toate regulile lor de etică și de comportament, viziunea asupra vieții se bazează pe eliberarea noastră din suferință. Tot acest cod moral, se concentrează pe noi înșine. El funcționează? Da, dar nu mai mult de atât.

Jurămintele Pratimoksha, sau cele zece reguli de eliberare, sunt la nivelul jurămintelor călugărilor budiști, nivelul Vinaya. Ele funcționează. Se poate și fară ele? Nu. Oare ne conduc ele la iluminarea completa? Nu, nu este suficient. Acesta este doar primul nivel.

Un Bodhisattva, își dă seama că nu se poate elibera cu adevărat, fără ca și ceilalți să fie eliberați. El poate ajunge numai la Nirvana, și atât.

 

Roata cuțitelor

Ne aflăm într-o lume condusă de karmă. Karma se degradează. Orice lucru care vine din karmă, va trebui să-l pierdem. Absolut tot ceea ce deținem, vine din karmă, și toate sunt perisabile. Aceasta este natura karmei, coboară, urcă, se degradează. Ce se naște, va trebui să moară, ce am dobândit, va trebui să pierdem, și orice suntem, ne vom schimba. Karma este o năpastă mare. Vrem să ieșim din ea.

Pentru a ieși din ea, ne vom folosi de principiile acesteia. Vom proceda ca în Judo. Dacă în Judo, preluăm energia atacantului și o vom redirecționa asupra lui, vom face și noi exact la fel. Învățăm cum funcționează karma și ne vom folosi de principiile ei pentru a ne elibera.

În Lo Jong 4, karma este comparată metaforic cu o roată din cuțite. Cineva are fixat pe creștetul capului o roată care are de jur împrejur cuțite curbate și tăioase. Roata se învârte rapid, retezând capul acestuia tot timpul. Această roată este imaginea teribilă a karmei.

De fiecare dată când această roată se învârte, și se întâmplă ceva, omul își spune: iarăși s-a învârtit roata și m-a omorât, încă odată mi-a rodit karma. În acest Lo Jong, în funcție de lucrurile prin care trece iar și iar, este descrisă karma. În final, se ridică, ca și îngerii tantrici furioși și își spune:” voi inversa roata! mă voi folosi de principiile karmei, și o voi inversa”.

Este ceea ce și noi încercăm să facem, inversarea roții. Dar pentru asta avem nevoie de curaj pentru a transforma demonul care ne ucide mereu.

Maestrul Shantideva ne spune, în învățăturile sale: Ucide-ți supărarea. Oamenii pot spune: noi suntem budiști, nu omorâm!

Mânia ne-a ucis de milioane de eoni, de aceea va trebui să ne ridicăm și să o ucidem noi pe ea. Acesta este motivul pentru care va trebui să mobilizăm tot ceea ce avem în noi, pentru a ucide – nu pe cei care trag în noi, pentru că noi am fost cei ce i-am creat, datorită mâniei noastre, ci supărarea care există în noi.

Acesta este motivul pentru care în budism, ne folosim de cuvintele: a ucide, a lichida, a eradica, deoarece trebuie acționat cu multă forță.

ACI 3 (Retreat) – Pregatire pentru Tantra – Lectia 2b

Pregătire pentru tantra


Seminar bazat pe Lam Rim
Sursa binefacerilor mele – rugăciunea către muntele de binecuvântări

Conform învățăturilor lui Geshe Michael,
traducere a conferințelor Lamei Dvora Tzvieli

Lecția 2 b – Păstrarea jurămintelor și cele trei căi

 

Aș dori să mai discutăm puțin despre etapa jurămintelor. Versetul pe care l-am citit împreună a fost:

Și astfel, după ce de poartă am trecut,
Binecuvântează-mă să cunosc în mod cert
Că păstrarea impecabilă a fiecărei îndrumări
Este condiția de bază a ambelor realizări.
Permite-mi ca jurămintele luate
Ca pe ochii mei din cap să le păstrez.

Am vorbit despre cele două tipuri de realizări: realizările comune cu a celor care practică sutra și realizările celor care practică tantra. Mai există încă o diviziune, despre care vom vorbi în continuare.

 

 Realizările supreme și cele care nu sunt supreme

O altă diviziune este a realizărilor supreme/ultime, spre deosebire de cele care nu sunt superme.

  1. Realizările supreme

Realizarea supremă se referă la Nirvana și la iluminare. Nirvana și iluminarea nu sunt același lucru.

Nirvana înseamnă încetarea completa și ireversibilă a tuturor afecțiunilor și a tuturor semințelor afecțiunilor mentale. La Nirvana ajunge cel care a perceput vacuitatea în mod direct și a lucrat cu ea. În limba tibetană se numește Nyon Mong.

Chiar și până să ajungem să percepem vacuitatea, putem să ne suprimăm afecțiunile mentale. Cel care a ajuns la Shine, le poate înlătura aproape complet. El le sesizează atât de repede, încât le stopează încă din fașă. Dar încă nu și le-a eliminat complet.

Se spune că, odată, un yoghin s-a retras într-o peșteră pentru a medita. Făcând multă meditație a reușit să ajungă la Shine, la meditația perfectă. Shine este stadiul de meditație în care concentrarea este atât de profundă încât sunteți complet deconectați de la simțuri. Dacă cineva ar scăpa un obiect greu lângă voi, nu ați auzi niciun zgomot, sau dacă cineva ar prăji cârnați lângă voi, nu-i veți mirosi. Unii chiar își pot opri respirația. Sunt yogini care se îngropă în pământ timp de șase săptămâni fară să respire și supraviețuiesc.

Deci yoghinul stă în peșteră și meditează profund pentru foarte multă vreme. Între timp, părul lui crește foarte lung. În cele din urmă, iese din Shine și observă că buclele lui frumoase i-au fost mâncate de șoareci; și se înfurie.

După atâția ani de meditatie, s-a înfuriat. Pentru că nu și-a eliminat semințele, pentru că încă mai avea atașamente și nu percepuse vacuitatea. El încă nu înțelesese vacuitatea părului său și a șoricelului. Aceasta nu este Nirvana. Este posibil să fi fost într-o stare meditativă de mare plăcere, dar nu în Nirvana, pentru că nu-și eliminase încă furia. Pentru a elimina furia, trebuie mai întâi să fie percepută vacuitatea în meditație profundă și apoi trebuie lucrat cu ea un timp. Cel care ajunge în Nirvana, nu mai are nici cea mai mică supărare. Nu se mai poate supăra. Și-a pierdut orice capacitate de a se supăra.

 

Buddha

Buddha, pe de altă parte, este o persoană care a ajuns la iluminarea perfectă. Lui Buddha i se mai spune:

 

Nam Kyen

Nam Kyen înseamnă  omniscient sau atotștiutor.

Un alt cuvânt este:

 

Jangchub

Jangchub este un alt cuvânt pentru iluminare. Ceea ce înseamnă minte iluminată.

 

Sang Gye

Sang Gye este un alt nume a lui Buddha.

Ce înseamnă Buddha? Este o persoană omniscientă care și-a eliminat toate afecțiunile cât și cauzele lor. Cel care a atins Nirvana, și-a eliminat definitiv toate afecțiunile și semințele lor, dar nu și-a eliminat obstacolele din calea atotcunoașterii. Buddha nu numai că a ajuns la aceste realizări extraordinare, dar și-a eliminat și orice obstacol în calea cunoașterii. Aceasta este marea diferență dintre cel ajuns la iluminare și cel ajuns la Nirvana.

Cel ajuns în Nirvana și-a oprit orice suferință. Cu toate că nu mai suferă și se află într-o stare de plăcere imensă, nu-i poate ajuta pe ceilalți. Nu a oprit suferința celorlalți. Calea Hinayana poate duce la Nirvana.

Dar pentru a ajunge la iluminarea deplină a lui Buddha, trebuie suprimate obstacolele din calea omniscienței, iar acest lucru se poate realiza numai pe calea Mahayana, și nu pe calea Hinayana. Cei din Hinayana nici măcar nu cred că este posibil să devenim Buddha.

Știe oare Buddha totul? Da, el este omniscient. Este omnipotent? Nu, pentru că, dacă el ar fi fost așa, ne-ar fi luat de mult suferința. El nu poate face asta. El poate vedea totul și are o imensă compasiune și abilitatea perfectă de a veni și a mă învăța potrivit nevoilor mele. El îmi poate citi mintea, îmi poate prezice viitorul și continuă să vină să mă învețe ceea ce am nevoie să le știu. El poate apărea în diverse forme, poate lua orice înfățișare. Mai mult, el lucrează în termeni de eoni – Kalpa. Are o mare răbdare. El poate pretinde a fi copilul meu sau soțul meu, astfel încât să-mi schimbe viața. La aceste realizări ne rugăm atât de mult să ajungem.

  1. Realizările care nu sunt supreme

Ce înseamnă realizări care nu sunt ultime/supreme? Acestea sunt ceea ce noi numim realizările căii, care nu sunt supreme. Ele nu sunt supreme pentru că le pierdem de la o viață la alta. Acestea sunt abilitățile paranormale care sunt dezvoltate de cei care fac o practică spirituală intensă, cum ar fi:

– citirea minții altora,
– clarviziunea, a vedea la mare distanță,
– parcurgerea rapidă a distanțelor,
– capacitatea de a zbura,
– capacitatea de a trece prin ziduri,
– capacitatea de a merge pe apă,
– capacitatea de a trăi fără hrană.

Aceștia pot face diverse lucruri neobișnuite, miracole, dar toate aceste abilități dobândite nu pot fi păstrate fără înțelepciunea care înțelege vacuitatea. De aceea aceste realizări spirituale se numesc “realizările căii” sau „realizările comune”.

 

Pentru ce sunt ele bune?

Este bine să ne dezvoltăm asemenea calități? Da, ar fi minunat dacă am putem pentru că i-am putea ajuta pe ceilalți. De fapt, dacă motivația noastră nu este de a-i ajuta pe ceilalți, șansele de a le dezvolta sunt egale cu zero. Cum am putea învăța să parcurgem ca vântul distanțe mari, dacă nu am vrea să ajutăm pe cineva care se află foarte departe?

Cum de este Buddha omniscient? Răspunsul este: pentru că dorește foarte mult să ajute toate făpturile. Dar ca să le ajute, el trebuie să știe care sunt nevoile acestora. Aceasta este cheia omniscienței.

Este exact la fel ca o mamă care știe ce vrea pruncul ei. Din dorința de a-i fi bine copilului, ea învață să-și citească copilul, când acesta nu poate vorbi.

Așa și Buddha, învață să citească mințile ființelor, datorită iubirii lui imense față de ele. Și de aici vine omnisciența.

Aceasta este cauza karmică pentru omnisciență și, prin urmare, fără această enormă iubire pentru toate ființele, fără Bodhicitta și fără marea compasiune față de ele, este practic imposibil să devenim Buddha.

Realizările căii sunt extraordinare, în măsura în care sunt folosite pentru a-i ajuta pe toți ceilalți. Există persoane care își dezvoltă aceste abilități în meditație, apoi le folosesc într-un mod impur, pentru a face bani, faimă, pentru a apărea la emisiunile TV. Aceștia își vor pierde calitățile, fie în aceasta viață, fie în următoarea, pentru că ele sunt folosite în scopuri egoiste. Ele sunt imposibil de păstrat.

Realizările lumești nu sunt un obiectiv pentru care  merită să muncim. Viața ni le va lua cu timpul. Într-o bună zi, toate aceste abilitați vor dispărea.

Geshe Michael povestește despre mama lui, cum a fost nevoită să-și crească singură cei patru copii după divorț. Deoarece salariul ei ca profesoară era mic, încerca să economisească orice bănuț pentru a plăti ipoteca casei modeste în care trăiau. După decesul ei, copii au vândut casa părintească și au împărțit intre ei toți banii. În două luni nu a mai rămas niciun ban. Geshe Hla spune că toți banii pe care i-a economisit mama lui ani de-a rândul, muncind din greu, s-au risipit în vânt.

Orice lucru lumesc, pentru care munciți din greu, va fi imposibil de păstrat, pentru că totul vine din karma. El nu este un ideal pentru care se merită să muncești. De aceea, ceea ce ne dorim este să ajungem la realizările supreme.

 

Buruienile

Așadar, realizările căii nu sunt idealul nostru. Ele sunt doar mijloace de a-i ajuta pe ceilalți, dar nu sunt scopul nostru ultim. Ceea ce ne dorim este să devenim capabili de a ieși din suferință – din boli, bătrânețe și moarte, și să-i scoatem și ce ceilalți din ea. Acesta este scopul pentru care învățăm – ca să le aducem celorlalți fericirea.

Aici intervin ceea ce noi numim buruienile. Când se cultivă porumb pe câmp, pe langă porumb cresc și buruieni. Buruienile sunt o metaforă a realizărilor căii, realizări la care ajungem odată cu aspirația noastră spre iluminare pentru binele tuturor făpturilor. Cu alte cuvinte, pe calea iluminării se vor dezvolta și toate aceste abilități.

Obiectivele acestei lumi le vom realiza oricum pe calea spirituală. Cel care aspiră să ajungă la iluminare, nu va trăi în lipsuri. Pentru o persoană care practică serios, toate lucrurile se vor aranja. Lumea îl va sprijini. Chinezii numesc asta Dao, atunci când lumea te sprijină să îți atingi acest scop înalt. Toate lucrurile pe care dorim atât de mult să le realizam în această viată se vor întâmpla oricum, de exemplu partenerii de viață și banii.

De fapt, în ziua în care veți ajunge în cele din urmă la iluminare, veți fi împreună cu soțul/ soția sau partenerul. Veți ajunge împreună la iluminare, în cuplu. Practica tantrică este practică de cuplu. Ea nu este ceea ce noi considerăm ca fiind sex, ea este o practică de cuplu pură și incredibilă. Dacă veți deveni curați și puri, partenerul vostru va sosi. Deci nu vă faceți griji. Îngrijiți-vă de a vă respecta jurămintele, iar restul va veni de la sine.

Ceea ce deosebește practicantul budist care reușește în practica lui de un altul care nu reușește, nu i se întâmplă mai nimic , este cât de bine își respectă jurămintele, cât de mult se folosește de carnețel. În general, oamenii cred că jurămintele sunt ceva care-i limitează, o povară – este exact opusul, ele sunt oportunități.

A cere unui Lama inițierea tantrică înseamnă a-i cere să ne confere jurămintele tantrice și să ne dea permisiunea de a practica această cale. Acesta este sensul inițierii tantrice.

 

Patru forme de nerespectare a jurămintelor

Există patru forme de nerespectare a jurămintelor de toate tipurile.

  1. A nu le cunoaște

 

Mi Shepa

Mi Shepa înseamnă „nu au fost niciodată învățate”.

Lama Dvora povestește că odată a asistat la învățătura lui Dalai Lama, în Dharamshala, despre ghidul de viață a unui Bodhisattva, învățătură venită de la maestrul Shantideva. Dalai Lama a predat foarte repede cartea în limba tibetană, după care a conferit celor prezenți jurămintele Bodhisattva. A făcut acest lucru atât de repede, încât majoritatea din cei prezenți nici nu au observat că le-au primit.

Întrebarea este: dacă nu învățăm despre jurăminte, atunci cum le vom putea respecta? Aceasta este una dintre formele de nerespectare a jurămintelor: de a nu le cunoaște. Iar cel care nu-și ține jurămintele își va petrece viața ca oricare altul – o viață obișnuită și o moarte obișnuită. Ceea ce este foarte trist.

Cu toate că inițierea tantrică sădește semințele iluminării, ea în sine nu poate conduce la iluminare. Pentru a ajunge la iluminare trebuie practicate jurămintele. Este foarte rar în lume ca cineva să  primească inițierea tantrică.  Și dacă acest lucru se întâmplă iar cel care  a primit-o  nu-și respectă jurămintele – este foarte trist. Este ca și când ar primi cheia porții spre paradis, iar el o aruncă. Este foarte trist să renunți la așa ceva.

Pe de altă parte, există oameni care învață Tantra fără sa fie pregătiți pentru ea și fără o inițiere corespunzătoare. Cel care face asta va acumula o karmă foarte grea. Nici inițierea tantrică nu trebuie conferită acelora pe care Lama nu-i cunoaște bine.

2. A doua formă – Impietatea jurămintelor (lipsa de respect)

 

Ma Gupa

Ma – negație
Gupa – respect
Ma Gupa înseamnă lipsă de respect, impietate, desconsiderare.

Aceasta este situația în care ați învățat despre jurăminte și vă gândiți: „Ce juramânt prostesc! Nu îl voi ține”.

Acest lucru înseamnă că nu credem în mintea iluminată a lui Buddha. Dacă nu credem în ea, cum vom putea oare să ajungem la o astfel de minte? Nu avem nicio șansă. A doua formă de nerespectare este disprețul oamenilor față de legile karmice. Nu le înțeleg, dar nici nu se deranjează să le învețe. Ele nu se pot observa cu ajutorul simțurilor, pentru că sunt o realitate foarte ascunsă. De aceea oamenii pot spune: „pot să fac ce vreau, karma nu există cu adevărat, nu este adevărat că, dacă copiez la examen, voi avea parte de consecințe negative, pentru că uite dovada – am copiat la examen și am primit notă bună”.

Jurămintele vin de la ființe iluminate. Unele jurăminte pot fi ciudate, altele nu sunt de înțeles. Uneori nu înțelegem de ce au fost date.

Deoarece toate jurămintele vin de la ființe iluminate, este bine să nu le subestimați și să nu le desconsiderați. Sfatul este să mergeți să le studiați și să le verificați. Și, chiar dacă nu le înțelegeți pe toate,  va veni timpul când le veți ști bine și veți vedea beneficiile lor, asta în cazul în care urmați cu seriozitate calea.

Între timp, spuneți-vă: “ceea ce nu înțeleg pun deocamdată deoparte, dar sub nici o formă nu-l voi desconsidera. Voi depune tot efortul să studiez, să verific și să clarific subiectul, până când îl voi pricepe”.

Uneori, este pur și simplu o chestiune de asimilare sau de depășire a împotrivirii sau a obstacolului care provine din ignoranța noastră.

3. A treia formă este nedezvoltarea conștientizării de a păstra juramintele

 

Bak Mepa

Mepa – înseamnă nu este.
Bakstare a minții sau atenție
Bak Mepa înseamnă neatenție, neglijență.

Acest lucru înseamnă că: am învățat despre jurăminte, nu le desconsiderăm, dar suntem neglijenți. Nu ne-am dezvoltat conștientizarea lor. Uneori ne amintim de carnețel, alteori nu. Nu ne străduim să ne creăm obiceiul de a ne purifica mintea. Suntem neglijenți, neatenți. Acest lucru se poate întâmplă când persoana nu doarme suficient sau este prea ocupată sau mănâncă prea mult.

Dacă suntem serioși pe calea iluminării, atunci vom căuta să dormim suficient, să mâncăm cât trebuie și să nu fim prea ocupați. Pentru că jurămintele devin un lucru principal pe cale, vor fi motorul care ne conduce spre iluminare. De aceea, vă trebui să ne îngrijim să ne creăm condițiile pentru a le putea păstra.

Aici intră vigilența/atenția și reamintirea.

 

She shin

She shin – atenția, vigilența

 

Drenpa

Drenpa reamintirea

Pe parcursul zilei, avem nevoie tot timpul de Drenpa și de She shin. Cu alte cuvinte, trebuie să fim în alertă tot timpul, să vedem cum ne ținem jurămintele și, dacă le-am pierdut din vedere, să ni le reamintim și să ne reîntoarcem la ele. Acești factori trebuie să fie prezenți în permanență: vigilența sau câinele de pază, care dă alarma când am deviat și reamintirea. Ne reamintim de jurământ și ne întoarcem din nou asupra lui. Aceste lucruri trebuie să se întâmple atât în viață zilnica cât și pe perna de meditație.

4.Atacul unei afecțiuni mentale

A patra formă se numește

 

Nyon Mong Mang Wa

Nyon Mong – afecțiune mentală
Mang Wa – mult
Nyong Mong Mang wa înseamnă mintea atacată de către o afecțiune mentală.

În acest caz, cu toate că știe bine jurămintele, persoana le încalcă pentru că este dominată de o afecțiune mentală.

Încă ceva despre jurăminte:

 – a începe să ne păstrăm jurămintele ne salvează de multă suferință, a noastră și a celorlalți.

Este nevoie de mult timp pentru a le învăța. Chiar dacă intenționăm în mod  serios să le păstrăm, ne va lua ceva timp să le învățăm. Există 10 jurăminte de eliberare, 64 de jurăminte ale unui Bodhisattva și alte câteva secundare. În concluzie, sunt peste 100 de jurăminte. Datorită numărului mare de jurăminte, este nevoie de timp pentru a le învața.

Care este modul de a le cunoaște mai  bine? Modul este de a ține carnețelul de șase ori pe zi. De fiecare dată este verificat un jurământ, iar cu timpul le vom învăța. Jurămintele nu sunt ceva care ne limitează sau ne împovărează, ci din contră.

– este o mare onoare de a le respecta,
– acest lucru ne dă ocazia de a ajunge la iluminare,
– și de asemenea, este o cale de a ne purifica mintea și de a-i ajuta pe semenii noștri,
– trebuie să fim bucuroși. Atmosfera în ceremonia de primire a jurămintelor Bodhisattva este de bucurie.
– desigur că trebuie să fiți pregătiți când veți lua jurămintele. Nu vă angajați să luați jurămintele dacă credeți că vă veți abate de la ele sau le veți subestima. S-au întâmplat astfel de cazuri și asta este trist. De aceea trebuie să fiți responsabili de ceea ce faceți. Dacă nu vă simțiți încă pregătiți pentru ele, le puteți lua mai târziu.
– dar dacă sunteți pregătiți, nu mai amânați.
– va trebui să începeți de la jurămintele de refugiu, pentru că ele vă pun pe calea unui Boddhisattva și vă pregătesc pentru jurămintele tantrice. Ele deja vor începe să funcționeze de cum le-ați și luat.
– puteți să păstrați jurămintele și dacă nu le-ați luat. Le puteți urmări în carnețel. Dar atunci când vi le-ați asumat, v-ați angajat față de această cale, karma va fi complet diferită și ele vor lucra tot timpul.

De exemplu, jurământul de a nu omorî. Atunci când nu v-ați luat acest jurământ, când îl respectați? Când a existat poate situația de a omorî și ați evitat să o faceți. În schimb, atunci când sunteți sub jurământ, el lucrează permanent. A nu ucide va rămâne mereu în minte.  Iar acest nivel este complet diferit.

 – la început o să vi se pară ceva neobișnuit, inconfortabil, ciudat. Acest lucru este similar cu situația pianistului începător, ale cărui degete se mișcă cu stângăcie pe clapele pianului. Deci este nevoie de timp pentru a dobândi îndemânarea de a lucra cu jurămintele și, cu siguranță, Tantra va funcționa numai dacă vă veți păstra jurămintele.

Un scurt rezumat:

  1. Primul mod în care ne încălcăm juramintele – Mi Shepa, este că nu le cunoastem deloc, nu ne-a învățat nimeni.
  2. Al doilea mod este lipsa de respect față de ele, desconsiderarea lor – Ma Gupa.
  3. Al treilea mod este neglijența, lipsa de atenție (suntem neglijenți în păstrarea carnețelului) – Bak Mepa.
  4. Al patrulea mod – Nyon Mong, este atunci când mintea noastră este atacată de o afecțiune mentală.

 

Trei seturi de jurăminte

Cele trei seturi de jurăminte sunt:

  1. Jurămintele Pratimoksha sau jurămintele de eliberare
  2. Jurămintele Bodhisattva
  3. Jurămintele tantrice (secrete).

Cele trei seturi se sprijină reciproc. Nu vom putea păstra jurămintele Bodhisattva dacă nu păstram jurămintele de eliberare. Un sistem nu funcționează fără celălalt.

După cum am spus, jurămintele trebuie păstrate chiar cu prețul vieții noastre. Și de ce să le păstrăm? Nu le păstrăm pentru că așa ne-a spus profesorul sau legea, sau pentru că așa este frumos, sau că așa este bine, ci datorită faptului că:

a. ele ne scot din suferință,
b. datorită ființelor iluminate care au venit să ne învețe calea de ieșire din suferință,
c. datorită compasiunii noastre,
d. datorită determinării noastre de a-i scoate și pe ceilalți din suferință.

Chiar și atunci când vom muri, mintea noastră va purta cu ea semințele purității sau impurității, după cum am păstrat jurămintele. Chiar și atunci când sunt păstrate bine numai o parte din ele, se vor întâmplă lucruri incredibile.

 

Inițierea tantrică

Vom trece acum la versetul numărul 10:

Odată ce m-am instruit să devin un lucru demn
Al căilor deschise tuturor,
Binecuvântează-mă și permite-mi să intru cu ușurință
Pe calea de Diamant
Cea mai înaltă și mai nobilă dintre toate,
Poartă de intrare a celor binecuvântați și nobili aleși.

Acesta este versetul care face diferența între calea deschisă sutrică și calea tantrică. Aici se primește inițierea tantrica.

Aceasta este etapa în care se intră în Mandala. Mandala este reprezentarea lumii secrete, în care Lama ne introduce în timpul inițierii tantrice.

 

Calea de diamant

 După cum am mai spus, Tantra este drumul cel mai rapid pentru a obține iluminarea și, de multe ori când vorbim despre iluminare, vorbim adesea despre acele calități ale diamantului: tăria, duritatea, supremația lui. Cunoaștem bine faptul că este greu de despicat un diamant. Acesta este modul în care Buddha a obținut iluminarea, înțelepciunea și compasiunea lui sunt inseparabile. Iar acesta este unul dintre numeroasele calități ale diamantului. De aceea, această cale se numește Calea de Diamant sau  Vajrayana.

În acest verset, discipolul se roagă: “am păstrat carnețelul, mi-am păstrat jurămintele bine, vino Lama acum la mine și du-mă în lumea secretă, introduce-mă în Tantra”.

“Poartă de intrare a celor binecuvântați și nobili aleși“

Cine sunt cei binecuvântați și nobili aleși? Este vorba de cei care au ajuns la maturitate spirituală, necesară pătrunderii în lumea secretă.

Atunci când ne referim la căile deschise tuturor și vrem să ajungem pe calea de diamant, în limba tibetană se spune:

 

Tekpa

Tekpa înseamnă car. Are sensul de transport pentru a ajunge la destinație. Câteodată este tradus drept “cale“. În limba sanscrita se spune Yana.

 

Cele trei care (căi)

Exista trei căi/care sau trei tekpa.

  1. Hinayana
  2. Mahayana
  3. Vajrayana

Hinayana este calea pe care o practică cel cu “scopul îngust”, adică cel care practică Dharma, pentru a ieși din suferință, dar atenția este numai pe sine. Hina înseamnă mică, joasă. Acest lucru nu înseamnă că ea este inferioară, ci că ea este mai mică decât cele de deasupra ei.

Numele ne cam derutează, pentru că această cale nu este deloc mică. Ea este uimitoare. Dacă veți întâlni practicanți ai acestei căi veți fi impresionați de ei. Numai că aceștia practică în principal ieșirea lor din suferință. Cele două tipuri de practicanți, cei cu scopul îngust și cei cu scopul mediu sunt considerați ca făcând parte din Hinayana. Asta nu înseamnă că nu au compasiune față de toate făpturile lumii, ci dimpotrivă, sunt foarte avansați. Au meditații asupra compasiunii și iubirii extrem de frumoase.

 

kyebu chung
Hinayana

Mahayana este Calea cea Mare sau Carul cel Mare. Maha înseamnă mare. Cel care practică Mahayana, practică pentru a se scoate pe sine și pe ceilalți din suferință. Deoarece accentul se pune pe celălalt, rezultatul acestei practici este cu totul diferit, atât la nivel sutric, cât și la nivel tantric. Nivelul tantric nu există în Hinayana.

Mahayana are o parte secretă – Tantra, și una deschisă. Practica Mahayana, care ține de partea deschisă este practica celor șase perfecțiuni – Paramita. Practica unui Bodhisattva aparține părții deschise a Mahayanei și se concentrează în întregime pe ceilalți.

Kyebu Chenpa
Mahayana

Vajrayana este partea secretă a căii Mahayana

 

Dorje Tek

Și partea secretă este, de asemenea, concentrată pe ceilalți, pe toate ființele. Diferența dintre partea secretă și cea deschisă este rapiditatea. Cel care intră pe calea Vajrayana, intră datorită marii lui compasiuni față de suferința celorlalți și a dorinței lui de a-i ajuta. Iar această compasiune este cea care atrage spre el un Lama tantric. Ea este mierea care atrage albina.

Cel care se află deja pe calea Hinayana și își dezvoltă această compasiune, va continua spre Mahayana. Dacă nu, va continua să rămână acolo și nu va putea întâlni învățători tantrici. Acest lucru depinde de karma lui, de compasiunea lui.

Chiar și în cadrul Tantrei, există diferite căi. Există patru niveluri tantrice, dar pentru ca să ne putem elibera, va trebui să ajungem la nivelul cel mai înalt.

 

Diamantul: Metoda și înțelepciunea sunt inseparabile

În cursul 1 s-a vorbit despre Metodă – Tap și Înțelepciune – Sherab. Metoda în Sutra sunt acțiunile unui Bodhisattva, este compasiunea față de suferința celorlalți, iar Sherab este dezvoltarea înțelepciunii, este meditația asupra vacuității.

Când se intră în Tantra aceste lucruri sunt inseparabile. De aceea se numește Vajra. Metoda și înțelepciunea merg împreună, și aceasta este puterea tantrei.

 

Cum explică școlile budiste existența condiționată

Vom vorbi în continuare despre vacuitate și despre cea de-a doua față a monedei, existența condiționată sau dependentă. Două fețe ale aceleiași monede. Atunci când ne referim la existența dependentă, ne referim la modul în care lucrurile există. De unde provin lucrurile? De unde vine lumea noastră?

În budism există multe școli care vorbesc despre existența condiționată. Șase școli budiste sunt deschise, iar două sunt tantrice, care studiază Mahamudra în versiunea liniei Gelugkpa. Există șase nivele de înțelegere a vacuității. Vom menționa pe scurt doar trei din cele șase școli.

  1. Lucrurile vin din cauze

Școala Vaibashika, care este nivelul cel mai mic, spune că lucrurile vin din cauze, că nu se întâmplă nimic fară motiv. Ele nu au o independență proprie de sine, ci depind de cauze. Există o cauză a pixului.

Ne vom referi în continuare la pixul nostru preferat. Deci, pentru a avea un pix, avem nevoie de o fabrică, de plastic, de vopsea, de minele de pix. Este nevoie de un camion care să transporte pixul la magazin, avem nevoie de un magazin de unde să-l cumpărăm și de bani pentru a-l cumpăra. Deci pixul nu a apărut singur, există cauze. Aceasta școală ne spune că lucrurile se întâmplă printr-un proces. Rezultatele vin din cauze, iar rezultatele vor deveni acum cauzele pentru următoarele rezultate, iar totul este un proces. Și totul este în permanentă schimbare.

Aceasta este prima școală care explică existența dependentă. Înțelegerea vacuității este la un nivel scăzut. Încă odată accentuăm faptul că această înțelegere nu este deloc inferioară, ci ea este inferioară față de școlile mai înalte. De fapt, cel care a ajuns la o bună înțelegere a acestui nivel, este cu mult superior nouă. De unde știm asta?

Dacă ne uităm la modul nostru de reacție în fața unei situații neașteptate și neplăcute, începem să ne întrebăm: cum de mi s-a întâmplat asta? de ce s-a întâmplat așa? de unde a venit? cum de mi-au spus așa ceva? Am făcut totul bine, cum de mi se întâmplă așa ceva?

Atunci când reacționăm în acest fel, suntem șocați, panicați sau revoltați de ceea ce ni se întâmplă, denotă faptul că nu înțelegem lucrurile la acest nivel, că nu înțelegem că lucrurile se întâmplă datorită unor cauze. Atunci când vom înțelege că lucrurile sunt în continuă schimbare, în momentul când se va produce un dezastru, nu-l vom mai simți ca dezastru, ci ca pe ceva care face parte dintr-un anumit flux.

Lucrurile se schimbă în permanență, iar daca sunteți șocați atunci când se schimbă ceva pe neașteptate, este semn că nu ați asimilat această înțelegere. Orice lucru care apare, apare dintr-un anume motiv.

Dacă înțelegeți aceste lucruri bine, vă va fi mai ușor când vi se întâmplă ceva neplăcut. Lui Ken Rinpoche îi plăcea să râdă când vedea în filme pe cineva care stă întins pe patul de moarte, iar familia stătea în jurul lui, strângându-l de mână și spunând: Nu pleca, nu pleca, nu ne părăsi!. Ken Rinpoche spunea: muribundului i-a venit timpul să plece; când cauzele dau roade, omul va trebui să părăsească aceasta lume. Puteți să-l țineți de mână, să-l rugați să rămână, nimic nu va ajuta. Atunci când i-a venit vremea, va pleca. Atunci când cauzele rodesc și apar rezultatele, iar noi nu lăsam lucrurile să se întâmple, înseamnă că nu înțelegem acest nivel al realității.

Lamei Dvora îi place să povestească următoarea întâmplare:

Un Rabin stătea culcat pe patul de moarte și era înconjurat de toți discipolii lui, care se rugau ca învățătorul lor să nu-i părăsească. Îngrijitoarea care vedea ce se întâmplă înțelese că îi venise Rabinului timpul să plece, iar discipolii nu-l lăsau să plece. Aceasta luă un vas mare de ceramică și îl trânti de pământ. Vasul făcu un zgomot atât de mare încât toată lumea întoarse capul spre sursa de zgomot, și atunci Rabinul plecă.

Când vine timpul cuiva să părăsească aceasta lume, nu trebuie deranjat. Dacă suferim datorită pierderii celui drag, este datorită atașamentului nostru față de el. Este bine să experimentăm ceea ce se întâmplă, fără să respingem sau să contestăm – este ceea ce este. Ar fi cu mult mai ușor, dacă nu ar exista revolta din noi: ceva este în neregulă, ceva nu este în ordine că mi se întâmplă așa ceva! Nimic nu vine din greșeală, ci vine exact din cauze. Cauzele au fost acolo și prin urmare rezultatele au venit. Totul este perfect.

Suferința și durerea pot apărea în situații când pierdem ființe dragi, dar sentimentele de mânie, revoltă sau indignare provin din neînțelegere. Când cauzele există, rezultatele nu vor întârzia să apară.

 

Util, dar nu suprem

Deci, acesta este unul dintre nivelurile de înțelegere ale existenței dependente/condiționate. Tot ceea ce se întâmplă în viață este un proces continuu de schimbări. Lucrurile se modifică la nivel macro și micro, tot timpul.

Aceste înțelegeri ne ușurează, dar nu ne eliberează. Școala Vaibhasika nu este suficientă, pentru a ne elibera din suferință. Ea nu explică totul, cum ar fi, de exemplu, proveniența spațiului, deoarece spațiul nu are cauze.

       2.Lucrurile depind de părțile lor

Prima școală spune: Ști de ce suferi? Pentru că această suferință este determinată de cauze. Și, cu toate că înțelegem că există cauze care conduc la suferință, acest lucru nu ne și eliberează și vom continua să suferim.

A doua școală budistă, mai înaltă – Sautrantika, spune că existența lucrurilor este dependentă de părțile lor. Deci, în loc să ne referim la pix ca existând datorită plasticului, a minei, a procesului de fabricare, a magazinului, a banilor, ne vom referi la părțile care îl compun. Ce este acest pix? El are o latură dreaptă și una stângă, iar când le unim avem un pix. Cu alte cuvinte, pixul există cu condiția să aibă și partea lui dreaptă, și partea lui stângă. Partea stângă a pixului, la rândul ei are o parte stângă și una dreaptă. Deci partea stângă va exista dacă are și partea stângă și cea dreaptă, și așa mai departe. Existența lucrurilor este condiționată de părțile lor. Spațiul există datorită părților sale: partea de est, de vest, de nord și de sud.

Deci, diferența dintre cele două școli nu este mare. Doar că a doua școală include spațiul și încă alte două lucruri.

Lama Dvora povestește că a încercat, cu mulți ani în urmă, să aplice această înțelegere atunci când a dorit să-și depășească pofta de prăjituri. De fiecare dată când i se servea o prăjitură spunea: ce este această prăjitură? Ah, este făină, margarină, ouă… Eu nu mănânc făină, nu margarină… Această gândire m-a ajutat, dar pofta de dulce mai era încă acolo.

Acest lucru nu eliberează suferință. El ne ajută să înțelegem că lucrurile nu sunt așa cum credem noi că sunt, că exista de la sine, pe cont propriu. Ele depinde de alte lucruri. Deci, ele depind ori de cauze, ori de părțile lor și nu sunt ceea ce credem că sunt.

Toate acestea ne ajută un pic, deoarece cu cât va exista mai multă înțelepciune și înțelegere, cu atât ne vom revolta sau indigna mai puțin, dar nu ne-am eliminat încă cauzele suferinței sau a dorințelor/poftelor. Pofta și ea este un motiv de suferință – dacă nu vor mai fi prăjituri, vom suferi.

       3.Lucrurile există doar ca proiecție, din karma noastră.

Pentru a ajunge la iluminare, va trebui să trecem la școala cea mai înaltă, Prasangika Madhyamaka. Ea spune următoarele: lucrurile există datorită proiecțiilor pe care le proiectăm. Ele nu există de la sine. Nu sunt nici bune, nici rele. Nu au natura să ne provoace suferință și nici să ne facă fericiți. Nu au nicio natură de sine, cu excepția a ceea ce proiectăm. Dacă nu proiectăm suferință, atunci nu va fi nici o suferință.

Oamenii pot spune: Ah, de ce aș proiecta eu suferință?

Cineva merge la dentist ca să-i fie tratat canalul radicular și spune: stau la dentist și îmi voi imagina cerul senin și va fi plăcut. Asta va ține până când doctorul îi va atinge nervul viu și apoi va vedea el.

Când vine durerea, doare. Nu putem decide că nu doare. Dacă ar fi fost atât de simplu, am fi hotărât cu toții să nu suferim și atunci nu am mai suferi. Dar lucrurile nu stau așa. Încă există în viața noastră accidente de circulație. Ele nu țin de alegerea noastră. Ele ne sunt impuse. Atunci, ce ne constrânge să avem astfel de accidente?

Iar aici începe problema imaginilor mentale, pe care le avem în minte. Noi suntem cei care proiectăm accidentul pe un ansamblu de evenimente neutre. Obiectul A lovește obiectul B, iar acesta se prăbușește. De ce acest lucru este suferință? De unde vine suferința? Suferința vine de la noi, pentru că am rănit pe alții în trecut, iar datorită acestui lucru s-a creat un “clișeu”. Avem un clișeu între noi și lume. Există acest filtru care ne forțează să proiectăm suferință pe un cumul de date brute, care în sine nu este nici bun, nici rău, ci neutru.

De unde apar aceste clișee? Ele apar în funcție de cât de buni am fost în trecut. Dacă am rănit pe alții în trecut, sămânța va rodi și vom vedea accidente de mașină. Dacă am fost buni cu alții, clișeele vor fi altele. Dacă avem clișeul de a vorbi necuviincios cu alții, ne vor apărea clișee în care vom auzi insulte, țipete, vom fi triști, vom fi nefericiți.

Dacă am fost buni cu alții, vom experimenta lucruri plăcute, discuții plăcute.

Și toate aceste clișee apar automat. Cu toate că ele ne forțează să experimentăm ceea ce experimentăm, nu sunt întâmplătoare. Ele ni se impun în funcție de cum ne-am comportat în trecut.

Ce înseamnă vacuitatea? Faptul că lucrurile nu există în afara acestor explicații:

  1. Lucrurile nu există independente de cauze.
  2. Lucrurile nu există independente de părțile lor.
  3. Lucrurile sunt goale de existența independentă de proiecțiile noastre asupra unui cumul de date brute; proiecții care ni se impun și care sunt determinate de modul în care ne-am comportat cu alții în trecut.

Aceasta este vacuitatea lucrurilor la nivelul cel mai înalt, la nivelul sutric.

Lucrurile sunt goale de a fi într-un fel sau altul de la sine. Ele sunt neutre. Nu au nici o natură proprie de sine. Nu sunt nici rele, nici bune, nici negre, nici rotunde, nici pătrate. Toate vin din noi. Absolut toate.

 

Datorită faptului că totul este gol, se poate ajunge la iluminare

Trăim într-o lume care este în întregime proiecție care vine din minte. O lume a imaginilor care se află în mintea noastră – pe care le proiectăm și credem că ea este lumea noastră. Ele sunt imagini tridimensionale, au miros, au gust, știu cum să îmbrățișeze sau cum să rănească, iar toate acestea sunt doar proiecții mentale.

Motivul pentru care Tantra funcționează, pentru care se poate ajunge la iluminare și pentru care acest corp poate deveni un corp de lumină, un înger, se datorează faptului că el, în sine nu este muritor. El este muritor pentru că îl experimentăm să fie așa, pentru că suntem forțați să-l proiectăm așa, datorită nerespectării jurămintelor noastre în trecut. Asta este tot. Iar dacă trupul nostru este gol de orice natură, atunci este posibilă atingerea iluminării.

Cum vă veți convinge că ceea ce am spus este adevărat? Începeți să vă țineți carnețelul. Este nevoie de câteva luni, poate chiar și de un an, dar treptat, lucrurile care păreau că stagnează, vor începe să se miște în viață voastră. și asta datorita faptului că ele sunt goale. Purificându-vă mintea, vorbirea și comportamentul vostru veți fi forțați să experimentați alte clișee, iar acest lucru va veni de la sine. Fără să vă dați seama, veți deveni mai bucuroși, mai mulțumiți. Oameni care vă cunosc și nu v-au văzut mult timp, vor sesiza această schimbare petrecută în voi.

Când veți începe să urcați spre niveluri mai înalte ale jurămintelor și să le păstrați bine, se vor petrece schimbări extraordinare. Veți începe să întâlniți lucruri pe care nu le-ați mai cunoscut vreodată. Și toate acestea se vor petrece numai datorita păstrării carnețelului de șase ori și a nivelului din ce în ce mai ridicat al jurămintelor.

 

Cum întâlnim învățătorii?

Păstrând bine jurămintele de la nivelul la care sunteți, veți atrage spre voi învățătorii care să vă confere jurămintele înalte.

Respectându-vă profesorii pe care îi aveți în acest moment, veți atrage profesori care să vă conducă spre nivelurile superioare. Fie profesorul pe care îl aveți se va transforma dintr-o dată, fie veți trece în mod natural la un alt profesor, care să vă ducă la nivelul următor. Acesta este modul în care lucrurile funcționează. Mierea atrage albina. Albina reprezintă învățătorul, jurămintele, iar mierea este bunătatea voastră, dulceață voastră, este modul în care vă comportați cu ceilalți, modul în care vă păstrați jurămintele.

 

 Corecția “sufletului” duce la corecția lumii

Moralitatea și păstrarea jurămintelor ne creează lumea înconjurătoare, numai datorită faptului că lucrurile sunt goale.

Aceasta este cea mai înaltă concepție asupra vacuității. Întreaga lume este proiecția noastră și, prin urmare, corecția “sufletului” este egală cu corecția lumii. Cu alte cuvinte, lumea este o proiecție a “sufletului”.

 Corecția “sufletului” sau  a minții sau purificarea minții, ne va purifica lumea, iar acest fapt reprezintă calea supremă pentru a-i putea ajuta pe ceilalți.

 Prin practica noastră ne purificăm pe noi înșine și, în mod automat, vom proiecta o altă lume.

Puteți spune: da, vedem o altă lume, dar ei încă mai suferă.

Daca vă întreb cine sunt ei? Numai voi îi proiectați pe cei suferinzi. Nu există acei ei, cu excepția celor pe care voi îi proiectați.

Pentru ca toate acestea să fie bine înțelese, va trebui să reflectăm mult asupra lor, să meditam, să învățăm mult. De aceea se fac 18 cursuri. De aceea nu se intră în Tantra înainte de acestea. Altfel, nu veți reuși în practică. Fără încredere, nu veți reuși în Tantra.

Acestea sunt căile deschise tuturor, pe care va trebui să le practicați pentru a intra pe calea secretă, pentru a atrage această albina a Tantrei, a jurămintelor tantrice și a unui Lama tantric.

ACI3 (Retreat) – Pregătire pentru Tantra – Lecția 2a

Pregătire pentru tantra

Seminar bazat pe Lam Rim
Sursa binefacerilor mele – rugăciunea către muntele de binecuvântări

Conform învățăturilor lui Geshe Michael,
traducere a conferințelor Lamei DvoraTzvieli

Lecția 2 a –  Jurămintele tantrice

 

Etapele Lam Rim

Vom face o mica schiță

                                                                                              Iluminarea tantrică

                                                                   Practica tantrică în două etape: generarea, desăvârșirea și retreat-urile tantrice

A cunoaște și a păstra cu sfințenie jurămintele tantrice

 

Am început cu sfârșitul, adică de la iluminarea tantrică. Adică, atunci când ne aflăm în superba curte interioară și suntem deja un înger iluminat, cu o minte iluminată, cu trup de lumină, capabili să trimitem replicile noastre tuturor ființelor și de a le ajuta după cum au ele nevoie, acesta este rezultatul final.

Pentru ca acest lucru să se întâmple, va trebui să practicăm cele două niveluri tantrice, al generării și al desăvârșirii și să ieșim la retreaturi. Pentru a ajunge la nivelul desăvârșirii, va trebui să facem mai întâi retreatul nivelului generării.

 

Jurămintele tantrice

Cel mai important lucru în această practică tantrică sunt jurămintele tantrice.

Următoarea strofă se referă la aceste jurăminte:

Și astfel, după ce de poartă am trecut,
Binecuvântează-mă să cunosc în mod cert
Că păstrarea impecabilă a fiecărei îndrumări
Este condiția de bază a ambelor realizări.
Permite-mi ca jurămintele luate
Ca pe ochii mei din cap să le păstrez.

Vom intra acum in subiectul păstrării jurămintelor și al carnețelului.

Pentru a practica Tantra este nevoie de inițiere tantrică. Pentru a primi împuternicirea tantrică, cel mai important este ca Lama să ne confere jurămintele tantrice.

În strofa de mai sus, după ce a primit jurămintele, Je Tsongkapa cere binecuvântarea Lamei, să-l ajute să înțeleagă că păstrarea jurămintelor nu înseamnă să le ținem din când în când. Va trebui să le păstrăm ca pe ochii noștri din cap, iar pentru asta va trebui să ajungem la înțelegerea profundă a acestor lucruri, pentru că altfel ne vom afla în situația ca uneori să scriem în carnețel, alteori nu, uneori să respectăm Lama, alteori nu. Nu le vom putea respecta așa cum trebuie, dacă nu vom înțelege cu certitudine că drumul nu poate funcționa fără ele. Nu există niciun jurământ care să fie inutil. Nu există nimic care să nu fie spus de o entitate iluminată, care cunoaște calea și ne spune: “trebuie să faci asta!”.

Respectarea perfectă a jurămintelor tantrice este ceea ce conduce la iluminarea tantrică. Oare este ușor să le păstrăm? Nu, este cel mai greu lucru de făcut. De aceea este nevoie de multă atenție în pregătirea noastră. Dar cel care în cele din urmă se va alătura și se va mobiliza pentru aceasta va avea parte de multă plăcere.

Jurămintele sunt dificile nu pentru că sunt greu de ținut, ci pentru că mintea noastră nu înțelege importanța lor. Mintea noastră se luptă, se împotrivește lor, pentru că ei îi place să fie în Samsara, pe când jurămintele ne scot din Samsara. Ele ne forțează să ne schimbăm mintea, să ne schimbam obiceiurile. De aceea, mintea se luptă cu ele, iar noi va trebui să fim pregătiți pentru această luptă, ca să putem să-i facem față. Va trebui sa ne spunem: „voi face ceea ce Lama îmi indică, nu ceea ce sunt obișnuit. Ceea ce m-am obisnuit să fac, o fac de multă vreme și iată-mă că sunt încă aici și continui să sufăr. Dacă doresc altceva, va trebui sa mă abandonez Lamei și să-l las să mă conducă.Numai atunci Lama ne va conferi jurămintele și ne va spune: „și acum respectă-le.

Je Tsongkapa cere binecuvântarea Lamei. El însuși era un mare Lama iluminat, dar, cu toate acestea, el se roagă: ”binecuvântează-mă să cunosc în mod cert că nu există altă cale”.

 

Două tipuri de realizări: sutrice și tantrice

 În continuare, în strofă se vorbește de ambele realizări. Acestea nu sunt cele două niveluri tantrice, ci:

  1. Realizările care sunt comune cu cele de pe calea deschisă.
  2. Realizările căii tantrice.

Noi spunem Sutra și Tantra. Sutra este un cuvant care are mai multe utilizări și semnificații:

  1. Unul dintre ele este dat învățăturilor lui Buddha. Ceea ce a predat Buddha este sutra. Aceasta nu este o utilizare exclusivă, pentru că există și Yoga Sutra a lui Patanjali. În budism, atunci când se vorbește de sutra, se face referire la învățătura lui Buddha.
  2. Cuvântul sutra este folosit și pentru a face distincție față de Tantra, adică Sutra, spre deosebire de Tantra. Sutra este învățătura deschisă care poate fi studiată fără a fi necesară inițierea tantrică, spre deosebire de învățătura care necesită o astfel de inițiere tantrică.

În concluzie, există două tipuri de realizări:

– unele care provin din din practica deschisă,
– altele care provin din practica secretă.

Un exemplu al realizărilor care vin din practica deschisă este înțelegerea profundă a efemerității, a vicisitudinilor vieții:

– viața este trecătoare,
– nu știm când se va termina,
– nu avem timp.

Cei care stau și tărăgănează lucrurile, spunând: „am timp destul”, încă nu și-au dezvoltat această înțelegere, nu au ajuns la această realizare spirituală. Aceasta este o realizare foarte importantă, pentru că ne stimulează să facem calea. Înțelegerea impermanenței este și una dintre realizările spirituale comune cu cele din sutra. Pe de altă parte, practicanții Tantra continuă să învețe Lam Rim, deoarece Lam Rim-ul face parte din practica tantrică.

Lama Dvora povestește despre un mare Lama, Kirti Tsenshab Rinpoche (1926-2006), care, din cei 15 ani de retreat, șapte ani au fost dedicați retreat-ului Lam Rim iar restul retreat-ului a fost tantric. O parte din retreat-urile Lam Rim le-a făcut după cele tantrice.

Este necesar ca practica comună să fie făcută împreună cu cea secretă. Ideea este că, nu doar să auzim și să înțelegem toate acestea,  ci să le asimilăm într-o asemenea măsură , încât viața noastră să fie dictată de aceste înțelegeri profunde. Dacă vom înțelege cu adevărat concepția noastră asupra lumii, comportamentul nostru, valorile noastre, alegerile noastre în viață se vor schimba.

 De aceea se roagă Je Tsongkapa, să obțină realizările, atât cele comune, cât și cele secrete.

 

Cei binecuvântați

După cum am mai spus, studiul tantric nu se împărtășește celor care nu au primit inițierea tantrică. Pentru a intra în Tantra este nevoie o anume maturitate spirituală, care provine din menținerea unui stil de viață curat și pur, și din ținerea carnețelului.

Folosirea carnețelului vă pregătește pentru Tantra. Nu aveți idee cât este de importantă completarea în carnețel de șase ori pe zi. El este cel care vă va aduce un Lama tantric, care să vă ducă spre iluminare. Purificarea minții și păstrarea jurămintelor deschise vă deschid calea spre jurămintele cele mai înalte.

Bineînteles că maturitatea spirituală despre care am vorbit nu este o diplomă de bacalaureat și nu înseamnă deținerea unui coeficient de inteligență ridicat, ci înseamnă deținerea unei anume inteligențe spirituale. Maturitatea spirituală este legată de puritatea minții, de integritate, de moralitate. De aceea Je Tsongkapa își dorește atât de mult să înțeleagă și să cunoască cu certitudine toate aceste lucruri.

 

Ca pe ochii mei din cap

Și, după ce am înțeles aceste lucruri, va trebui să le păzim ca pe ochii din cap.

Permite-mi ca jurămintele luate
Ca pe ochii mei din cap să le păstrez.

Acest lucru nu este o exagerare, este exact cum este scris. Ar putea veni cineva să mă amenințe că-mi va lua viața dacă voi continua să-mi respect jurămintele tantrice și ar putea spune: „ori viața, ori renunță la jurăminte!” Bineînțeles că asta este cam greu să se întâmple, pentru că jurămintele sunt toate numai în mintea mea. Cine îmi poate controla mintea, în afară de mine însumi? Dar să presupunem că ar exista această situație. Trebuie înțeles faptul că jurămintele tantrice și jurămintele Bodhisattva nu sunt doar pentru aceasta viață, ci pentru tot parcursul vieților noastre viitoare. Bineînțeles că pentru asta va trebui să ne convingem că există vieți viitoare, folosindu-ne de logică. (vezi cursul ACI 4).

Odată ce am ajuns la înțelegerea faptului că mintea nu se sfârșește odată cu dispariția acestui trup, atunci ce este mai important? Această viață sau jurămintele mele?
Oricum viața se va termina în cele din urmă. Fie că este bună sau rea, viața se va sfârși. Dar, dacă voi renunța la jurămintele tantrice, mă condamn singur să trăiesc nesfârșitele vieți viitoare în suferință. Așadar, ce este mai important?

Mintea noastră se va lupta cu aceste lucruri, pentru că suntem atașați de această viață și perspectiva pe care o avem este îngustă. Nu putem vedea dincolo de aceasta. Nu putem vedea nici măcar în perspectiva acestei vieți, nu știm ce va fi peste o oră. Și datorită acestui fapt, continuăm să ne luptăm.

Je Tsongkapa îi cere Lamei să-l însoțească în această cunoaștere, ca să-și poată păstra jurămintele ca pe ochii din cap.

Așa cum suntem atașați de această viață, va trebui să ne atașăm și mai mult de jurăminte.

Daca ne vom păzi bine jurămintele de eliberare și de refugiu, ele ne vor proteja de căderea în tărâmurile inferioare.

Cea mai bună modalitate de a le păstra este prin ținerea carnețelului. El nu face parte din jurăminte; această practică a fost adăugată ulterior practicii zilnice de către marii Lama. Carnețelul este un mod minunat de a ne asigura că ne păzim jurămintele, dar ne și antrenează în a ne examina mintea, pentru că altfel mintea va face ceea ce este obișnuită să facă.

Juramintele tantrice sunt la un nivel complet diferit față de jurămintele Pratimoksa și Bodhisattva.

Există o istorioară despre Lord Atisha.

Lordul Atisha a fost un mare înțelept de origine indiană, care a adus budismul în Tibet. În India el a fost stareț și un maestru deosebit de respectat. Lordul Atisha a fost invitat să meargă in Tibet. A te aventura să traversezi Himalaya spre Tibet nu este o treabă ușoară, dar cu toate astea Lord Atisha, la vârsta de 60 de ani, a ajuns în Tibet. După multe rugăminți, a acceptat să lucreze cu tibetanii, un popor format în majoritate din păstori de iaci, oameni simpli, care nu știau să scrie și să citească. Aceștia au fost elevii lui.

El a adus în Tibet și Tantra. Maestrul Atisha, când se referea la jurăminte, spunea: „Jurămintele de eliberare le păstrez perfect (datorită faptului că Lordul Atisha era călugăr, fiind sub jurămintele Vinaya, care sunt din aceeași categorie cu cele de eliberare), nu le încalc niciodată. Aproape niciodată nu încalc jurămintele unui Bodhisattva. Se întâmplă, dar foarte rar. În schimb, jurămintele tantrice le încalc la fiecare cinci minute”.

Jurămintele tantrice sunt greu de păstrat, pentru că este nevoie de o altă concepție asupra lumii. Deci există niveluri diferite de jurăminte și aparent există o contradicție între jurămintele tantrice și jurămintele inferioare.

Je Tsongkapa, în marea sa înțelepciune, s-a străduit să ne arate că nu există nicio contradicție între jurăminte. Jurămintele inferioare fac parte din jurămintele tantrice. În tantra, obligația este ca jurămintele să fie păstrate cu multă strictețe. Cel care nu a trecut printr-o inițiere tantrică nu poate să primească jurămintele tantrice. Într-o inițiere tantrică pretendentul va trebui să spună: „da, am o mare compasiune, de aceea doresc să primesc inițierea tantrică și să practic Tantra, pentru că numai așa voi putea să ajut repede pe toți cei care suferă”, și numai apoi va primi jurămintele de la Lama.

 

Studiul complet al jurămintelor este rar și de o mare valoare

Marii Lama ne privesc cu multă compasiune și spun: „da, bineînțeles că doresc să-ți permit să acumulezi karma extraordinară a Tantrei, dar jurămintele tantrice sunt greu de ținut. Însuși Lordul Atisha ne-a spus că le încalcă la fiecare cinci minute.

De aceea, adesea marii Lama conferă pretendenților jurămintele în timpul inițierii tantrice fără ca ei să știe. De multe ori, în aceste inițieri oamenii nu știu ce primesc, pentru că jurămintele nu sunt explicate, astfel încât karma când le încalcă nu va fi atât de rea. Dacă le-ar înțelege și le-ar încălca, ar fi cu mult mai rău decât dacă nu le știu și le încalcă. În felul acesta marii Lama au găsit un compromis și cred că binele este mai bun decat răul. Lama Dvora spune că este foarte trist să vezi cazuri de încălcări grave ale jurămintelor. Cei care nu primesc explicații și încalcă jurămintele, acumulează karmă negativă. Pe lineajul nostru există un curs complet despre jurămintele tantrice.

Nu vă recomand să mergeți și să citiți cărți despre Tantra înainte de a fi inițiați. Este bine să auziți Tantra de la un Lama.

Mai mult de atât, să nu acceptați inițierea de la cineva care nu vă explică jurămintele, pentru că este periculos. Și nici să le primiți de la un Lama pe care nu-l cunoașteți și care nu vă cunoaște bine.

În ziua de azi este foarte usor să primești inițieri. Se găsesc anunțuri în ziare, oricine poate plăti o sumă mică de bani și primește inițierea. Dar atunci când îi este conferită inițierea, pretendentul pleacă acasă fără să știe măcar ce s-a întâmplat în timpul inițierii, ce a primit și la ce s-a obligat.

Astăzi, există alternative cu mult mai bune.

 

Meditația 2

Jurămintele tantrice și calea tantrică spre iluminare

Așezați-vă comod și încercați să nu vă mișcați.

Închideți ochii și imaginați-vă că vă aflați chiar în mijlocul acelei curți splendide interioare și că sunteți deja Buddha.

Închipuiți-vă că sunteți un înger de o mare frumusețe, masculin sau feminin. Nu este nevoie ca sexul să fie același cu cel pe care il aveți în realitate. Oricum Buddha nu are niciun sex, nici masculin, nici feminin, deci puteți  alege ca trupul lui să fie ori de bărbat, ori de femeie. Priviți-vă cât sunteți de frumoși, luminoși, strălucitori.

Cum ați ajuns aici? Ați ajuns aici practicând cele două niveluri, ultimul nivel, înainte de a ajunge în curtea interioară, este nivelul desăvârșirii. Ne aflăm în castelul tantric. Castelul nu este prea mare și are diferite încăperi care corespund etapelor Lam Rim. Dacă acest castel nu ar fi fost tantric, ci sutric, el ar fi trebuit să fie imens, deoarece parcurgerea căii sutrice ia foarte mult timp până se ajunge la iluminare. Deci, castelul vostru tantric, care nu este așa de mare, are un număr de încăperi pe care va trebui să le traversați.

În etapa de desăvârșire se lucrează cu corpul vostru energetic, adică cu canalele energetice și cu vânturile care trec prin ele.

Pentru a vă putea aminti de această încăpere care corespunde nivelului de desăvârșire, puneți în această încăpere tuburi strâmbe sau țevi stricate, răsucite. A practica exercițiile etapei de desăvârșire este ca și când am îndrepta aceste țevi, le-am lustrui, le-am reda forma lor perfectă, după care le-am dizolva, pentru a rămâne doar cu canalul central. Aceasta este încăperea Dzok Rim. Stați acum câteva minute și imaginați-vă cum arată ea.

La nivelul desăvârșirii se lucrează îmbinat, adică se folosesc atât metode interioare, cât si exterioare. Cu alte cuvinte, se va lucra cu mintea – meditații și vizualizări, precum și cu corpul fizic – yoga, exerciții de respirație și tot felul de exerciții suplimentare legate de corpul interior.

Deoarece, această încăpere reprezintă, de fapt, ambele lucruri, așezați elemente care să vă reamintească că este nevoie de ambele metode, exterioare și interioare, cum ar fi perna de meditație, salteaua de yoga și orice altceva legat de aceste lucruri. Meditați acum asupra lor.

În această etapă va trebui să fiți instruiți în mod personal de către Lama. Și asta pentru faptul că nu veți putea învăța aceste lucruri din cărți sau din înregistrări.

În primul rând, este greu de găsit astfel de cărți și în al doilea rând, chiar dacă ați găsi vreo carte, nu este suficient. Pentru a parcurge acest nivel este nevoie să primiți îndrumările direct de la Lama. Un Lama cu care să aveți o relație foarte strânsă și îndelungată, căruia i-ați făcut servicii și i-ați făcut multe plăceri.

Aceasta este condiția de a intra în această etapă. Deci, vizualizați că în această încăpere se află și prețiosul vostru Lama, care vă călăuzește și vă însoțește cu multă iubire.

Practica făcută în retreat-urile nivelului de generare este cea care vă aduce la nivelul de desăvârșire tantrică. De aceea, în castelul vostru tantric există un coridor care vă duce la camera desăvârșirii. Acest coridor este coridorul retreat-urilor în care se face practica de patru ori, adică patru sesiuni de meditație pe zi. Puneți pe peretele coridorului cifra 4. Deci acesta va fi coridorul care vă conduce la încăperea Dzok Rim, încăpere care dă spre curtea interioară.

La acest coridor se ajunge pe calea etapei generării, adică primul nivel tantric. Va exista o cameră pe care o vom numi încăperea generării și vom atârna pe perete numărul 11, datorită faptului că la acest nivel se practică 11 exerciții care alcătuiesc acest nivel. Toate aceste exerciții sunt practicate zilnic, iar și iar.

La acest nivel, va fi generată, creată o lume nouă. O lume magică, incredibilă, neobișnuită. Nimic nu va mai fi normal și obișnuit în ea. Încetul cu Încetul veți trece să trăiti în această lume. La început o veti crea ușor artificial, după care va deveni reală pentru voi. Ornați pereții încăperii cu fotografii ale îngerilor.

Ceea ce conduce spre etapa generării este coridorul jurămintelor tantrice și altele. Deci, puneți acolo carnețelele care le simbolizează. Ornați pereții coridorului cu carnețelele pe care le-ați umplut cu multă atenție și iubire, de șase ori pe zi. Nu le priviți ca pe o datorie ori ca pe o povară, ci ca pe ocazii excepționale care v-au fost dăruite de către marii maeștri pentru a vă aduce la iluminare.

Decorați camerele așa cum doriți. Este bine să mergeți și înainte și înapoi. Este bine să facem acest exercițiu împreună, pentru ca atunci când o veți face singuri să știti modul ei de practică.

Mergem de la sfârșit la început:

  • Am început din curtea interioară. Acesta este rezultatul final al iluminării.
  • Pentru a intra în această curte, am ieșit din încăperea desăvârșirii, în care avem instalația de țevi deteriorate și ustensilele pentru reparat, perna de meditație, salteaua de yoga și Lama care ne călăuzește.
  • În această încăpere am ajuns prin coridorul retreat-urilor, în care este atârnată cifra 4.
  • În acest coridor am ajuns ieșind din camera generării, care este plină de poze ale îngerilor. Coridorul are pe perete numărul 11.
  • În camera generării am intrat prin coridorul respectării jurămintelor, decorat cu carnețelele pe care le-ați umplut.

Acum vom merge, de la cap la coadă:

  • Din coridorul jurămintelor
  • Spre camera generării, în care sunt pozele îngerilor și numărul 11.
  • Se continuă spre coridorul retreat-urilor tantrice, în care se află cifra 4.
  • Din acest coridor se intră în camera desăvârșirii, în care se află țevile, perna de meditație, salteaua de yoga și Lama.
  • Din ea se iese spre curtea interioară, superbă, cu fântâna în centru și plină de lumina soarelui.

Faceți câteva minute meditația înainte și înapoi și gândiți-vă la semnificația fiecărei camere.

De fiecare dată când vă imaginați una dintre camere sau coridoare, rugați-vă ca toate acestea să vi se întâmple, să se împlinească.

Puteți să deschideți ochii.

 

ACI 3 (Retreat) – Pregătire pentru Tantra – Lecția1

Pregătire pentru tantra

Seminar bazat pe Lam Rim
Sursa binefacerilor mele – rugăciunea către muntele de binecuvântări

Conform învățăturilor lui Geshe Michael,
traducere a conferințelor Lamei Dvora Tzvieli

Lecția 1Iluminarea tantrică

 

Textul de studiu și autorul lui

Vom trece acum să învățăm practica Sursa binefacerilor mele. Ea a fost scrisă în peștera de lângă mânăstirea Radreng de către marele Je Tsongkapa. Je Tsongkapa se ruga la Lama în permanență, când într-o zi văzu apărând în fata lui toți marii Lama, iar în urma acestei experiențe înălțătoare a scris această rugăciune.

Deoarece textul este foarte scurt și profund, avem nevoie de comentarii asupra lui. Comentariul pe care îl vom folosi a fost scris de către marele înțelept tibetan, Pabonka Rinpoche, care a trăit intre anii 1878 – 1941, cunoscut sub numele Jampa Tenzin Trinley Gyatso. El s-a nascut la nord de Lhasa, într-un oraș numit Tsawa Li din districtul Yeru Shang din statul Tsang în 1878. Familia lui făcea parte din nobilime și deținea o proprietate modestă numită Chappel Gershi.

La vârsta de șapte ani a fost luat la mânăstirea Sera Mey, Gyalrong House pentru că prezenta calități neobișnuite pentru un copil de vârsta lui.

Băiatul a fost găsit ca fiind o reîncarnare a liniei Changkya, care îl include pe ilustrul maestru Changkya Rolpai Dorje (1717-1786). În aceasta mănăstire el a obtinut titlul de Geshe – maestru în filosofia budistă. Datorita prelegerilor profunde pe care le oferea publicului, a fost considerat ca cea mai importanta figură spirituală a timpului său. Toate lucrările și comentariile lui au fost adunate în 15 volume de către discipolii săi. Ele s-au ocupat de toate aspectele legate de gândirea și practica budistă. A murit la vârsta de 63 de ani în districtul Hloka, in sudul Tibetului.

Printre călugări exista obiceiul ca Dharma să nu fie predată celor care nu sunt călugări. Se spunea că cei care nu sunt călugări nu sunt suficienți de buni, nu sunt apți, nu sunt destul de puri. Este adevarat că, datorită condițiilor lor de viață, ei se ocupau numai de Dharma, și șansele lor de a progresa în Dharma sunt cu mult mai mari decât a celor din afara mânăstirii. Ei nu agonisesc lucruri materiale, nu dețin proprietăți, nu cresc familii și așa mai departe. Evident că mintea lor este accesibila numai pentru Dharma, dar asta nu înseamnă că ceilalți nu pot învăța Dharma și nu pot progresa în Dharma, și în special în Tantra.

Buddha a predat Tantra pentru rege. Regele a venit la Buddha și i-a spus: “te rog învață-mă, dar eu sunt ocupat, am un regat de condus”. Așa că Buddha l-a învățat Tantra. Deci, nu este adevărat că cel care nu este călugăr nu poate învăța Dharma și nu poate progresa în Dharma. Pabongka Rinpoche a început să învețe pe cei care nu erau călugări. În slangul tibetan sunt numiți “ proprietarii de case”. Chiar dacă unii nu dețin o casă sau nu au credit ipotecar, ei tot sunt denumiți “ proprietarii de case”, pentru că trăiesc în case și au familii, spre deosebire de cei din mânăstire.

Deoarece Pabongka Rinpoche a predat în fața unui număr foarte mare de persoane, acest lucru i-a adus multe critici aspre din partea oficialităților, suferind mult de pe urma acestora.

La fel s-a petrecut și cu Ken Rinpoche, un mare Lama, care a servit ca stareț în marea mânăstire Sera Mey. Și el, de asemenea a fost sever criticat, pentru faptul că, venind în Vest, începuse să predea în mod egal atât bărbaților cât și femeilor, fără discriminare. Ken Rinpoche învăța pe oricine care dădea dovadă de seriozitate.

Ken Rinpoche a fost uimitor în atitudinea sa egală nu numai față de bărbați și femei, ci și față de toate ființele, pentru că animalele au fost pentru el la fel de importante ca și oamenii.

Lama Dvora povestește că în Sangha lor venise o femeie redusa ușor mintal. Ken Rinpoche a tratat-o la fel ca și pe ceilalți. El, nu numai că a predat la nivelul fiecăruia, ci a și iubit în mod egal și complet pe oricine.

Comentariul lui Pabongka Rinpoche a fost prezentat ca învățătură în fata unei audiențe de 20.000 de oameni în Lhasa, cu câțiva ani înainte de moartea sa.

Discipolul lui, Kyabje Trijang Rinpoche, (1901- 1981), a fost prezent la acea conferință și a notat totul. Mai târziu el a devenit mentorul actualului Dala Lama. Trijang Rinpoche a fost și Lama lui Ken Rinpoche. El a murit în India în anul 1981.

Înțelegeți ce înseamnă atitudinea unui Lama. Cu toate că Trijang Rinpoche, a învățat de multe ori textul Sursa binefacerilor mele cu Pabongka Rinpoche, el scria fiecare cuvânt pe care îl spunea Lama lui. Fiecare cuvânt al Lamei este sfânt pentru că poartă cu el semințele iluminării, este sfânt.

Trijang Rinpoche a notat cu multă fidelitate acest comentariu, care apoi a dispărut. Alți elevi a lui Pabongka Rinpoche, după moartea acestuia, au adunat toate lucrările și toate învățăturile, într-o singură colecție. Dar acest comentariu nu a intrat în această colecție.

Atunci când Geshe Michael se afla în mânăstirea Sera Mey, s-a întâlnit cu cea de a doua reîncarnare a lui Pabongka Rinpoche. Prima reincarnare murise la vârstă fragedă, după care a urmat a doua reîncarnare.

Acesta fusese numit al treilea Pabongka Rinpoche. Pe scurt, al treilea Pabongka Rinpoche i-a înmânat lui Geshe Hla acest comentariu, pe care l-a redactat în limba engleză. Deci învățătura pe care o veti primi este comentariul lui Pabongka Rinpoche, conform notițelor lui Trijang Rinpoche. După cum vedeți, linia este autentică și curată, iar acest lucru este foarte rar.

 

Munca fără precedent a lui Geshe Michael pentru a păstra  scrierile   antice

Geshe  Michael a petrecut treizeci de ani salvând scrierile vechi tibetane. Ken Rinpoche l-a trimis pe Geshe Michael să învețe în mânăstirea Sera Mey. În acele vremuri, în India se aflau mulți refugiați din Tibet. Aceștia, se stabiliseră în India, muncind din greu și trăind în mare sărăcie. Nu aveau nimic, nu aveau cărți, pentru că ele fuseseră lăsate în urmă sau arse de către ocupația chineză. Marii Lama care memoraseră pe dinafară toate textele, începuseră să le scrie pe hartie. Dar cum nici hârtia nu se găsea, au început să scrie pe hârtia igienica, sau pe bucati mici de hârtie.

Geshe Michael si-a dat seama de pericolul de dispariție a învățăturilor. Dacă ne-am baza pe memoria marilor Lama, învățăturile ar dispărea din lume, pentru că generația tânără este astăzi altfel, și în India nu există aceleași condiții.

Geshe Michael și-a dedicat o mare parte din viață, strângerii și conservării scrierilor. A început să instruiască refugiați tibetani, să introducă scrierile pe calculator, mai ales femeile care erau complet lipsite de mijloace de trai. A acumulat fonduri și a activat mult pentru a influența autoritățile guvernamentale să finanțeze ajutoare.

Pe lângă aceste activități, Geshe Michael le-a oferit refugiaților mijlocele necesare de trai. Cei care au finanțat proiectele lui au acumulat multa karmă pozitivă. Datorită faptului că învățăturile sunt pe calculator, ele pot fi traduse, pot fi predate în forma lor completă. Orice studiu poate fi găsit foarte repede.

Toate acestea se datorează lui Geshe Michael care a înțeles importanța lor și acționat în vederea conservării lor. John Brady, unul dintre studenții lui continuă și astăzi aceste proiecte. El și-a vandut penthouse-ul din New York pentru a finanța aceste activități.

Geshe Michael și-a trimis oamenii în Mongolia, Sankt Petersburg, unde se află un muzeu plin de scrieri vechi budiste, în Tibet pentru a depista învățăturile budiste. Un bun prieten de-al lui, indian de origine, și-a dat demisia din munca lui ca analist pe Wall Street și a plecat pe propria cheltuială, în Mongolia.

În Mongolia, spre marea surpriza s-au găsit scripturi care nu mai existau nicăieri în lume. Este greu de descris lucrurile incredibile care se întâmplă ca urmare a marii compasiuni a aceluia care își dă seama că aceasta cheie pentru salvarea omenirii ar putea dispare. Geshe Michael își dedică întreaga lui viață pentru strângerea, prezervarea și traducerea scrierilor budiste.

Toți banii pe care Geshe Michael i-a câștigat de pe urma muncii sale în Andin International, producătoare de bijuterii, i-a donat restaurării mânăstirii Sera Mey,  achiziționării de calculatoare, instruirii oamenilor, și așa mai departe.

 

De la sfârșit la început

Rugăciunea Sursa binefacerilor mele conține 14 versete. Aceasta este predată de obicei în mod invers, de la coadă la cap. Iar, acest lucru se numește în limba tibetana:

Lun Jung

În limba tibetana este scris Luk Jung, dar se pronunță Lun Jung.

Luk înseamnă metodă sau ordine.
Lun Jung înseamnă ordine directă.

Modul tradițional în care se predă este de la sfârșit la început și se numește:

Lun Dok

Lun Dok înseamnă a merge de la coadă la cap, sau în ordine inversă.

În tradiția budistă există câteva învățături care se învăța de la coadă la cap. Una dintre ele este Roata vietii. De ce așa? Pentru că uneori învățătura este intensă, iar sfârșitul reprezintă iluminarea. Începem de la iluminare, pentru că daca vi se întâmplă ceva, să aveți deja plantate semințele iluminării.

Când o să facem meditația, am să vă explic cum să o faceți și înainte și înapoi, dar când predam, începem cu sfârșitul.

Ordinea directă ne explică modul în care ne creăm necazurile, cum ne provocăm suferința.
Deci când se merge de la sfârșit la început, accentul se pune de fapt, pe modul de a ieși din samsara.

Ce înseamnă Lam Rim?

 Lam Rim

Lam – cale,
Rim – etape
.
Lam Rim înseamnă etapele căii spre iluminare.

Numele de Lam Rim vine de la sutra lui Buddha pe nume nume Sutra Prajnaparamita.  Prajnaparamita înseamnă perfecțiunea înțelepciunii.

Lam Rim se bazează pe tot ceea ce se învăța într-o mănăstire, dar sub alta formă.

Cele cinci mari cărți care sunt studiate în mânăstiri sunt următoarele:

  1. Prajnaparamita – sutrele înțelepciunii perfecte
  2.  Madhyamika – învățăturile căii de mijloc
  3. Vinaya – codul etic al călugărilor
  4. Abhidharma
  5. Pramana – cursuri despre logică

Toate aceste cărți sunt cuprinse în Lam Rim.

 

Ultimul Lam Rim – Iluminarea tantrică

Vom merge acum la versetul 12:

Binecuvântează-mă să realizez aspectele principale,
Esența căilor secrete,
Cu precizie și pe ambele niveluri.
Permite-mi să acționez după sfatul celor sfinți
Ca toate eforturile să le depun și niciodată să nu părăsesc
Practica de “Patru ori”,

Superioară fiind dintre toate.

În acest verset suntem în tantra. Deoarece tantra este secretă, nu vă pot preda tantra înainte de a intra în tantra. Dar ne vom referi puțin la ea în cele ce urmează.

 

Tantra este calea cea mai scurtă, cea mai rapidă și cea mai plăcută spre  iluminare

Există diverse scrieri tantrice care au titlul Calea rapidă spre plăcerea sublimă. Se spune despre tantra că ea este o cale magica, extraordinară, care nu ar fi din această lume. Si cu toate ca ea este incredibilă, sunt necesare pregătiri serioase ca ea să funcționeze.

În sutra Tăietorul de Diamant, Buddha vorbeste despre dispariția dharmei din lume și prezice când ea va dispărea. Dharma va dispărea treptat, iar peste 2500 de ani, ea nu va mai exista. Vremurile pe care le trăim degenerează. Exista perioade ale vieții care urca si iar altele sunt in declin. Perioada in care ne aflam este in declin, iar durata medie de viață este scurtă, în comparație cu durata vieții de la început de eon care era foarte lungă.

Suntem în declin spiritual. Capacitatea noastra spirituală nu este aceeași ca și in timpul lui Buddha. În perioada lui Buddha, odată ce auzeau sutra, o țineau minte pe dinafară. De aceea, este foarte greu de ajuns la iluminare în zilele noastre.

Avem mare nevoie de Tantra. Suntem nevoiți să urcăm pe drumul cel mai scurt, dar pentru asta este nevoie să ne pregatim bine.

 

Există patru departamente ale tantrei

Datorită degenerării noastre spirituale, avem nevoie de cel mai înalt și puternic departament al tantrei, care se numeste: Anuttara Yoga Tantra. Ea înseamnă Tantra cea mai înaltă, și ne poate conduce la iluminare într-o singura viață, dacă practicăm corect.

 

 Cele două niveluri ale Tantrei

În acest verset se vorbește despre cele două niveluri ale tantrei:

Binecuvântează-mă să realizez aspectele principale,
Esența căilor secrete,
Cu precizie și pe ambele niveluri.

Cuvântul “esență” în limba tibetana se spune:

Nying Po

Cele două niveluri se numesc:

Rim Nyi

Rim – cale
Nyi – doi
Rim Nyi înseamnă cele doua niveluri ale Tantrei.

  1. Primul nivel se numește:

Kye Rim

Kye Rim înseamnă nivelul generării/creației.

  1. Al doilea nivel se numește:

Dzok Rim

Dzok Rim înseamnă nivelul desăvârșirii/finalizării.

Când vorbim despre tantra, se naște un sentiment de urgență, că trebuie să ne grăbim. Că lucrurile nu mai trebuie amânate și să nu mai întindem de timp.

De ce trebuie să ne grăbim? Pentru că îmbătrânim și ne pierdem capacitatea de a practica. Chiar și cei tineri sunt în procesul de îmbătrânire, și cu timpul își pierd puterea de concentrare. Puterea mea de concentrare și capacitățile mele fizice și mentale de astăzi nu mai sunt ca acum 20 de ani. Este adevărat că suntem pe cale și dobândim cunoaștere și înțelepciune, dar toate acestea le vom pierde cu moartea, cu excepția cazului în care am ajuns la un nivel suficient de profund.

Ce înseamnă că se pierd? Ele nu se pierd, pentru că tot ceea ce facem, karma se păstrează. În caz contrar, nu ar mai fi avut nici un rost să învățam și să practicăm. De fapt, toate semințele plantate sunt păstrate. Când spunem “se pierd”, nu înseamnă că se pierd din curentul nostru de conștiință, ci că nu mai au suficientă putere de a ne purta spre o renaștere reușită, în care să ne putem continua calea. Ele sunt prea slabe.

Cu toții am avut miliarde de vieți și purtăm după noi karme foarte grele. Și dacă nu credeți, uitați-vă la toate accidentele îngrozitoare prin care trec oamenii buni și la toate suferințele pe care le îndură cei buni. Sunt oameni buni care trăiesc o viață frumoasă și dau necazurile peste ei. De ce? Datorită karmei pe care o purtăm cu noi din viețile trecute.

Cu toții purtăm karma similară lui Hitler sau a lui Mao Zedong. Această karmă se poate manifesta acum la unii, mai târziu la alții. Dacă nu ne grăbim să practicăm serios, atâta timp cât avem condițiile prielnice pentru acest lucru, moartea ne va arunca într-o existență cu mult mai suferindă decât o avem acum, din care cu greu vom ieși, pentru că ne va fi dificil să acumulăm karmă bună. Deci șansa de a continua calea și de a progresa nu este prea mare dacă nu vom ajunge suficient de adânc.

Nu avem de ales, nu avem alte opțiuni:

  • nu știm când va veni moartea, nimeni nu știe, nici cei tineri și nici cei bătrâni. Nimeni dintre noi nu este asigurat.
  • între timp nu putem ajuta ființele,
  • și dacă compasiunea noastră este mare și dorim să ajungem în locul în care putem ajuta cu adevărat toate făpturile vii, va trebui să practicăm chiar acum.
    Nu avem altă alternativă.

Nu este nimic altceva de făcut în această viață. Orice lucru lumesc după care fugim, ni se va lua sau îl vom pierde într-un fel sau altul. Vom pierde orice lucru frumos pe care îl avem în casă, vom pierde membrii de familie pe care îi iubim atât de mult. Ne vom pierde frumusețea, mintea, sănătatea noastră. Toate acestea, mai devreme sau mai târziu, ni se vor lua, ori pe parcursul vieții, ori în momentul morții.

Singurul lucru care ne poate proteja este nivelul profund de realizări spirituale, iar pentru asta este nevoie de Tantra.

Dacă vom face calea încet, calea deschisă sutrică, ritmul este prea lent. Aceasta este calea pe care a transmis-o Buddha, care este perfectă, nu este greșită, dar este prea lentă. Buddha ne spune că după ce a devenit deja Bodhisattva, adică cineva care a realizat adevărata Bodhicitta, o etapă spirituală foarte avansată, i-a mai luat încă 300.000 de eoni până să ajungă la iluminare. O perioadă imens de lungă, și să nu mai vorbim de nenumărații eoni până la această realizare. Aceasta este calea sutrică. Dacă ați realizat Bodhicitta, ea nu se pierde și va veni cu voi în viața următoare.

Aceasta este calea sutrei, o cale extraordinară, care purifică și funcționează. Dar dacă compasiunea voastră este mare, veți spune: „Trebuie să mă grăbesc, pentru că toate făpturile suferă, pentru că toți cei pe care îi iubesc, copiii mei cărora le-am dăruit viața, nu-i pot opri de la moarte. Trebuie să practic pentru binele tuturora pe care îi iubesc.”

Treizeci de secunde după ce închidem ochii pe patul de moarte, toate lucrurile de care am fost atât de preocupați nu vor mai avea niciun sens. Numele vostru nu va mai reprezenta nimic după trei sau patru generații. Vă mai amintiți cine a fost în familia voastră în urmă cu cinci generații? Poate că numele o fi înregistrat pe undeva, dacă este înregistrat. Când ne gândim la suferința tuturor ființelor, acest lucru nu are niciun sens.

Nu este nimic mai important de făcut decât să intrăm în Tantra și apoi să practicăm într-un mod pur Tantra.

 

Binecuvantarea incredibilă a practicii pure a Tantrei

Tantra folosește diferitele tipuri de energii ale vieții pe care le avem. Ele sunt cu toate mobilizate să ne aducă la iluminare, inclusiv energiile sexuale. Sunt destule persoane care se folosesc de acest fapt, predând Tantra ca pe un sex glorificat.
Tantra nu este sex, cu toate că sunt folosite energiile sexuale. Oamenii predau Tantra într-o formă impură. De aceea, sfatul este să nu se meargă în această direcție, pentru că este foarte periculos. Dacă vă veți folosi de unelte extrem de puternice în scopuri impure, vă veți distruge foarte repede karma bună și veți cădea foarte rău.

Dacă veți practica Tantra într-un mod pur și cu motivația pură, cu Bodhicitta, veți putea ajunge, într-o singură viață, la o realitate complet diferită de cea în care trăiți acum. Veți putea, într-o singură viață, să deveniți un înger, să trăiți în Paradis și să vă învingeți moartea. Nu va trebui să mai muriți vreodată.

Numai în cazul în care veți practica corect, cu intențiile cele mai nobile și pure și sub îndrumarea adecvată, realitatea voastră se va transforma complet.

 

Nu toți Buddha predau Tantra

Buddha Shakyamuni a predat Tantra. Se spune că în acest eon vor apărea o mie de Buddha. Eonul este o perioadă foarte lungă de timp, de milioane și milioane de ani. Se spune că atunci când vremurile degenerează, va apărea un Buddha. Într-un eon există o perioadă în care generația este în creștere, iar oamenilor le este foarte bine, de aceea ei nu vor fi dispuși să asculte învățăturile.

Pentru ca oamenii să dorească să învețe, vor trebui să fie dezgustați de samsara, și numai atunci va apărea un Buddha. Din cei o mie de Buddha, Buddha Shakyamuni a fost al patrulea. Se mai spune că Je Tsongkapa va fi al unsprezecelea Buddha. Je Tsongkapa a predat Tantra. Dintre toți cei o mie de Buddha, numai primul, al patrulea și ultimul vor preda Tantra. Deci numai patru din cei o mie vor preda Tantra. Așadar, puteți înțelege că trăim cu toții într-o perioadă extraordinară, în care Tantra ne este disponibilă, după care ea va dispărea din nou.

 

Cele două niveluri tantrice

La primul nivel, Kye Rim – se începe cu purificarea muntelui, a lumii noastre și se va trece la un alt nivel de existență. Realitatea noastră va fi diferită. Cu toate că vom fi aici și vom întâlni aceleași ființe, le vom experimenta într-un mod cu totul diferit. Ele nu vor mai fi aceleași pe care le experimentăm acum. Acest lucru se va întâmpla numai dacă vom intra în Tantra în mod adecvat și dacă o vom practica corect. Lumea va fi din ce în ce mai pură, din ce în ce mai sfântă, și vom întâlni tot mai mulți oameni sfinți. Tot mediul vostru înconjurător se va schimba și veți fi înconjurați numai de îngeri. Iar acest lucru se va întâmpla chiar dacă vreți sau nu. Dacă se va practica corect, toate acestea se vor întâmpla automat. Mintea va suferi transformări, totul va deveni sfânt în jurul vostru și voi veți fi niște sfinți.

Acesta este primul nivel al tantrei, Kye Rim – nivelul generării.

Al doilea nivel – nivelul desăvârșirii, se numește Dzok Rim. Sunt cazuri rare când se poate ajunge la iluminare în Kye Rim. Cu toate că Tantra este remarcabilă, iar Anutarayoga Tantra este și mai extraordinară, a reuși în Kye Rim este la fel de ieșit din comun. Majoritatea celor care se află în Kye Rim nu ajung la iluminarea completă, ci la o iluminare parțială.

Pentru a ajunge la iluminarea completă, este nevoie de nivelul Dzok Rim, nivelul desăvârșirii.

Dacă nivelul Kye Rim este făcut corect, acest lucru va conduce în mod natural la Dzok Rim. Exact la fel se întâmplă și când se practică sutra corect, aceasta conducând în mod natural la Tantra. Veți întâlni profesori care vă vor vorbi despre aceste lucruri și vă vor învăța toate aceste lucruri.

Kye Rim poate lua ani, dar dacă va fi făcut în mod adecvat, veți începe să întâlniți profesori care să vă învețe Dzok Rim.

Aceste două niveluri tantrice se învață în mod personal și confidențial, de la Lama la elev, ceea ce va finaliza procesul.

În textul Sursa binefacerilor mele, scrie:

Binecuvântează-mă să realizez punctele principale,
Cu precizie și pe ambele niveluri.

Punctele principale”, în limba tibetană se spune:

Ne Nam

Iar cu precizie și pe ambele niveluri, se spune:

Ji Shin

Există un motiv pentru care este atât de rar să ajungi la studiile celor două niveluri, și asta nu pentru că profesorii nu vor să le predea, ci pentru că ei abia așteaptă să ne conducă la iluminare.

Ken Rinpoche spunea: „Dacă elevul este gata, imediat îl învăț. Eu nu am să-l opresc.” Mulți veneau la Ken Rinpoche să-l roage să-i învețe Tantra, dar el răspundea: „Când veți fi pregătiți, nici o secundă nu voi mai aștepta ca să vă învăț, dar nu pot să fac asta înainte de a fi pregătiți, pentru că acest lucru mai mult vă va dăuna decât să vă aducă beneficii.”

 

Pregătirea corectă este esențială

După cum am mai spus, elevul va trebui să aibă o pregătire corespunzătoare, adică:

  • va trebui să practice mult meditația, să ajungă la Shine, să învețe, să-și facă temele, pentru că altfel nu va putea progresa. Ceea ce primiți este cu mult mai mult decât ceea ce credeți că primiți. Toate acestea nu fac decât să vă pregătească pentru etapele avansate.
  • trebuie să-și dezvolte cât mai mult compasiunea,
  • să înțeleagă cât mai bine vacuitatea,
  • este necesară aprecierea și încrederea într-un învățător, pentru a face ca toate acestea să funcționeze. Este necesară o relație îndelungată cu profesorul și bazată pe o asemenea încredere, încât să fiți dispuși de a vă încredința viața acestuia, pentru că asta și faceți de fapt. Nu numai în această viață, dar și în toate celelalte vieți, iar pentru acest lucru, învățătorul va trebui să-l cunoască bine pe student și să vadă dacă acesta este pregătit, este potrivit pentru practică înaltă.

Acest lucru este ceea ce-și dorește Je Tsongkapa de la Lama lui:

Binecuvântează-mă să realizez aspectele principale,
Esența căilor secrete,
Cu precizie și pe ambele niveluri

Pentru ca studentul să ajungă la aceste niveluri, va trebui să lucreze din greu și să urmeze instrucțiunile și îndrumările profesorului. Pentru acest lucru va trebui să dobândească încrederea în profesor, pentru că altfel, nu va urma îndrumările primite.

 

Este nevoie de o mare compasiune față de suferința ființelor

Elevul va trebui să se convingă odată cu calea, dar, în special, va trebui să-și dezvolte compasiunea, pentru că ea va fi forța motrice a tot ceea ce va face.

Pentru a parcurge calea, este nevoie de multă muncă, de multă compasiune care să ne impulsioneze să ne facem treaba și să nu ne mai pierdem timpul cu lucruri vremelnice. Totul în jurul nostru este pe moarte. Unii mor în accidente, alții mor lent. Tot ceea ce se naște va trebui să moară, mai devreme sau mai târziu. Cel care își dă seama de aceste lucruri și înțelege că ele nu ar trebui să fie așa, că este ceva greșit în toate acestea, nu va mai aștepta și nu se va mai juca cu timpul. Cu cât va aștepta mai mult, cu atât timpul va lucra împotriva lui.

 

Tantra trebuie să rămână secretă

In strofa lui Je Tsongkapa scrie:

Binecuvântează-mă să realizez aspectele principale,
Esența căilor secrete,

De ce sunt secrete?

  • Sunt secrete, pentru că este important ca elevul să fie pregătit pentru a le primi, altfel va fi periculos și îi vor provoca daune mari. Pe de altă parte, atunci când elevul este gata, transmiterea învățăturii va fi cel mai minunat lucru pe care îl va putea primi vreodată.
  • Mai există și un alt motiv pentru care învățătura tantricǎ este denumită ascunsă/secretă, acela că Tantra își va păstra secretul în fața celui care nu este încă pregătit. Dacă cineva nu este apt, nu va putea ajunge la aceste învățături valoroase. Și, chiar dacă va primi și o mie de inițieri, nu le va putea înțelege și nu le va putea integra cu adevărat. Dacă nu va putea înțelege semnificația lor și nu va înțelege practica, va începe să se plictisească și o va părăsi. Iar acest lucru este regretabil.

Acestea sunt motivele pentru care Tantra este secretă, și nu pentru că marii Lama încearcă să le ascundă de noi, ci din contră.

 

Retreaturile au rolul de a ne pregăti

A doua parte a strofei este:

Permite-mi să acționez după sfatul celor sfinți
Ca toate eforturile să le depun și niciodată să nu părăsesc
Practica de “Patru ori”,

Superioară fiind dintre toate.

“Practica de “Patru ori” – se referă la retreaturile tantrice. Se referă la perioadele de retragere, cam de cinci săptămâni, în care ne facem toate pregătirile, ne creăm toate condițiile adecvate pentru a ne ocupa de practica tantrică.

De ce se spune practica de patru ori? Pentru că în Anuttara yoga tantra există obligația de a se face minimum patru retreaturi tantrice.

Aceste retreaturi se numesc Le Rung. Le Rung este prescurtarea de la:

Le Su Rung Wa

Le înseamnă fapte dar și karma,
Rung wa – pregătit.
Le sun rung wa înseamnă ceva care ne pregăteste. Deci Le Rung este ceea ce ne pregătește.

Ce înseamnă că ne pregătește? Le Rung împreună cu toate rugăciunile, mantrele și meditațiile pe care ni le dă Lama, ne pregătește să lucrăm cu canalele noastre interioare, cu corpul nostru interior. Pentru a ajunge la iluminarea completă a lui Buddha, va trebui să lucrăm cu aceste canale interioare, pentru că ele sunt înfundate, blocate, curbate și răsucite. Ele se află în aceste situații datorită gândurilor rele pe care le avem.

Sem Lung Jukpa Chikpar

    Sem – minte
    Lung – vânt sau prana sau energia interioară
    Jukpa Chikpar – merg impreună
    Sem lung jukpa chikpar înseamnă gândul și prana merg împreună, sau merg mână în mână.

Prana este energia spirituală, care curge prin canalele noastre interioare. Cu toate că nu ne putem vedea corpul interior, în meditație profundă și cu îndrumarea adecvată, ne putem conecta la el, îl vom putea vedea și simți. Datorită faptului că nu ne înțelegem realitatea, nu înțelegem karma, nu înțelegem vacuitatea, nu înțelegem cum funcționează lumea, reacționăm greșit, criticăm lumea exterioară și credem că lucrurile există de la sine, determină perturbarea energiei noastre interioare. Acesta este motivul pentru care canalele noastre energetice se află într-o situație catastrofală, pentru care suntem bolnavi și fizic și sufletește. Iar totul pornește de la gând.

Deci, la nivelul Kye Rim, ne pregătim cu ajutorul meditației, prin a ne direcționa corect mintea și lucrăm cu canalele interioare.

Înainte de toate va trebui să ne pregătim canalele, să lucrăm cu ele delicat, pentru că dacă se va merge repede spre Dzok Rim, lucrurile nu vor funcționa, ca și când am încerca să împingem multă apă pe o țeavă înfundată, apa dând pe delături producând daune. Daunele pot fi atât fizice, cât și mentale. De aceea marii Lama nu vor preda acelora care nu sunt pregătiți.

Cel mai bun mod de a vă pregăti, înainte de a vă afla în Tantra, este să fiți chiar de acum, buni cu ceilalți. Cunoaștem cu toții vorba: “iubește-ți aproapele ca pe tine însuți”. Compasiunea, iubirea, a acționa de dragul celuilalt, renunțarea la preocuparea neîncetată față de noi înșine, a ne coborî ego-ul, a înceta de a mai fi egoiști, este cea mai bună cale de pregătire, pentru că gândurile și vânturile merg împreună – Sem lung jukpa chikpar.

Când mintea este antrenată în acest fel, canalele se vor restabili.
Condiția ca cineva să fie potrivit pentru Tantra este de a fi un om bun.

Oamenii care nu sunt buni, nici măcar nu vor ajunge aici, și nici nu vor învăța despre vacuitate.

Funcția pe care o au retreaturile Le Rung este de acelerare a procesului spre iluminare.

După cu am mai spus, cel care intră în Anuttara yoga tantra, are obligația să facă minimum patru retreauri Le Rung, sub îndrumarea corectă a Lamei.

Pregătirea unui astfel de retreat ia aproximativ o săptămână.
Desigur că trebuie create condițiile necesare, fizice, financiare și familiale.

Trebuie creată karma ca acest lucru să aibă loc. Daca compasiunea voastră este mare, ea vă va crea condițiile ca sa puteți practica, în caz contrar toți aceia după care fugiți să le faceți diverse lucruri, vor muri, și voi la fel.

 

De patru ori

Cu toate că există obligația să se facă patru retreaturi, în textul nostru, “de patru ori” se referă la cele patru sesiuni de practică din cadrul unui retreat, și anume:

  1. Prima sesiune se face înainte de răsăritul soarelui. După care se ia micul dejun.
  2. A doua se face înaintea prânzului.
  3. A treia este după-amiaza.
  4. A patra, seara.

În fiecare zi de retreat, se fac patru sesiuni.

La sfârșitul strofei se spune:

Practica de “Patru ori”,
Superioară fiind dintre toate.

De ce se spune ca ea este superioară dintre toate? Pentru ca ea ne va scoate cel mai repede si in modul cel mai placut din suferinta.

Datorită faptului că timpul nostru este scurt, marii Lama ne spun: “Sunt atât de multe învățături spirituale, și care vă merg la suflet, dar dacă ele nu includ toate etapele enumerate aici până la sfârșit, inclusiv cele două niveluri ale Tantrei, nu fac altceva decât să vă piardă timpul. Poate că ele sunt plăcute, sau vă liniștesc, dar ele nu vă eliberează și moartea va veni înainte de a vă elibera”.

Apelul maeștrilor este: nu vă pierdeți timpul! Învățătură spirituală pe care o întâlniți, trebuie:

– sa se bazeze pe etica morală, pe un comportamentul moral,
– să se bazeze pe înțelegerea karmei și a vacuității, pentru că fără ea, eliberarea este practic imposibilă,
– cel care vă învață trebuie să trăiască o viață etică, plăcută. El va trebui să vă inspire și să vă încurajeze pe cale.

 

Tot ceea ce ați visat vreodată

Dacă veți da de învățături adevărate, autentice, lucru care este foarte rar, și le și practicați, totul va deveni uimitor, superb, extrem de plăcut – va fi mai mult decât tot ceea ce ați visat vreodată.

Dar dacă nu veți acționa în mod corespunzător, și veți începe să cercetați lucrurile din perspectiva științifică, academică – credința va fi subminată și mintea voastră obișnuită nu vă va încuraja să mergeți în această direcție.

Concepția noastră normală asupra lumii este o concepție samsarică și care ne conduce încet și sigur spre moarte.

Unii oameni trăiesc o samsara dulce: au o casă frumoasă, familie bună, copii reușiți, carieră, statut, reputație. Dar uneori, acest lucru este otrava cea mai puternică, deoarece ne întărește atașamentul față de samsara. Realitatea pe care o trăim nu ne încurajează să mergem în această direcție. Va trebui să faceți altceva decât ceea ce ați făcut până acum, iar acest altceva este renunțarea și compasiunea față de cei care suferă în această lume.

Nimănui nu-i place suferința și nici să vorbească despre ea. Dacă facem asta, este numai pentru a ne genera motivația de a ieși din ea, pentru că dacă nu ne referim la ea, vom continua să mergem în vacanțe, în țară și în străinătate, să ne continuăm cariera și reputația noastră, și în cele din urmă vom muri, și nu vom putea ajuta pe nime

 

Meditația 1

  Iluminarea tantrică

Vom începe să facem meditația asupra textului Sursa binefacerilor mele și vom începe să mergem de la sfârșit la început. Acasă, când veți dori să meditați, puteți să faceți o dată de la început către sfârșit și altă dată, de la sfârșit la început. O puteți face în diferite variante. Este o practică care se face toată viața, chiar și atunci când sunteți în Tantra. Tantra fără ea, nu va funcționa.

Pentru ca această meditație are 12 etape, pentru a le putea memora ne vom folosi de vizualizări.

Așezați-vă într-o poziție confortabilă, astfel încât să nu vă mișcați și să vă puteți ține spatele drept timp de zece minute.

Începeți să vă concentrați acum pe respirație. Nu este nevoie să faceți respirații adânci sau prelungite. Acesta nu este un exercițiu de respirații. Doar observați-vă respirația. Este doar un mijloc de a vă aduna gândurile, de a vi le canaliza.

Gândiți-vă că sunteți un mic străjer care stă de pază la baza nasului și observă ce se întâmplă atunci când aerul intră și iese prin nări.

Pentru ca în lecția 2, c a cursului 3 am parcurs pașii preliminari, vom merge direct la ultima etapă, etapa rezultatului, în care sunteți deja iluminați, adică sunteți deja Buddha.

În această meditație vom lucra cu imaginea unui castel, asemănător celui din meditația asupra morții. Imaginați-vă castelul că are multe încăperi, poate că este rotund. În centrul lui se află o curte interioară, neacoperită, pavată cu dale frumoase de mozaic sau ceramică și cu o fântână arteziană în mijloc. De jur împrejur grădina este împodobită cu plante și flori superbe, iar deasupra cerul albastru. Locul este splendid și luminat de razele soarelui. Puteți să vă imaginați că de jur împrejurul locului se află coloane sculptate și frumoase. Gândiți-vă la locurile de vis pe care le-ați vizitat sau le-ați văzut în fotografii.

Încercați să vă formați imaginea acest loc în cele mai mici detalii, pentru că ne vom întoarce la el din nou și din nou. Gândiți-vă care ar fi culoarea dalelor, modelul mozaicului, cum ar arăta fântâna, florile. Fiți atenți la toate detaliile acestui loc.

Imaginați-vă că vă aflați în centru și că sunteți deja iluminați. Corpul vostru este sublim, angelic. Un trup de lumină, strălucitor, incredibil de frumos. Un corp format din trilioane de fapte bune, dintr-o cantitate imensă de karmă pură. Un corp complet pur, fără nici un defect. În lumea noastră, chiar și cei mai frumoși oameni, cele mai frumoase modele, au imperfecțiuni ale corpului, sau negi pe piele. Acest înger nu are nici o imperfecțiune, este perfect.

Gândiți-vă la cum ați dori să arătați. Care este cea mai frumoasă înfățișare pe care ați putea-o să o luați. Faceți-o și mai frumoasă. Gândiți-vă la ochii pe care ați dori să-i aveți, la păr, cu toate detaliile. Așa cum vă imaginați acum, așa veți fi și când veți ajunge la iluminare. Veți fi cel mai frumos lucru din lume în ochii voștri, de un milion de ori și mai frumos.

Încercați să adăugați cât mai multe detalii posibile acestui corp de lumină.

Concentrați-vă acum pe mintea acestei figuri iluminate. Ce fel de minte are? Mintea este perfectă, complet fericită. Nu există nimic care să umbrească câtuși de puțin fericirea ei. O minte înzestrată cu o iubire infinită, egală față de toate ființele.

O minte atotștiutoare și care poate ajuta toate făpturile.

Îi iubiți pe toți, dar asta nu înseamnă că toată lumea vă iubește. Oamenii au încercat să-l atace chiar și pe Buddha. Nici cel mai mare Lama nu a fost ferit de critici sau atacuri. În mintea voastră nu există nici o urmă de resentimente sau ură, ci doar iubire imensă. Nu există în voi nici cel mai mic sentiment sau gând negativ.

Aveți abilitatea de a apărea simultan în orice lume, pe miliardele de planete populate din întregul Univers și de a ajuta toate făpturile, în funcție de nevoile fiecăreia. Așa cum stați în mijlocul grădinii, vedeți cum replicile voastre apar în fiecare lume și ajută simultan fiecare făptură. Priviți-vă cum stați și savurați propriile voastre binefaceri.

Acestea este rezultatul muncii tantrice, un trup perfect de lumină, de o frumusețe fără seamăn, cu abilitatea de a apărea peste tot, omniscient, având iubire necondiționată, o imensă compasiune și dorința de a ajuta toate ființele din întregul Univers.

Deschideți-vă acum încet ochii.

     Ce înseamnă “corp sublim”?
– corpul de lumină – corpul fizic angelic,
– corpul mental al lui Buddha – mintea omniscientă, care iubește totul, înțelege totul și poate face orice. Este exact ceea ce le dorim tuturor ființelor.

Lectia 7 – Aci 3

Cursul 3

Meditația conform tradiției budiste

Inspirate după învățăturile lui Geshe Michael
Traducere a conferințelor Lamei Dvora Tzvieli

Lecția 7

 

Cele nouă stadii ale meditaţiei   

În această lecţie vom prezenta cele nouă stadii de conştiinţă prin care trece mintea în procesul de meditaţie. Este foarte important să învăţaţi să recunoaşteţi starea în care vă aflați. Acest lucru vă poate încuraja şi împinge mai departe, pentru că uneori sunteţi mai avansaţi decât credeţi.
Acest studiu este bine cunoscut. El apare în Lam Rim Chen Mo. Je Tsongkapa nu a inventat aceste învăţături, ci le-a preluat de la maestrul Kamalashila. Şi oricine care practică meditaţia va trebui să le cunoască.

Sem ne gu

Sem               = minte
Ne                  = loc
Gu                  = nouă
Sem ne gu  înseamnă nouă locuri ale minţii sau nouă stadii prin care trece mintea.

În lecţiile trecute am descris diferitele probleme care apar celui care stă în meditaţie şi modalităţile de corectare ale lor sau de întreruperea corecţiilor în situaţiile în care nu mai este nevoie de ele.

Există un paralelism între apariţia acestor probleme şi stadiul de meditaţie  în care ne aflăm, care denotă cât suntem de experimentaţi în meditaţie. Am văzut că unele din probleme nici nu le putem întâlni în primele faze ale meditaţiei, nici măcar nu vom şti că există.

Înainte de a începe meditaţia, trebuie să ştim asupra cărui obiect vom medita. Sfatul este ca Lama să vă recomande obiectul de meditaţie. Și deoarece există atât de multe obiecte asupra cărora puteţi medita este bine să-i permiteţi profesorului să vă conducă în meditaţie şi să vă îndrepte spre diversele obiecte, deoarece el poate vedea tabloul din unghiuri diferite şi perspectiva lui este cu mult mai largă şi mai înaltă decât o avem noi. Mai mult de atât, există o mare binecuvântare în faptul că mergeţi pe recomandarea celui care vă învaţă.

Există trei tipuri de meditaţie:

Shar Gom   = meditaţia de examinare, scanare
Che Gom     = meditaţia analitică
Jok Gom      = meditaţia de fixare sau meditaţia de concentrare.

Tipul de meditație despre care vom vorbi in continuare este Jok Gom, meditatia de concentrare.

1. Primul stadiu: a pune mintea pe obiect – Sem Jokpa

Prima etapă se numeşte:

Sem Jokpa

Sem                = minte
Jokpa            = a pune
Sem Jokpa   înseamnă a pune mintea

După ce am primit obiectul de meditaţie de la Lama, după ce am făcut paşii preliminari, ne aşezăm şi ne punem mintea pe obiect. Deoarece ne aflăm în stadiile iniţiale ale practicii meditative, mintea migrează. Când ne fixăm mintea pe obiect, mintea este distrasă, fuge, şi numai după un timp începem să ne amintim de obiect. She shin se trezeşte, Drenpa se trezeşte, ne întoarcem mintea la obiect şi din nou îl uităm, pentru că mintea noastră este sălbatică, este ca elefantul sau maimuţa sălbatecă. Deci, uităm şi de fiecare dată ne reîntoarcem la obiect.

Acest stadiu îl putem desena ca un şir de puncte:

Aşa arată meditaţia noastră la început. Suntem foarte puţin cu obiectul şi de cele mai multe ori nu ni-l amintim.

În acest fel vă deprindeţi mintea cu ceva cu care nu este obişnuită. Ea este sălbatică şi nu o controlăm. Acesta este primul pas în care încercăm să preluăm cotrolul asupra minţii.
Mintea noastră zilnică hoinăreşte. Aşa cum se poartă ea în meditaţie, se poartă la fel şi în viaţa de zi cu zi. Ea este aceeaşi minte care nu ştie să-şi menţină concentrarea.

Când începeţi să staţi în meditaţie, în primele faze o să vi se pară că mintea este mai sălbatecă decât a fost mai înainte, înainte de meditaţie. Mintea nu este mai sălbatecă, doar că numai acum când stăm în meditaţie, începem să observăm cât este ea de neliniştită. Numai acum începem să fim atenţi la comportamentul ei, şi suntem pe calea de a o îmblânzi, de a prelua controlul asupra ei.
Practica meditativă este incredibilă. Ea este folositoare sănătăţii noastre, vieţii spirituale şi în general, vieţii zilnice. Vom umbla cu o minte ascuţită şi de asemenea coeficientul nostru de inteligenţă va creşte uimitor.

 

2. Al doilea stadiu: Continuitate cu obiectul – Gyun Du Jokpa

A doua etapă se numeşte:

Gyun Du Jokpa

Gyun Du = curent

După un timp, veţi observa că avem o anumită continuitate cu obiectul. Dacă în prima fază aţi ţinut obiectul pentru o secundă sau câteva secunde, după care l-aţi piedut, dacă veţi practica meditaţia regulat, în a doua fază veţi începe să vă stabilizaţi puţin, adică veţi rămâne cu obiectul mai mult timp, după care îl pierdeţi din nou. Iarăşi reveniţi la obiect, staţi cu el puţin timp şi îl pierdeţi.

Deci în a doua fază, veţi avea o continuitate în păstrarea obiectului. Pe de altă parte veţi avea impresia că distragerea atenţiei este în creştere. Ea de fapt nu creşte, ci She shin şi Drenpa se întăresc, adică sunteţi cu mult mai atenţi la ceea ce vi se întâmplă în minte.

În această situaţie, mintea nu este prea mult fixată de obiect, pentru că sunt mai multe pauze decât fixări. Dar când sunteţi fixaţi pe obiect, acest lucru poate dura un minut, poate cel mult două. Şi cu toate acestea, mintea este puţin timp pe obiect, şi majoritatea timpului în afara lui.

Ching Wa si Gopa, moleşeala şi agitaţia apar des şi sunt predominante. Ceea ce vă ajută în acest caz să vă stabilizaţi mintea, este ca obiectul să fie atractiv. Cu cât este mai atractiv, cu atât, succesul meditaţiei va fi garantat.

 

3. Al treilea stadiu: a cârpi rupturile Lente Jokpa

Al treilea stadiu se numeşte:

Lente Jokpa

Lente                = petic de pânză, plasture
Lente Jokpa  înseamnă a cârpi rupturile, întreruperile

În acest stadiu vom încerca să peticim ruptura dintre două fixări, şi să ne păstrăm continuitatea meditaţiei. Încă nu am ajuns la această continuitate, dar suntem mai mult cu obiectul, decât fără obiect.

Unul dintre motivele pentru care aceste etape sunt explicate, este ca să vă puteţi măsura progresul, şi vă încurajează să mergeţi înainte. Dacă sunteţi serioşi, veţi putea să treceţi repede peste aceste stadii meditative.

Deosebirea dintre faza a treia şi a doua, este durata relativă a întreruperii faţă de cea a menţinerii obiectului. (pauze – intreruperi, mai scurte, fixare pe obiect mai lungă)

She shin şi Drenpa se îmbunătățesc.

Ca să putem ajunge în acest stadiu avem nevoie de:                                       

Drenpa

 şi de:

She shin

Când mintea pleacă la plimbare, alarma începe să sune, She shin se trezeşte repede, după care vine Drenpa şi vă aduceţi aminte că aţi uitat de obiect. În acest stadiu sunteţi cu mult mai atenţi la ceea se întâmplă în mintea voastră.

Conştientizarea v-a crescut. În viaţa zilnică sunteţi cu mult mai conştienţi, mai atenţi unde vă aflaţi, pentru că ceea ce se întâmplă în meditaţie, se întâmplă şi în afara ei.

În aceste etape, ne antrenăm She shin şi Drenpa. Care este motivul pentru care, la început de drum uităm de obiect atât de mult timp? Motivul este ca She shin şi Drenpa sunt foarte slabe. Treptat, treptat, începem să le întărim, ne obișnuim să ne aducem aminte mai repede.

Păstrarea carneţelului de șase ori, poate să vă ajute în a progresa mai repede. De asemenea, păstrarea jurămintelor este un alt mod de a vă antrena She shin şi Drenpa. Când sunteţi atenţi dacă vă păstraţi sau vă încălcaţi jurămintele, vă dezvoltaţi şi mai mult conştientizarea. De aceea, păstrarea jurămintelor este vitală în succesul meditaţiei.

 

4. Al patrulea stadiu: a pune mintea aproape de obiect Nyewar Jokpa

A patra etapă este de a apropia mintea de obiect.

Nyewar Jokpa

Nyewar                 înseamnă aproape
Nyerwar Jokpa  înseamnă a pune mintea aproape de obiect.

Ce înseamnă că v-aţi pus mintea aproape de obiect? Asta înseamnă că rămâneţi fixaţi pe obiect. În acest stadiu, nu vă mai pierdeţi obiectul, iar meditaţia este deja continuă.

Dacă puteţi să vă menţineţi fixaţi pe obiect, şi de fiecare dată să mergeţi mai departe, este minunat. La început poate veţi sta fixați 5 minute, apoi poate 10 minute. Dacă aţi ajuns aici înseamnă că sunteţi pregătiţi de a intra într-un retreat mai lung.

Problema este că Ching Wa şi Drenpa sunt încă destul de activi. Vă ţineţi de obiect, dar încă nu ştiţi să obţineţi claritatea şi intensitatea, şi echilibrul dintre starea de moleşeală şi agitaţie.

Deşi sunteţi cu obiectul, Ching Wa şi Gopa sunt active, încă nu ştiţi să conduceţi, nu ştiţi să rămâneţi pe şosea.

 

Drenpa este complet maturizată

În această etapă, faptul că sunteţi în stare să rămâneţi cu obiectul înseamnă că Drenpa este foarte puternică, adică vă aduceţi în permanență aminte de obiect. Din acest moment, dacă veţi continua să exersaţi, nu veţi mai pierde obiectul. Dacă veţi întrerupe practica, va trebui să o luaţi de la capăt, adică veţi ajunge din nou în primul stadiu. Va trebui să continuaţi să vă antrenaţi, ca şi în sport. Cum v-aţi oprit, v-aţi pierdut capacitatea de fitness.

Pe de altă parte, agitaţia şi moleşeala sunt foarte active, grosiere, evidente. Nu există claritate, ori mintea se scufundă prea mult, ori prea activă, prea agitată. Trebuie să vă luptaţi ca să vă menţineţi calitatea meditaţiei. Încă nu există calitate, dar există continuitate. Se ridică întrebarea: oare mai există gânduri în meditaţie?

Răspunsul este că în meditaţie nu se poate ajunge la starea lipsită de orice gând. Cel care meditează nici măcar nu aspiră spre această situaţie. Se spune că este imposibil să fim într-o stare fără de gânduri. Chiar şi cel care se află în comă, are un anume nivel de gândire. Întotdeauna vor exista gânduri în minte. Mintea continuă mereu să gândească. Mai mult de atât, în orice minte există sentimente, al doilea agregat al omului. Abilitatea de a distinge, al treilea agregat, există tot timpul la un nivel subtil. Nu veţi fi niciodată în situaţia în care nu veţi gândi. Vor exista gânduri foarte subtile, dar nu conceptuale. Fără obiect, mintea nu există. Mintea ţine obiectul. Nu există minte fără obiect.

De fapt mintea noastră poate fi în orice moment cu un singur obiect. Pe de altă parte se spune că avem 65 de momente mentale pe secundă. Dacă am da la o parte o zecime din ele, mintea obişnuită care nu este extrem de ascuţită, va avea sentimentul de continuitate. Toate acestea nu le putem încă observa.

Lipsa calităţii în meditaţie, se exprimă prin lipsa clarităţii, ori prin super tensionare, ori prin super relaxare. Cu cât veţi fi mai avansaţi în meditație, veţi distinge din ce în ce mai mult fragmente de timp tot mai scurte, atât de scurte, care în mod normal nimeni nu le poate observa. Asta înseamnă continuitate, şi despre acest lucru discutăm aici.

Se ridică întrebarea: sentimentele există şi ele în meditaţie? Răspunsul este că sentimentele sunt factori care există în mintea noastră.

În meditaţie, ne străduim să ajungem în acel moment în care mintea noastră este numai cu un singur lucru. Nu cu două, ci cu unul singur. Şi întotdeauna într-un singur loc.

În acelaşi timp, atunci când vorbim despre “perfecţiunea înţelepciunii”, adică percepția vacuităţii într-o minte îmbibată de înţelepciune, vorbim despre mintea care este însoţită de compasiune. Cu toate că mintea este focalizată complet pe vacuitate, există un factor pe fundalul plin de compasiune. Cu alte cuvinte, nu există gânduri de compasiune care să fie prezente în acest timp. Deşi mintea este concentrată pe vacuitate există elemente de compasiune în fundal. Aşa se descrie în literatură percepția vacuității.

În Abhidharmakosha, sunt descrise situaţii în care cei care meditează profund, pot ajunge să vadă particule subatomice şi sub-particule dintr-o secundă.

Dacă veţi intra într-un retreat adânc, mintea va deveni extrem de ascuţită. Veţi începe să obsevaţi lucruri pe care nu le-aţi mai văzut până atunci, ca atunci când cad în acele intervale de timp, pe care o minte normală nu le poate percepe.

 

5. Al cincelea stadiu: a pune mintea sub control sau a controla minteaDulwar Jepa

Al cincelea stadiu se numește:

Dulwar Jepa

Dulwar             = a controla, a pune sub control
Dulwar Jepa  înseamnă a controla mintea.

Ce înseamnă a câștiga controlul asupra minţii? Înseamnă că începem să ne controlăm inamicii, starea de moleşeală şi de super agitaţie.

Primul lucru cu care va confruntaţi este moleşeala, atunci când mintea se scufundă. Această stare este frecventă şi periculoasă. În al cincelea stadiu, vom acţiona împotriva tendinţei minţii de a converge prea mult spre interior. Tendinţa în meditaţie este de a pătrunde din ce în ce mai mult către interior, de a ne îndepărta din ce în ce mai mult de lumea exterioară şi de lumea simţurilor şi de a rămâne cu un obiect.

Ca urmare a practicii constante de câteva luni, de a intra tot mai adânc, nu vă daţi seama că aţi depăşit linia şi că ați intrat prea mult înăuntru, iar ca rezultat mintea se va scufunda sau va deveni deprimată. În această situaţie vom avea nevoie de vigilenţă pentru a acţiona antidotul la această stare, pentru că ea va deveni o problemă. Ea se va manifesta sub formă de moleşeală grosieră sau subtilă. Acest lucru înseamnă că nu există claritate sau intensitate.

Pentru a ieşi din această stare va trebui să o sesizăm mai întâi. La acest nivel avem nevoie să ne dezvoltăm şi mai puternic She shin. Dacă la nivelul patru ne-am dezvoltat mult Drenpa, la nivelul cinci ne dezvoltăm la maximum She shin – câinele de pază sau spionul, care verifică în permanență ce se întâmplă în minte. El continuă să verifice permanent dacă v-aţi scufundat prea mult sau sunteţi agitaţi prea mult. În lecţia anterioară am vorbit despre corecţiile pe care trebuie să le faceţi în aceste cazuri.

Dacă aţi ajuns în acest stadiu sunteţi deja destul de avansaţi în meditaţia voastră, şi şansele de a cădea în starea de moleşeală grosieră sunt foarte mici, dar puteţi cădea în starea ei subtilă. În acest caz nu mai aveţi nevoie de formele de corecţie drastice, precum a înceta meditaţia sau a vă stropi cu apă rece, ci va trebui să vă corectaţi starea subtilă de moleşeală, iar pentru acest lucru, ori continuaţi meditaţia fără a vă schimba obiectul, ori dacă vi-l schimbaţi veţi medita asupra resurselor şi a oportunităţilor, sau asupra calităţilor minunate ale Lamei, ale lui Buddha şi aşa mai departe.

Desenul arată că suntem în continuare cu obiectul şi că suntem în starea de moleşeală subtilă. Aceasta se explică prin faptul că nu avem intensitatea meditaţei.

În stadiul al patrulea, cel mai important lucru care se dobândeşte este continuitatea fixării pe obiect, dar moleşeala sau agitaţia sunt încă foarte active.

În stadiul al cincelea, datorită faptului că patrundeţi mai adânc, puteţi cădea în starea de moleşeală. Datorită faptului că va luptaţi cu ea, partea subtilă a ei încă va mai ramane.

 

6. Al șaselea stadiu: a calma minteaShiwar Jepa

Al șaselea stadiu se numeşte:

Shiwar Jepa

Shiwa                = calm, pace
Shiwar             = a calma, a linişti
Shiwar Jepa   înseamnă a calma/linişti mintea.

Stadiul cinci a fost de a controla mintea, stadiul șase este de a o linişti. Numele celor două stadii nu exprimă ceea ce se întâmplă cu adevărat, pentru că se lucrează cu cinci şi cu şase alternativ.

În al șaselea stadiu avem: continuitate şi o uşoară agitaţie, agitaţie sub o formă subtilă.

Când lucraţi cu starea de scufundare subtilă, vă străduiţi să vă ridicaţi mintea, dar încă nu ştiţi să conduceţi cum trebuie. În cazul când aţi ridicat-o prea mult, va trebui să o calmaţi. Dar atunci când o calmaţi puteţi să cădeţi din nou.

Deci veţi lucra în mod alternativ cu cele două stări. Acest lucru poate dura destul de mult timp, pentru că se lucrează la un nivel foarte fin, subtil.

Cu toate că în aceste stadii, lucrați la nivel subtil, vă ridicați mintea când s-a scufundat, sau o coborâți când este agitată, urcuşurile şi coborâşurile vor fi din ce în ce mai puţine, deja progresați, sunteți din ce în ce mai mult pe linie dreaptă. Dar va trebui să vă îmbunătățiți în continuare She shin pentru a prinde devierile subtile.

Deci, în această etapă, se lucrează alternativ și destul de mult timp cu stările de moleşeală şi agitaţie subtilă, până când se va ajunge la stabilizarea minţii. Moleşeala şi agitaţia s-au liniştit complet. Acesta este stadiul Shiwar, adică liniştirea minţii.

 

7. Al șaptelea stadiu este a liniştii complet mintea Nampar Shiwar Jepa

Al șaptelea stadiu se numeşte:

Nampar Shiwar Jepa

Nampar                            = complet
Shiwar                                = a calma, a linişti
Nampar Shiwar Jepa    înseamnă a liniştii complet mintea.

În acest stadiu, Drenpa şi She shin au ajuns la perfecţiune. Reamintirea / aducerea aminte şi vigilenţa / atenţia sunt total complete. Cu alte cuvinte conştientizarea voastră în acest moment este incredibilă. Sunteţi complet conţtienţi, nu vă pierdeți, nu sunteţi confuzi. Mintea este foarte puternică.

V-aţi învins cei mai mari duşmani ai mediației Ching Wa şi Gopa. Chiar dacă ele vor mai aparea în forme uşoare, le veţi elimina cu puţin efort.

În această etapă a meditaţiei, aceşti duşmani ai minţii voastre au devenit foarte slabi, şi asta se datorează luptei pe care aţi dat-o împotriva lor. Dacă înainte aveau supremaţia, acum aţi început să câştigaţi bătălia, aproape că i-aţi învins. Ei încă mai pot să apară sub forme ușoare dar, cu puţină practică, îi veţi supune cu totul. Ei nu vă vor mai ataca, ci voi îi veţi ataca, veţi căuta rămăşitele şi le veţi distruge.

 

Un scurt rezumat al stadiilor 1-7

1. În primul stadiu am avut puncte (momente) scurte de concentrare pe obiect, şi în restul timpului ne-am pierdut obiectul.

2. În al doilea stadiu, avem perioade scurte de concentrare.

3. În al treilea stadiu, perioadele de concentrare s-au prelungit, iar intervalele dintre ele s-au scurtat.

4-7. Începând din stadiul patru, suntem deja concentraţi şi nu ne mai pierdem obiectul. În stadiile 4, 5, 6 şi 7, ne confruntăm cu Ching Wa şi Gopa. Ne confruntăm cu stările de amorţeală sau de scufundare a minţii, spre deosebire de starea de agitaţie sau hiperactivitate a minţii. Învăţăm să conducem.

În acest desen, se observa că încă mai există rămăşiţe ale moleşelii şi agitaţiei, dar cu puţină practică le veţi elimina cu totul. Acesta este starea de calm complet al minţii. Toate valurile mari şi mici, de la suprafaţa apei și din adâncuri s-au liniștit complet. Lacul este complet liniştit. Sunteţi imperturbabili.
Când ați finalizat al șaptelea stadiu, aţi ajuns la al optulea.

 

8. Al optulea stadiu este: concentrarea pe un singur punct – Tse Chiktu Jepa

Al optulea stadiu se numeşte:

Tse Chiktu Jepa

Tse    = punct
Chik  = unul
Jepa  = a face

În acest caz, Jepa este un verb auxiliar, traducerea ar fi a face mintea să se calmeze.
Tse Chiktu Jepa
înseamnă a ajunge la concentrarea pe un singur punct/obiect.

În acest stadiu nu mai există întreruperi, lacul este complet liniştit. Când vă aşezaţi să meditaţi, va trebui să mai faceţi încă un pic de efort pentru “a urca pe şosea”, după care veţi rămâne în meditaţie tot timpul, fără distrageri, concentraţi pe un singur punct.

Deci, va trebui făcut un minim de efort pentru a intra în meditaţie. Deja nu veţi mai fi deranjaţi de cei doi duşmani, pentru că i-aţi învins complet și pentru că She shin si Drenpa au ajuns la nivelul maxim de dezvoltare. Concentrarea a ajuns la cel mai înalt nivel.

 

9. Al nouălea stadiu: meditaţia echilibrată Nyampar Jokpa

Al nouălea stadiu se numeşte:

Nyampar Jokpa

Nyampar                înseamnă echilibrat, egal,
Nyampar Jokpa  înseamnă a pune mintea în echilibru sau meditaţia echilibrată.

În acest stadiu nu mai există nici un efort de intra în meditaţie. V-aţi aşezat şi deja sunteţi în meditaţie. Mintea este super concentrată şi fixată pe un singur punct. La această etapă se ajunge după mult antrenament, creând câmpul propice pentru Shine. Putem reprezenta acest stadiu al minţii ca pe o linie dreaptă fără cercul de început, care reprezenta efortul minim.

Cel care se află în acest stadiu, numai când se va gândi la meditaţie, va fi deja în meditaţie. El nu mai stă să spună: stai să-mi aduc obiectul! Nu, dacă obiectul este, de exemplu Buddha şi decide să fie cu Buddha, el este deja cu Buddha.

În cea de-a a noua etapă, nu va mai trebui să vi-l imginaţi pe Buddha, să-l schiţaţi. El este deja aici cu voi. El este clar şi intens. Chiar dacă el este un obiect mintal, este extrem de viu, de clar și permanent lângă voi. Este ca şi când ar sta chiar langă voi. Dacă obiectul vostru este Lama, la acest nivel el este tot timpul lângă voi.

 

Shamata –  liniştea meditativă

În limba sanscrită se spune Shamata, iar în tibetană Shine.

Shine

Care este diferenţa dintre stadiul al nouălea şi Shamata?

În Shamata, există:

Shin Jang

Shin Jang este plăcerea uşurinţei de a practica. Pentru ca să ajungeţi la acest nivel, va trebui să practicaţi din nou şi din nou a noua etapă pentru a ajunge la Shamata, iar la un moment dat, această plăcere va veni şi va fi inconfundabilă.

Pabongka Rinpoche descrie foarte frumos această stare: “La început, toate suferinţele mentale sunt eliminate. Nu mai există gânduri rele, dar seminţele lor încă mai există. Ele nu mai rodesc sub forme drastice. În viaţa obişnuită nu mai suferim şi nu vom mai fi supuşi sentimentelor dificile.
Atunci când toate acestea vor dispare, vom fi într-o stare de mare plăcere, de încântare. Starea noastră naturală, este o stare de mare plăcere, urmată şi de plăcerea fizică”.

Shamata este meditaţia perfectă, în care există uşurinţa practicii, plăcerea şi concentrarea pe un singur punct.

În această stare veţi avea controlul total asupra minţii. Când îi veţi spune: “stai acum pe obiect patru ore şi nu te mişca de acolo!” mintea voastră va rămâne nemișcată.

Mai mult de atât, veţi avea control şi asupra corpului vostru fizic, el va sta în meditaţie patru ore, în mare plăcere,  fără să se mişte şi fără nici un fel de încordare.

Este foarte interesant, să vedeţi ce se întâmplă în retreat, înainte de a ajunge la Shamata. Plăcerea trupului va veni odată cu purificarea minţii şi cu păstrarea jurămintelor. Procesul prin care veţi trece într-un retreat este incredibil, şi vă dă mult curaj în a continua pe cale. Iar acesta este unul din motivele pentru care este recomandat un retreat mai lung. Cam după aproximativ două săptămâni şi jumătate de stat în retreat puteţi ajunge la aceste experiențe. Dar când aţi atins aceste stări, vă va da mult curaj să mergeţi înainte.

 

Vipashyana

Cel ajuns la Shamata, va continua să practice Vipashyana (în limba sanscrită). În Pali se spune Vipassana.

Dacă în Shamata suntem focalizaţi pe un singur obiect, adică mintea rămâne nemişcata pe obiect, în Vipashyana ne concentrăm pe vacuitate, începem să facem meditaţia analitică – Che Gom.

În versetul 9 al rugăciunii Sursa binefacerilor mele, Je Tsongkapa cere binecuvântarea Lamei, ca mintea lui să nu mai fie distrasă de obiectele greşite:

Lasă-mă să obțin repede
Drumul cunoașterii și a liniștii ,
O minte ce nu este distrasă de obiectele greșite

Și care înțelege semnificația perfectă
Printr-o analiză corespunzătoare
.

Aici apare noţiunea de analiză corectă care înseamnă meditaţia analitică.

Datorită faptului că mintea a devenit ca un fascicul laser, intens şi puternic, va fi direcţionată spre vacuitate.
Dar înainte de a începe analiza, mintea va trebui re-stabilizată. Dacă înainte am reuşit să o facem stabilă şi am ajuns la Shamata, acum va trebui să o folosim în procesul de analiză, să ne concentrăm din nou pe această analiză.

Dacă până acum mintea voastră era complet focalizată, în momentul în care o veţi direcţiona spre vacuitate, va începe să se mişte. Datorită acestei mişcări, voi veţi trebui din nou să o echilibraţi, lucru care nu va fi greu pentru că abilităţile voastre sunt deja foarte înalte.

Deci ce diferenţă este între Shamata şi Vipashyana?

 

Shamata ține fix obiectul, Vipashyana îl analizează.

Shamata este doar instrumentul cu care ţinem strâns obiectul.

Desigur că, pentru a putea percepe vacuitatea în mod direct, va trebui să o cunoaștem şi să o înțelegem bine. Iar pentru acest lucru vom trebui să învăţăm foarte mult despre vacuitate, să facem multe meditaţii analitice în paralel cu cele de concentrare. Vom trebui să ne antrenăm foarte mult în ambele tipuri de meditaţie, analitică şi de concentrare.

 

Alte căi

Cel care a ajuns la Shamata şi nu va merge în direcţia de analizare a vacuităţii, ci va continua să-şi rafineze meditaţia, va ajunge la niveluri şi mai mari de concentrare. Există opt niveluri de concentrare după Shamata.

Dacă practicantul se află pe calea unui Bodhisattva, va merge în mod necesar spre Vipashyana, spre perceperea vacuităţii, pentru că numai asta îl va elibera.

Dacă cineva nu se află pe calea cea mare, nu a avut karma să întâlnească profesori care să-l înveţe cum să ajungă la perceperea vacuităţii, va putea continua spre cele opt nivele, nivele care rafineaza mintea din ce în ce mai mult.

Cel care a ajuns la Shamata, încă nu şi-a eliminat seminţele karmice, el se află în continuare în samsara. Datorită faptului că mintea lui în acest moment este îmblânzită, poate continua spre nivelele superioare de meditaţie. Maeştrii nu recomandă să se meargă în această direcţie înainte de perceperea vacuităţii, pentru că, ca să se ajungă la aceste etape este nevoie de multă practică în meditaţia de concentrare pe un singur punct, pe un obiect de meditaţie care nu conduce la iluminare. Deci, se investeşte foarte mult timp pe un obiect care nu are forţa de a ne scoate din suferinţă. Atunci când se petrece mult timp cu un obiect, mintea devine extrem de liniştită, iar plăcerea este cu mult mai mare decât Shin Jang.

După Shamata, dacă se continuă ascensiunea, mintea va începe să iasă din lumea dorinţelor. Pot fi situaţii în care corpul continuă să rămână în planul existențial, şi mintea să iasă din lumea dorinţelor, sau situaţii în care mintea să părăsească complet corpul, adică corpul moare iar mintea să treacă în lumea zeilor sau în lumea formelor sau fără forme. Asta nu înseamnă că s-a ajuns la eliberare. În aceste stadii, datorită faptului că plăcerea este foarte mare, se poate crede că s-a ajuns la Nirvana, dar nu este aşa, pentru că seminţele karmice nu au fost complet eliminate şi nici nu a fost percepută vacuitatea.

Deci, dacă aţi avut karma să întâlniţi învăţători care să vă spună să nu mergeţi în aceste direcţii, v-au salvat viaţa. De ce? Deoarece karma bună care ne-a adus la această imensă plăcere, se va dezintegra în cele din urmă, lucru care ne va determina să cădem din această stare, pentru că nu am învăţat cum să o reînnoim, cum să ne creăm karma care să ne împiedice de a mai suferi. Este adevărat că în aceste stadii avansate de meditaţie, încetăm să mai acumulăm karme negative, nu rănim pe nimeni, nu avem gânduri rele, dar nici nu acumulăm karmă pozitivă. Cu cât progresăm, în mintea noastră ne vom îndepărta tot mai mult de samsara, de orice formă de nefericire mentală şi fizică, şi ne vom desprinde de ataşamentele faţă de obiectele samsarice. Toate acestea ni se vor părea primitive şi neatractive, pentru că există o plăcere subtilă.

De fiecare dată când urcăm la un alt nivel, ni se va părea că cel anterior a fost grosier şi neatractiv, iar următorul va părea extrem de atractiv, lucru care ne va determina să continuăm spre el.
În cele din urmă, cele opt niveluri se vor termina, iar voi veţi fi blocaţi. Veţi trece în lumea formelor şi fără forme, iar de acolo veţi fi nevoiţi să cădeţi, pentru că nu mai aveţi unde merge. În aceste lumi nu se poate ajunge la iluminare.

 

Nirvana

Se ridică întrebarea: oare cel care ajunge la Nirvana trebuie să perceapă vacuitatea? Raspunsul este: pentru a se ajunge la Nirvana va trebui trecută etapa percepţiei. Cu toate acestea, un bodhisattva, care a perceput vacuitatea va evita să meargă spre Nirvana. El va merge pe calea iluminării. Exista zece nivele de Bodhisattva înainte de a se ajunge la iluminare. Nivelul opt corespunde nivelului lui Arhat. Deci un Bodisattva la nivelul opt poate merge spre Nirvana, dacă va dori, dar în mod deliberat, va evita să facă acest lucru, şi va prefera să mai rămână încă puţin în samsara, pentru a ajunge la nivele înalte şi astfel să ajungă la iluminare.

 

                                              

Anexa la lecţia 7

Extras din studiul Etapele meditaţiei, al maestrului Kamalashila
Comform învăţăturilor Lamei Christie

 

Maestrul Kamalasila deschide dezbaterea cu întrebarea: Care este momentul potrivit în care să ne oprim din activităţile unui Bodhisattva şi să ne concentrăm numai pe meditaţie? Care este momentul în care un practicant îşi va spune că a făcut destul în lume şi a venit timpul să se retragă?

Pe de o parte, trebuie făcute o mulţime de fapte bune din înţelepciunea şi înţelegerea vacuităţii pentru a acumula multă karmă bună, pentru că fară ea retreatul nu va reuşi.

Pe de altă parte, fără să stăm în retreat ca sa înţelegem profund înţelepciunea, nici acţiunile caracteristice unui Bodhisattva nu vor fi de ajuns.

Cu alte cuvinte este nevoie şi de activităţile de binefacere şi de practică meditativă.

În dezbaterea dintre Hwashong si Kamalashila, Hwashong susţinea ideea că datorită faptului că timpul este scurt, nu este nevoie să ne pierdem vremea cu actele de bunătate, lumea trebuie dată la o parte şi trebuie stat pe pernă şi meditat, pentru că numai aşa se poate ajunge la iluminare.
Maestrul Kamalashila s-a împotrivit acestei idei şi a spus: „Nu! Acest argument este incorect. Pentru a ajunge la iluminare avem nevoie şi de metodă şi de înţelepciune.”

El spune următoarele:

Buddha vine la un Bodhisattva de nivel opt.

Acest Bodhisattva, este o persoană care a perceput cu mult timp în urmă vacuitatea şi a practicat toate perfecţiunile. El este deja perfect în generozitatea lui, în moralitatea lui, în răbdarea lui, în bucuria efortului său, iar meditaţia lui este perfectă. El deja poate ieşi din samsara şi să treacă la Nirvana, dacă doreşte.

Bodhisattva este atât de pur, încât atunci când stă în meditaţie, deja simte plăcerea Nirvanei. Plăcerea este imensă şi ştie că poate să mai facă încă un pas şi să rămână în Nirvana pentru milioane de eoni.

Acesta este momentul în care avem nevoie de Lama, ca să ne salveze din această situaţie, pentru că Nirvana la care s-a ajuns este inferioară. Ea este inferioară datorită faptului că este pentru mine şi nu pentru ceilalţi.

Apoi vine Buddha la acest Bodhisattva şi îi spune: „Nu! Ieşi de aici! Continuă-ţi drumul pentru a-ţi realiza toate calităţile şi abilităţile lui Buddha. Cu toate că ai reuşit să acumulezi atâtea binefaceri şi ţi-ai dezvoltat atât de multe calităţi şi virtuţi uimitoare, încă nu ai atins virtuţile pe care le are un Buddha!”.

Buddha continuă să-şi spună: „Nu abandona calea de a ajunge la punctul culminant, copilul meu! Ai atins deja pacea libertăţii şi ai putea fi deja în Nirvana, dar nu uita, că încă mai sunt atâția copii şi oameni în samsara departe de pacea sufletească, care suferă şi au multe necazuri. Gândeşte-te la toţi cei care sunt torturați de gândurile ignorante. Gândește-te la toate rugăciunile tale şi la toate faptele pe care le-ai făcut pentru binele tuturor fiinţelor. Gândește-te că te-ai rugat atât de mult pentru a îndepărta suferinţa de la ceilalţi şi pentru a-ţi atinge nu numai obiectivele tale dar şi pe ale celorlalţi. Adu-ți aminte de poarta spre înţelepciune. Nu uita! Natura ta este natura tuturor lucrurilor. (Aici se face referire la vacuitate).

Toate lucrurile sunt goale. Abilitatea de a percepe vacuitatea nu o are numai Buddha sau bodhisattva, o au şi cei care sunt pe calea Hinayana, așa-zișii “ascultători” sau “cei care au devenit Buddha prin propriile puteri”. Şi ei au înţelegerea vacuităţii şi au ajuns dincolo de gândirea conceptuală.

Uită-te la corpul meu infinit! Mă pot replica şi pot apărea în faţa oricărei creaturi exact aşa cum are nevoie. Uită-te la paradisul meu, la înţelepciunea mea nemăsurată!” (un bodhisattva la nivelul opt nu a ajuns încă la această înţelepciune a lui Buddha, pentru că, nu poate citi încă gândurile tuturor fiinţelor).

Buddha continuă să-i spună: „Uită-te la înţelepciunea mea infinită, la aura mea. Uită-te la puritatea vorbelor mele.” Se spune că Buddha vorbeşte în limba sanscrită iar fiecare fiinţă din lume aude în propria sa limbă şi aude ceea ce are nevoie să audă. Aceasta este abilitatea incredibilă a lui Buddha, iar acest lucru se întâmplă atunci când vorbele lui Buddha ajung la noi prin învăţători. Cu alte cuvinte, Buddha ne vorbeşte prin ei.

Buddha îi dă Boddhisattvei o frumoasă metaforă: „Fiul meu nobil! Lumina este deja în tine, ţi-ai găsit lumina (Buddha se referă la vacuitate). Deja nu mai crezi că lucrurile care apar au o existenţă proprie de sine. Deja tu nu mai dai crezare etichetelor ce se aplică lucrurilor şi a noţiunilor. Lumina ta este una singură. Cei Astfel Plecaţi (adică toţi Buddha) au un miliard de lumini ca ale tale. Faptele lor sfinte sunt incomensurabile, în nenumărate combinaţii, sunt nesfârşite, nu există nimic asemănător lor. Stai acum şi continuă-ţi practica ca să poţi ajunge acolo.”

Aceasta este povestea despre Buddha care a venit la Boddhisattva. Şi cu toate că Boddhisattva a reuşit să se purifice de toate afecţiunile mentale, Buddha îl îndeamnă să nu se oprească şi să continue să practice pentru că există încă nenumărate fiinţe care mai suferă şi îi reaminteşte ce înseamnă să ajungi pe calea unui Buddha.

Concluzia este că un Boddhisattva la nivelul opt încă mai are nevoie să acţioneze în lume. Cu atât mai mult şi noi trebuie să continuăm să facem astfel de lucruri. Nu putem spune: „Este destul! Acum stau şi voi ajunge la iluminare”, pentru că nu se va întampla aşa ceva. Trebuie să ne susţinem unul pe altul. Metoda şi înţelepciunea merg mână în mână. Sunt momente în care stăm şi medităm şi altele în care trebuie să ne sculăm şi să acţionăm ca un Boddhisattva.

Îndemnul este să se meargă pe calea maeştrilor, pe Calea cea Mare – Mahayana – pentru a se ajunge la iluminarea completă a lui Buddha, prin învăţarea vacuităţii, prin dezvoltarea meditaţiei, prin acţiunile unui Boddhisattva, prin a combina metoda cu înţelepciune şi nu a face lucrurile numai ca noi să ieşim din suferinţă. În rugăciunile zilnice ne rugăm să nu ajungem la Nirvana inferioară. Ea nu este inferioară, este o realizare spirituală extraordinară care a înlăturat orice afecţiune mentală. Buddha o denumeşte inferioară faţă de iluminarea completă, pentru că ea este doar o singură lumină faţă de miliardele de lumini ale unui Buddha. Iluminarea lui Buddha este incomparabilă.

 

Lectia 6 – Aci 3

Cursul 3

Meditația conform tradiției budiste

Inspirate după învățăturile lui Geshe Michael
Traducere a conferințelor Lamei Dvora Tzvieli

Lecția 6

 

O scurtă trecere în revistă a ceea ce am învăţat până acum

Progresul nostru în practica meditaţiei depinde de două lucruri pe care trebuie să le facem:

Tsok sak                                              Drip jang

Tsok sak   = acumularea de binefaceri
Drip jang  = a purifica greşelile, faptele rele şi karmele negative

Am vorbit despre faptul că este foarte important să ne păstrăm integritatea, să mărturisim acţiunile negative care ne încarcă conştiinţa, să ne ţinem cu strictețe jurămintele şi să executăm cum trebuie preliminariile meditaţiei. Va trebui să năzuim spre cumpătare, spre înfrânarea reacțiilor obișnuite care ne mențin în samsara, pentru a putea ajunge la controlul minţii. În acelaşi timp va trebui să ne reamintim mereu motivul sublim pentru care facem aceste lucruri şi anume de a aduce binecuvântarea tuturor fiinţelor.

Am mai spus că prima problemă este Le Lolenea, cu alte cuvinte nu suntem dispuși să medităm. Nu trebuie să vă simţiţi prost în această privinţă, pentru că toţi trec prin această fază. Va trebui doar să înţelegem importanţa practicii meditative, mai ales că nu este în obişnuiţa noastră să o punem pe lista priorităţilor noastre şi să fim pregătiţi de a ne confrunta cu dificultăţile care apar la începutul ei. Şi, întotdeauna să ne păstrăm compasiunea faţă de toate fiinţele care ne înconjoară. Nu le vom putea ajuta niciodată cu adevărat, dacă nu vom medita.

Mai mult de atat, se poate ajunge la Shin Jang, la acel stadiu în care mintea devine deosebit de clară, sclipitoare, creatoare, inteligentă. O minte strălucitoare şi ascuţită ca diamantul.

A doua problemă care apare imediat după ce am depăşit Le Lo şi în sfârşit ne-am aşezat să medităm, este pierderea obiectului. Cu alte cuvinte, atenţia ne este distrasă de la obiect. Dacă practica va fi continuată, în scurt timp această problemă se va rezolva.

Ceea ce va urma, va fi lupta dintre Ching Wa şi Gopa, dintre moleşeala şi agitaţie, şi găsirea echilibrului dintre ele.

 

Drenpa şi She shin

Pentru a putea sesiza aceste probleme avem nevoie de aşa numitul – She shin.

She shin  

She shin este câinele de pază, este starea de alertă atunci când am pierdut obiectul. La un moment dat, sună clopotul de alarmă şi spune: “stai aşa! unde sunt?” Acesta este She shin. Ne dăm seama că am deviat de la obiect. După care vine Drenpa – aducerea aminte.

Drenpa

Drenpa este starea în care ne aducem aminte de obiectul la care medităm, şi ne întoarcem la obiect. Deci, mai întâi ne dăm seama că ne-am abătut de la subiect, după care ne amintim din nou care a fost el, şi ne reîntoarcem.

She shin şi Drenpa merg mână în mână.

 

Pe perna de meditaţie şi în afara ei

Dacă v-aţi dezvoltat bine She shin şi Drenpa, ele vor funcţiona şi în viaţa zilnică, lucru care vă amplifică conştientizarea. Veţi fi cu mult mai focusaţi în activităţile de zi cu zi, veţi percepe din ce în ce mai repede când vă pierdeţi direcţia şi veţi rămâne tot mai centraţi pe obiectul vostru. Este modul în care meditaţia influenţează activitatea în care v-aţi angajat şi invers, dacă pe parcursul zilei, vă veţi dezvolta concentrarea pe ceea ce faceţi, această abilitate va veni cu voi în meditaţie, lucru ce vă va îmbunătăţi practica. Mai mult, dacă veţi fi și atenţi la etica morală, mintea voastră va fi mult mai clară în meditaţie.

Asta înseamnă că ceea ce se întâmplă în afara meditaţiei, influenţeză în mod direct meditaţia şi invers. Altfel spus, calitatea meditaţiei noastre se va reflecta în viaţa zilnică.

 

4. A patra problemă – a nu lua măsuri

A patra problemă, în limba tibetană este:

Du Mijepa

Du mijepa – a nu lua măsuri, este situaţia în care apare o problemă, fie că este Ching Wa, fie Gopa, şi o lăsăm aşa, fără să luăm nici o măsură pentru a o corecta. În lecţia 5 am discutat despre consecinţele negative ale acestora în viaţa noastră şi modul în care le putem corecta mai ales, am văzut că cea mai severă este moleşeala (Ching Wa Tramo) la nivel subtil, care dacă nu o rezolvăm ne va transforma cu timpul în idioţi.

 

g. A şaptea corecţie – a lua măsuri

A şaptea corecţie la problema a patra este:

Du Jepa

Du Jepa înseamnă a lua măsuri.

Acest lucru înseamnă că sesizăm problema, She shin începe să sune şi începem să activăm antidotul. Dacă am observat că am slăbit strângerea – o întărim din nou, iar dacă ne-am surprins că suntem prea agitaţi – vom slăbi strângerea.

g – 1. Corecţiile moleşelii

În lecţia 5 am vorbit despre corecţia lui Ching Wa, adică a întări prinderea sau a mări aderenţa. În limba tibetană se spune:

Drimpa

Adică a ne mări concentrarea. Să spunem că ne-am surprins în Ching Wa şi decidem să ne întărim meditaţia. Cum vom face asta? Deoarece există grade diferite, în funcţie de nivelul Ching wa, vom acţiona potrivit gradului de moleşeală pe care îl sesizăm că-l avem.

– Dacă suntem la nivelul subtil a lui Ching Wa, acţiunea minimă pe care o vom face este să ne mărim aderenţa la obiect sau să ne mărim concentrarea asupra obiectului.
– Dacă suntem la nivelul avansat a lui Ching Wa, cu greu reuşim să ne menţinem atenţia pe obiect. În acest caz, încercarea de mări aderenţa la obiect va fi ineficientă, datorită faptului că obiectul ne scapă. În cazul în care nu mai reuşim să ne fixăm pe obiect, suntem deja la nivelul moleşelii evidente. Dacă am ajuns în punctul în care nu mai suntem în stare să ne menţinem pe obiect sau dacă l-am pierdut deja, atunci va fi nevoie să ne schimbăm obiectul. Deci, există situaţii în care, se recomandă schimbarea obiectului.

Direcţionarea minţii către alt obiect, se numeşte în limba tibetană:

Shen la yi je

Shen              = altceva
Yi                     = minte
Je                     = a face
Shen la yi je  înseamnă a devia mintea spre altceva.

Nivelul subtil a lui Ching Wa exprimă un fel de depresie, o tristeţe, o pierdere a încrederii. Neîncrederea şi depresia uşoară dau naştere lui Ching Wa. Este ca şi când mintea s-a scufundat, iar noi va trebui să o ridicăm din adâncuri, s-o înălţăm.

Acesta este al doilea tip de Drimpa, în care se foloseşte încurajarea de sine. Deoarece nu am reuşit să ne menţinem pe obiectul cu care am început meditaţia, ne dăm curaj, îl punem deoparte şi vom trece la un alt obiect de meditaţie.

În continuare, vom da lista obiectelor de meditaţie care ne ajută să ne înălţăm mintea.

a. Primul tip de obiect care ne va ajuta să ne înălţăm mintea se numeşte resure şi oportunităţi sau abundenţă şi timp liber. Deci obiectul la care am trecut este a ne gândi la norocul pe care îl avem:

– de a fi fiinţe umane
– de a nu fi animale
– de a nu fi preta
– de a nu fi creaturi ale infernului
– de a fi sănătoşi
– de a avea mintea clară
– de a întâlni Dharma
– de a întâlni profesori de Dharma
– de a avea capacităţi fizice
– de a avea posibilităţi financiare ca să putem sta şi practica
– de a fi interesaţi de Dharma.
  

Ce noroc avem!”

Atunci când începem să ne încurajăm şi ne gândim la marele noroc pe care îl avem, ne ridicăm încet mintea din uşoara tristeţe în care a căzut. În limba tibetană, la resurse şi oportunităţi sau timp liber şi abundenţă se spune:

 Delnjor

Deci în cazul în care Ching Wa este evident, intenţionat vom trece de la primul obiect de meditaţie, la acesta. Dacă ştiţi că aveţi obiceiul să deveniţi uşor deprimaţi în meditaţie, este bine să începeţi practica cu Delnjor. Cu cât veţi medita la Delnjor mai mult, efectul lui va creşte în timp, vă veţi înălţa mintea cu mult mai repede. Veţi spune: „Ce am căzut acum în depresie? Cine are timp pentru depresie? Acum am această şansă, şansa care trece într-o clipă. Trebuie să o folosesc imediat. Moartea mă aşteaptă deja la uşă.” Aceste gânduri vor avea ca efect, turnarea unei găleți cu apă rece pe cap, vă trezesc cu totul, vă înviorează şi vă dau o stare plăcută.

După ce v-aţi înviorat, vă veţi întoarce la obiectul original. Treptat, meditaţia va deveni lucrul cel mai important din viaţa voastră.

b. Gândul asupra virtuţilor şi a imensei binecuvântări de a fi împreună cu Lama.

Un alt mod care ne ajută să ne ridicăm mintea, este de a ne gândi la înaltele virtuți ce rezultă dintr-un comportament adecvat faţă de Lama. Esenţa practicii cu Lama, este că această imagine divină ne îndrumă spre înălţarea înţelepciunii şi a harului nostru divin, ne ia de mână şi ne conduce spre iluminare, spre fericirea supremă. Ne dedicăm lui, cu multă bucurie şi suntem fericiţi că ne-am găsit Lama care să ne ia sub protecţia lui/a ei.

Atunci când oamenii învaţă să se comporte adecvat faţă de Lama, viaţa lor va deveni o mare plăcere. Nu există un mod mai plăcut de a trăi decât acesta. Nu există o plăcere mai mare în această lume, decât să fiţi în preajma celui căruia vă dedicaţi viaţa şi care vă conduce la iluminare. Cei devotaţi Lamei sunt mereu veseli, pentru că nu li se întâmplă nimic negativ, totul este perfect şi chiar dacă îndrumarea Lamei este grea pentru ei, ea este perfectă.

Acesta este Bhakti sau devotamentul. Este deschiderea inimii. Trăiţi tot timpul în această transă Bhakti. Este cel mai rapid mod de a ajunge la rezultate spirituale, pentru că devotamentul duce la deschiderea inimii, iar când s-a deschis inima vor veni înţelegerile interioare.

Bineînțeles, că toate acestea nu sunt fireşti culturii noastre. Ne place să ne gândim la noi înşine ca fiind independenţi, că suntem pe cont propriu şi că nimeni nu ne poate spune ce să facem. Noi suntem maturi, educaţi şi suntem singurii care decidem. Acesta este modul zilnic în care ne trăim viaţa dar acest gând este un obstacol pe drumul spiritual.

Succesul drumului spiritual depinde de capacitatea noastră de a ne devota, pentru că trebuie să ne debarasăm de ego. Devotamentul este calea cea mai rapidă de a renunţa la ego.

Voi asculta pe Lama, indiferent de ce vârstă sunt, cât de mult ştiu şi de educat sunt. Lama este cel care mă redirecţionează, aduce spre mine toţi Buddha, iar eu mă voi dedica lui”.

Este dificil de a spune şi face aceste lucruri, pentru că este lupta cu aroganţa şi egoul nostru. Unii vin cu seminţe bune de a fi cu Lama, în sensul că se devotează Lamei cu multa uşurinţă. Progresul cel mai rapid, este a aceluia care a venit cu aceasta capacitate de a se devota.

 

Beneficiile apropierii şi a serviciului adus unui Lama

a. Ken Rinpoche spunea:

Dacă un elev instruit găseşte un profesor erudit şi primeşte o îndrumare bună
Binefacerea acestui fapt este de necrezut, de neimaginat, este imensă
”.

Deoarece ne dă şansa de a ajunge la iluminare. Dacă această întâlnire are loc şi este de succes, karma acumulată este enormă.

b. El ne mai spune:

Dacă elevul reușește să mențină această relație cu bine,
Învață ceea ce ea este, și o face bine
–Toți Buddha de el sunt mulțumiți.
Toți Buddha pentru asta vor fi fericiți.”

Toţi Buddha văd cum un alt mic Buddha, vine să se alăture marii familii, iar pentru asta ei sunt fericiţi.

c. Un astfel de practicant, îşi va diminua destul de repede sentimentele negative, afecţiunile mentale. Iar dacă ele încă mai există, puterea lor va scade, în sensul că frecvenţa va scădea.

d. Binefacerea acumulată în urma comportamentului adecvat faţă de Lama, reduce influenţele rele care vin asupra noastră, de deochiuri.

e. Cunoştinţele noastre progresează foarte repede.

f. În vieţile viitoare vom avea învăţători desăvârşiţi şi vom continua să progresăm pe cale, iar existenţa noastră nu va mai fi mizerabilă şi suferindă.

Aceasta este cheia de a obţine iluminarea rapid şi usor, pe care ne-a dat-o Ken Rinpoche.   

 

Cum este să fi cu un Lama

A servi un Lama în mod corespunzător, acumulează enorm de multe binefaceri, care vor contribui la progresul meditaţiei şi la promovarea cea mai rapidă spre obiectivele finale.

În prima strofă din Sursa binefacerilor mele, Je Tsongkapa ne spune că a trăi în preajma Lamei şi a-i aduce servicii este esenţa drumului spiritual.

Sursă a binefacerilor mele,
Buna și scumpa mea învățătoare
Binecuvântează-mă în primul rând să văd și să înțeleg

Că o relație apropiată de tine
Este însăși esența drumului meu,
Permite-mi să perseverez în a te servi cu devotament
Din tot sufletul și cu tot respectul meu.

Geshe Michael după ce a predat toate cursurile AICI, spunea: “Rolul vostru în această viaţă este să vă găsiţi Lama, iar atunci când l-aţi găsit, dedicaţi-vă lui/ei şi serviţi-l, apoi totul se va aranja. Nu există o cale mai bună ca aceasta.”

 

O viaţă de plăceri, bucurie şi fericire

Când cineva reuşeste să se devoteze unui Lama, din iubire faţă de el, va deveni fericit. Practica devotamentului, aduce multe satisfacţii în viaţă. Cel care se dăruieşte complet unui Lama, este deja în paradis. Nimic nu-i va lipsi, nimic, iar totul va fi perfect.

Lama Zopa spune: Cel mai minunat mod de a trăi, este de a vă dedica unui Lama”.

Cel care se dedică, în fiecare minut face cele mai frumoase lucruri. Nu mai are nici un interes faţă de lucrurile materiale, iar renunţarea va veni datorită gustului uimitor al actului de a se devota/abnegaţie.

Lama, sau învăţătorul inimii, este cel care vă va aduce magia în viaţa voastră, vă va da posibilitatea să vă transformați viaţa într-una semnificativă. Când vă veți dărui lui/ei, îl veți vedea ca pe o fiinţă divină, ca pe un înger.

Când veți învăţa să-l vedeți ca pe un înger ceresc – tot ceea ce va face Lama, va deveni pentru voi un mesaj divin, va deveni mesagerul care vă va aduce sensul, savoarea şi calea în viaţa voastră.

Atunci când o văd pe Lama mea ca fiind o ființă divină, orice lucru din relaţiile mele cu ea, va deveni cu totul special, semnificativ, magic şi de o mare valoare. Fiecare atingere, fiecare interacţiune, fiecare cuvânt este plin de semnificaţii. Viaţa va deveni încântătoare.
O persoană care şi-a dezvoltat în asemenea măsură devotamentul faţă de Lama, când va fi în prezenţa lui, el este deja în Mandala. Nu mai are nevoie să mai meargă în altă parte.

Deci, a reflecta la aceste beneficii sau a gândi : ce frumos ar fi să-mi găsesc Lama şi să-l servesc aşa cum trebuie”, este încă o modalitate de a vă ridica mintea când a căzut în deprimare. Toate acestea au ţinut încă de punctul b.

 

O altă alternativă – a reflecta asupra virtuţilor lui Buddha

Tot în cazul în care dorim să ieşim din starea de moleşeală, este bine de a reflecta asupra virtuţilor lui Buddha, să ne întrebăm: cum ar fi dacă aş avea şi eu compasiunea lui imensă, atotcunoaşterea sau iubirea necondiţionată pentru orice fiinţă din Univers?”.

c. Gândul la lumina strălucitoare

Dacă mintea s-a scufundat şi mai mult, al treilea gând care ne va ridica este asupra luminii strălucitoare. Gândul la lumina puternică ne va trezi mintea.

d. A întrerupe meditaţia

Dacă nici una din modalităţile prezentate nu funcţionează, am încercat pe cât posibil să ne înviorăm şi în continuare suntem somnoroşi, toropiţi, sau în reverie, şi de mult am părăsit obiectul meditaţiei, înseamnă că a venit timpul să întrerupem meditaţia.

În limba tibetană se spune:

Re shik tun drol

Re shik                    = pentru o vreme
Tun                           = practica, statul jos
Drol                          = a întrerupe, a te relaxa
Re shik tun drol    înseamnă a întrerupe pentru o vreme meditaţia.

Cu alte cuvinte a ne ridica de pe perna de meditaţie şi a merge într-un loc mai răcoros în cazul în care este cald, sau a merge într-un loc cu aer curat, pentru a ne mai înviora sau să ne uităm la stele, la cerul liber sau să ne plimbăm. Toate acestea au fost antidoturile sau corecţiile pentru starea Ching Wa.

g-2. Corecţiile stării de agitaţie sau hiperactivitate mentală

Acum vom trece la Gopa – agitaţia mentală. În prima etapă, atunci când mintea este prea trează, este în stres, este ca şi când ar ţine prea strâns obiectul, corecţia este de slăbi strângerea, de a ne relaxa, a ne degaja. A te relaxa, în limba tibetană se spune:

Lupa

Atunci când există Gopa, adică agitaţie sau sunt prea multe gânduri, mintea este ocupată. Această stare se datoreşte dorinţelor excesive. Din nou, vom accentua faptul că dorinţa, pasiunea nu este ceva rău în sine. Trebuie să fim extrem de dornici să ajungem la iluminare. Atunci când vorbim despre dorinţă excesivă, ne referim la dorinţa lumească, care nu-şi înţelege obiectul. A dori mai mult sau mai puţin, poate deveni un obstacol în meditaţie. Pentru că ne dorim atât de multe lucruri, mintea noastră tinde să meargă după acelea după care tânjim, ori va merge într-un mod evident, ori subtil. Cu alte cuvinte, nu suntem fixaţi complet pe obiect, pentru că o parte a minţii va fi ocupată cu altceva. Atunci când vine She shin, sună alarma, clopotul de alarmă ne trezeşte, vom face Lupa, adică ne vom destinde, relaxa.

Dacă în Ching Wa am fost prea scufundaţi sau uşor deprimaţi, în Gopa mintea este prea trează sau pluteşte sau prea voioasă, iar atunci va trebui s-o coborâm.

Buddha ne-a spus că motivul pentru care tatăl lui nu a perceput vacuitatea în mod direct a fost din cauza agitaţiei mentale. Există diverse forme de relaxare.

Vom discuta în continuare de modalităţile de a coborî mintea, de a o detensiona.

1. Meditaţia asupra morţii şi a efemerităţii.

Dacă la început am vorbit despre meditaţia asupra resurselor şi a oportunităţilor, despre meditaţia asupra Lamei şi asupra lui Buddha pentru a ne înălţa mintea, acum vom merge să o coborâm puţin.

Chiwa Mi Takpa

Chiwa                          = moarte
Mi takpa                    = efemeritate
Chiwa mi takpa        înseamnă moartea şi efemeritatea.

Prima meditaţie este asupra morţii, adică asupra apropierii morţii şi asupra faptului că lucrurile din jurul nostru sunt tranzitorii, trecătoare şi dispar.

În situaţia în care, am ajuns să nu mai stăm liniştiţi, şi în care deja nu mai suntem cu obiectul de meditaţie cu care am început, vom trece la Chiwa Mi takpa.

Aceasta este prima opțiune.

2. Meditaţia asupra celor șase forme de suferinţă

A doua opţiune este meditaţia asupra:       

Dunyel Druk

Druk      = șase
Dunyel   = suferinţă

Deci cele șase forme de suferinţă. Suferinţa samsarei.

Vă mai puteţi gândi şi asupra:

Kye ga na chi

 Chi     = moarte
Na      = boală
Ga      = a îmbătrâni
Kye    = a se naşte

Kye ga na chi înseamnă problemele legate de: naştere, bătrâneţe, boală, moarte, şi din nou naştere. Samsara.

Puteţi medita asupra celor trei tipuri de suferinţă, asupra celor şase tipuri de suferinţă. Va trebui să vă reamintiți toate acestea ca să vă puteți reîntoarce la meditaţia voastră originală.
Care sunt cele trei tipuri de suferinţă?

Suferinţa suferinţei
– Suferinţa schimbării
– Suferinţa atotpătrunzătoare. Ea este însăși natura noastră. Natura noastră este să suferim.

Suferinţa suferinţei este suferinţa crudă: războiul, moartea, boala, foametea.

Suferinţa schimbării înseamnă suferinţa că totul ne scapă din mâini, nu avem nici un control, totul se schimbă permanent, nimic nu stă pe loc, nu putem păstra cu noi nimic, tot ceea ce deţinem într-un final îl pierdem.

Suferinta atotpătrunzătoare este starea noastră existențială, a faptului că dacă ne-am născut va trebui să murim, a faptului că orice lucru care începe trebuie să se și termine. Toată samsara este aşa, ea este patrunsă de aceste lucruri. Totul este în braţele domnului morţii.

Ideea este să ajungem în punctul de a nu mai căuta fericirea în samsara. Deja înţelegem că ea nu ne poate aduce, cu adevărat satisfacţii şi pentru că ne scapă mereu din mâini.

3. Meditaţia pe respiraţie.

Dacă nici meditaţia asupra formelor de suferinţă nu ne-a ajutat, şi suntem în continuare agitaţi, mintea fuge din loc în loc, puteţi trece la meditaţia pe respiraţie. Începeţi să vă concentraţi pe respiraţie. Eliberaţi-vă de orice obiect de gândire, şi observaţi-vă respiraţia. Meditația în acest punct este foarte eficientă.

4. A întrerupe meditaţia

Dacă nimic nu vă poate linişti, întrerupeţi meditaţia.

Niciodată să nu vă ridicaţi de pe perna de meditaţie, când aveţi sentimentul de eşec. Străduiţi-vă să vă ridicaţi când meditaţia este bună, când vă simţiţi bine, şi vă lasă în memorie o impresie bună despre meditaţie, pentru ca să doriţi, să continuaţi meditaţia şi altădată.

Dacă faceţi acest lucru zilnic şi în mod regulat, când vă veţi aşeza pe pernă, este ca şi când aţi continua meditaţia din sesiunea anterioară, ca şi când nu ar fi trecut ore întregi de atunci. Este ca şi când aţi continua de unde v-aţi oprit.

Veţi trăi din ce în ce mai mult în meditaţie. Viaţa petrecută în meditaţie va deveni cu mult mai importantă decât cea din afara meditaţiei.

5. A cincea problemă: A continua de corectat când nu mai este nevoie

Ultima problemă se numeşte:

Du jepa

Du jepa înseamnă a corecta când nu mai este nevoie.

Cine are această problemă deja este foarte avansat.

Dacă aţi fost când moleşiţi, când agitaţi, sau invers şi aţi reuşit să vă corectaţi stările, înseamnă că aţi învăţat să vă echilibraţi meditaţia. Este nevoie de foarte mult timp, pentru a ajunge de a medita cu uşurinţă. Sunt situaţii în care ne-am obişnuit atât de mult să ne corectăm, încât nu ne mai dăm seama că meditaţia nu mai trebuie să fie corectată.

Deci problema este când deja sunteţi într-o meditaţie echilibrată, şi continuaţi să acţionaţi când nu mai trebuie acţionat.

g. A opta corecţie la a cincea problemă – a înceta de a mai corecta.

Du mijepa

Du mijepa înseamnă a nu mai corecta.

Dacă înainte nu am ştiut să conducem, am făcut ceea ce a fost necesar pentru a învăţa, dar acum când ştim să conducem, nu mai trebuie făcut nimic.

Asta nu înseamnă că în meditaţie nu se face nimic!

Încercaţi să  nu confundaţi lucrurile.

Sunt destui, care dacă ar auzi acest lucru „nu se face nimic” ar crede că în meditaţie bună, gândurile vin, sunt lăsate să curgă, şi nu trebuie făcut nimic. Je Tsongkapa spunea: “Mare greşeală! Nu acesta este sensul unei bune meditaţii. Nu veţi ajunge nicăieri.

Ken Rinpoche, când preda aceste lucruri, arăta cu degetul spre geam. Afară era o grădină cu mulţi copaci, iarbă, flori, şi numeroase veveriţe. Şi el spunea: “Am aici prieteni grozavi de buni, şed în meditaţie, fără să se mişte toată ziua. Stau…ce vine, aia vine…Aceasta nu este meditaţie. Puteţi sta așa şi o mie de ani – şi nimic nu se va întâmpla.”

 

Lectia 5 – Aci 3

Cursul 3

Meditația conform tradiției budiste

Inspirate după învățăturile lui Geshe Michael
Traducere a conferințelor Lamei Dvora Tzvieli

Lecția 5

 

 

A asculta la mintea lui Buddha

O lecţie de dharma nu este o dinamică de grup. O clasă de dharma nu este un grup de discuţii, cu toate că uneori se pun întrebări şi se dau raspunsuri. Dacă venim să auzim Dharma, asta se datorează  faptului că dorim să punem capăt suferinţei şi să ajungem la iluminare. Mintea samsarică ştie cum să sufere. Maestrul Shantideva ne spune:

Copiii îşi doresc toată fericirea,
Dar ei fac mereu ceea ce le aduce suferința.

Ne dorim permanent să fim fericiţii şi facem exact contrariul. Cum ştim asta? Pentru că suferim. Această minte samsarică ne bruiază tot timpul.

Deci, când venim la o clasă de Dharma, venim să auzim mintea lui Buddha, să auzim o minte iluminată, nu să ne exprimăm opiniile noastre. Toate părerile şi ideile pe care le avem, le purtăm după noi, de ani de zile. La o lecţie de Dharma se vine cu mintea deschisă şi pentru a asculta îndrumarea lui Buddha. Tot ceea ce a transmis Buddha vine pe o linie pură a marilor Lama, pentru a ne scoate din suferinţă şi de a ajunge la iluminare.

Nu spunem că nu trebuie puse întrebări, ci ele trebuie să fie concise, la subiect, să fie întrebat din modestie, din smerenie şi nu în scopul de a ne exprima opiniile.

Ataşamentul de ego, preţuirea de sine şi a părerilor noastre ne-au menţinut în samsara viaţă după viaţă. Toate aceste cursuri nu fac altceva decât să vă pregătească pentru etapele mai avansate, în cazul în care veţi face drumul cum trebuie.

Noua concepţie asupra lumii se dezvoltă încet, treptat, deoarece avem multe straturi de curăţat şi purificat iar asta datorită milioanelor de eoni petrecuţi în samsara.

 

Un scurt rezumat a ceea ce am învăţat până acum

Am învăţat până acum despre:

1. Cele șase pregătiri preliminare: curățenia și ordonarea camerei de meditaţie, ofranda, refugiul şi generarea Bodhichittei, câmpul de merite, șapte paşi preliminari, a cere Lamei binecuvântarea.

2. Cei șapte pași preliminari: prosternarea mentală, ofranda mentală, confesiunea, bucuria pentru faptele bune, rugămintea de a primi învățătura, a cere Lamei să rămână cu noi, dedicarea.

3. Cele șase condiții pe care trebuie să le îndeplinească locul de meditaţie: locul trebuie să fie favorabil, confortabil, sigur, prielnic, cu prieteni buni, potrivit sau solitar.

4. Cele șase condiții pentru reușita meditației: primul este locul care va trebui să îndeplinească condiţiile pe care le-am enumerat mai sus, apoi a ne mulţumi cu puţin, a fi uşor de mulţumit, a renunţa la activităţi multiple, moralitatea pură, debarasarea de dorinţele simţurilor.

Tot aici am ne-am referit la citatul lui Geshe Dromtonpa, pe care Je Tsongkapa l-a expus în cartea sa: cei care încep să mediteze şi nu reuşesc, încep să-şi acuze profesorii pentru că nu au primit îndrumările corecte. Vor spune: profesorul nu este bun, voi merge la altul.

Geshe Dromtonpa spune: dacă nu reuşiţi este pentru faptul că nu îndepliniţi toate condiţiile necesare. Acolo să căutați. În special moralitatea voastră, pentru că nerespectarea moralității pure va conduce la eșecul meditației voastre”.

5. Poziția corpului

În lecţia de astăzi vom discuta despre problemele mentale ce apar pe parcursul procesului de meditație. Oricine care intră serios în meditaţie se va confrunta cu aceste probleme.

 

Textele de studiu

Textul de care ne vom folosi a fost scris de catre Trijang Rinpoche, după conferinţele susţinute de profesorul lui, Pabonka Rinpoche.

Pabonka Rinpoche

Pabonka Rinpoche a trăit între anii 1878 – 1941. Conferinţele pe care el le-a susţinut erau de fapt comentarii asupra lucrării lui Je Tsongkapa, Lam Rim Chen Mo.

Învăţătura despre problemele mentale se bazează pe lucrarea Lam Rim Chen Mo şi de asemenea pe lucrarea lui Kamalashila. Aceasta este predată în toate curentele budiste, deoarece orice persoană care meditează se împiedică de ele.

Diferenţa dintre cei care reuşesc în meditaţie şi cei care întâmpină dificultăţi sau se opresc în diverse stadii, este de cât de bine cunosc materialul acestui curs. Cu toate că acest curs poate să vi se pară tehnic, sau monoton, el este de o mare importanţă.

Cu cât veţi progresa mai mult şi cu cât studiul va fi mai avansat el va fi din ce în ce mai tehnic şi mai puţin ideologic. Cine este cu adevărat serios şi doreşte să reuşească în meditaţie va dori să afle cum trebuie practicat corect. Acest curs este considerat ca fiind foarte avansat.

 

Cinci probleme şi opt corecţii

Nye Pa Nga

Nye Pa         = problemă
Nga               = cinci
Nye pa nga înseamnă cele cinci probleme care apar în meditaţie.

La aceste probleme sunt opt corecţii, care se numesc:

Nyen Po Gye


Gye                = opt
Nyen po      = corecţie, deci opt corecţii.

 

1. Prima problemă – lenea

Le Lo

Le Lo înseamnă lenevie în limba tibetană. Asta nu înseamnă că omul este o persoană leneșă, el poate fi foarte harnic, el poate spune: „nu îmi vine să stau să meditez”.

Cu alte cuvinte:

– nu există suficientă motivaţie
– nu se doreşte destul acest lucru
– practica nu este considerată ca fiind importantă
– persoana este prea ocupată, are prea multe lucruri de făcut.

Până nu vom depăşi Le Lo, nu ne vom aşeza să medităm.  Iar dacă nu vom medita nimic nu se va întâmpla. Meditaţia este necesară pentru a ajunge la cunoaşterea interioară.

Deci, vom trebui mai întâi să rezolvăm această problemă.

 

Există patru corecţii pentru Le Lo.

a. Prima corecţie – motivaţia

Ting-Ngen-Dzin La Depa

În cazurile în care nu avem dispoziţie sau nu ne vine să medităm sau suntem prea ocupaţi, va trebui să ne convingem de ce este atât de important să facem ceva care este atât de neobişnuit pentru noi, adică să ne creăm obiceiul ca în fiecare zi să medităm. Deci, prima corecţie este motivaţia. Vom vorbi puţin despre etapele căii spre iluminare.

 

Prima etapă este renunţarea sau calea acumulării.

Se spune că omul până nu ajunge la renunţare nici nu va dori să vină să asculte dharma şi nici să practice. Deci, în primul rând, este nevoie de a se dezvolta renunţarea sau nemulţumirea faţă de suferinţa acestei lumi, faţă de samsara.

Dacă nu vom face acest lucru, vom continua să fim preocupaţi de activităţile noastre obişnuite, iar viaţa se va sfârşi înainte de a ajunge la percepţia directă a vacuităţii. Iar dacă nu vom ajunge în această viaţă la calea percepţiei, Buddha ne-a învăţat că nu ne va fi bine. Vom îmbătrâni şi vom deveni neputincioşi sau sclerozaţi ca şi bunicii noştrii. Vom rămâne fără puteri, ne vom pierde aptitudinile, memoria, luciditatea şi vom muri precum muştele. Cine ştie ce ne va aştepta dincolo?

Şi dacă, tot ceea ce aţi auzit până acum este corect, atunci cu toţii avem buzunarele pline de karme grele, şi cine ştie care dintre acestea ne va arunca în următoarea viaţă. Nu avem nici cel mai mic control asupra acestui proces. Până nu vom ajunge să percepem vacuitatea, suntem în controlul karmei.

Poate printre miliardele de karme rele să fie una mai bună care să ne aducă la o naștere ca fiinţă umană.

 

A doua etapă se numeşte calea pregătirii.

Cu alte cuvinte, pregătirea pentru a percepe vacuitatea. În acest proces, dobândim înţelegerea intelectuală profundă a vacuităţii. Iar aici intră meditaţia. Fără meditaţie nu se poate ajunge la calea percepţiei. Perceperea vacuităţii este posibilă numai în meditaţie profundă, adică în Shine (în limba sanscrită Shamata – nume care se dă meditaţiei perfecte) iar pentru ajunge la Shine este nevoie de foarte multă practică meditativă.

Antrenamentul se asemănă cu acela al unui pianist virtuoz. Este imposibil ca cineva care învaţă să cânte la pian, dupa șase luni să devină un maestru. Este nevoie de muncă asiduă.
Deci, pentru a ne dezvolta meditaţia, vom trebui să depunem eforturi serioase, să mergem la retreat-uri şi să primim îndrumările necesare de la maestru.

Când cineva aspiră să devină pianist va trebui să înceapă să înveţe gamele muzicale. El nu va putea cânta de la bun început sonate. Acelaşi lucru se petrece şi în meditaţie. La început este greu de meditat pentru că mintea zburdă în toate direcţiile sau adoarme. Nu există nici satisfacţie pentru că încă nu ştim cum să facem.

Întrebarea este: de ce aş dori să mă supun la asemenea antrenamente laborioase? Numai dacă înţeleg foarte bine unde vreau să ajung. Dacă compasiunea mea este mare, mă voi strădui din toate puterile să mă eliberez şi pe mine şi pe ceilalţi de toată suferinţa. Voi sta şi voi practica meditaţia.

Nu există nici o abilitate pe care să nu ne-o putem dezvolta prin antrenament. Nu există nimic care să nu se dezvolte prin puterea obiceiului şi cu îndrumare corectă.Este foarte important să meditatăm zilnic, iar motivul va fi compasiunea.

 

Trei motivații

Revenim la prima corecţie: motivaţia.

Există trei feluri de motivări.

1. Prima motivare spune: „Doresc să percep vacuitatea în mod direct, altfel voi continua să mă rostogolesc în samsara, sub diverse forme de existentă suferindă. Şi dacă mă voi naşte într-una din ele cine ştie cât timp voi suferi. În infern se suferă cumplit şi mult timp. Şi, chiar dacă voi deveni din nou fiinţă umană, nu este de loc sigur ca voi întâlni Dharma, sau voi întâlni profesori de dharma, sau dacă voi fi sănătoasă, sau dacă voi fi întreagă/întreg la minte. Cine ştie în ce viață mă voi duce? Deci, va trebui neapărat să ajung la calea percepției”.

Nu vom putea percepe vacuitatea fără meditaţie profundă. Iar dacă nu vom percepe vacuitatea nu ne vom putea elibera. Deci, pentru a ajunge la calea percepţiei este nevoie de multă muncă şi de multă compasiune.

2. Al doilea argument este ca nu vom putea ajunge la calea perceptiei dacă nu vom trece prin toate etapele de meditaţie. Trecerea de la o etapă la alta se face numai în meditație profundă, deci nu putem progresa altfel.

3. Al treilea argument este că atunci când o persoană şi-a dezvoltat o bună concentrare meditativă i se dezvoltă tot felul de abilități paranormale, cum ar fi, citirea gândurilor celuilalt, a şti care sunt nevoile celuilalt, şi alte forţe psihice. Toate aceste abilităţi oferă posibilitatea de a ajuta oameni. Dacă am putea citi mintea cuiva am şti ce-l deranjează, ce obstacole are, şi am putea spune lucrurile potrivite la momentul potrivit.

Bineînţeles că scopul practicii noastre nu este de a ajunge la aceste abilităţi, pentru că ele sunt temporare şi se pierd o dată cu moartea. Ar fi frumos, într-adevăr, să avem aceste calităţi pentru că ele ne permit să ajutăm cu mult mai eficient pe ceilalţi. Şi cu cât ajutăm mai mult, cu atât vom acumula mai multe binefaceri, lucru care ne va asigura succesul pe calea spirituală.
Cel mai bun progres în meditaţie va fi exact în zilele în care nu aveți dispoziţie să meditați, şi cu toate acestea stați şi meditați. Cu toate că veţi fi atraşi de alte lucruri, sau sunteţi indispuşi, sau vă doare capul, sau aveţi prea multe de făcut, vă aşezati să meditaţi pentru că v-aţi angajat să vă dezvoltaţi pentru a-i ajuta pe ceilalti. În aceste zile, vă veţi lupta împotriva inclinațiilor voastre rele, iar acest război vă va aduce multe binefaceri.

Deci, de fiecare dată când nu vă vine să practicaţi, şi cu toate acestea vă veţi așeza să meditaţi, veţi progresa cel mai repede

 

b. A doua corecţie – dorința de a ajunge la Shamata.

Dunpa

Dunpa înseamnă dorinţă, aspirație, în sensul că dorim să ajungem la rezultate în practica noastră meditativă, sau a dori de a obţine Shamata.

Când mintea atinge starea de Shamata, (Shine – meditaţia focalizată pe un obiect) concentrarea va fi uimitoare. În această etapă puteţi învăţa tot ceea ce veţi dori cu o uşurinţă ieşită din comun. Datorită minţii care va deveni extrem de ascuţită, ca un fascicul laser şi disciplinată, veţi putea găsi soluţii la orice problemă care vi se iveşte în viaţă. Când mintea va fi dirijată spre o problemă, ea va rămâne cu ea, şi nu va merge în alte direcţii. Cel care ajunge la Shamata încă nu şi-a pierdut abilitatea de a se supăra, dar are capacitatea de a-şi suprima supărarea în fazele ei incipiente. În exterior, el arată a fi o persoană care nu se supără deloc şi este mereu bine dispus, deoarece îşi dă seama imediat când  afecţiunea mentală se activează. Conștientizarea lui este la un grad foarte înalt. Este extrem de plăcut să fi în apropierea unei astfel de persoane, care este fericit permanent, iubeşte lumea şi în acelaşi timp este şi un mare maestru.

Tot în acest context este bine să reflectăm şi asupra faptului că:

– tot ceea ce avem mai bun vom pierde în cele din urmă

– acest fapt se va repeta iar şi iar, până când vom ajunge la Shamata iar de aici la calea percepţiei

– timpul nostru se scurge, vieţile noastre sunt scurte

 

c. A treia corecţie – efortul

Tsun Dru

După ce am văzut care sunt virtuțile celui care a ajuns la nivelul meditativ Shamata, le dorim şi noi. Dar, dacă vrem să le obținem va trebui să depunem efort. Deci, corecţia leneviei este efortul. Cu toate că nu suntem dispuşi să stăm să medităm, vom face tot efortul pentru a practica.

 

d. A patra corecţie – plăcerea care apare în meditaţia perfectă sau ușurința practicii

Shin Jang

Shin Jang este plăcerea de a practica sau plăcerea de uşurinţă a practicii. Lama Christie McNally a tradus acest cuvânt ca “fluiditate”, după descrierea dată de Pabongka Rinpoche. Shin Jang este o combinaţie între plăcerea mentală şi plăcerea fizică. Când o persoană ajunge la concentrarea meditativă Shamata, apare plăcerea fizică şi mentală, de asemenea şi uşurinţa practicii.
Şi dacă ne întoarcem din nou la pianistul nostru, datorită antrenamentelor îndelungate, deja mâinile lui fug pe claviatură, el poate interpreta cu multă uşurinţă orice sonată. Aceasta este uşurinţa practicii despre care am vorbit. El nu mai caută clapele care sunt corespunzătoare notelor muzicale şi mai mult, interpretarea partiturii devine o mare plăcere.

Acelaşi lucru se întâmplă şi în practica meditativă. Cel care devine un virtuoz al meditaţiei, nu va mai depune eforturi să se concentreze. În momentul în care s-a decis să mediteze, de cum se așează, va fi deja într-o concentrare maximă. Deci, există o ușurință a practicii şi cu ea vine plăcerea fizică şi psihică. Corpul este uşor, nu simte nici o durere. Ceea ce este extraordinar în această practică este faptul că se poate ajunge la o uşurinţă incredibilă a trupului fizic, pentru că totul vine de la minte şi nu de la corp.

Când veţi începe un retreat, datorită faptului că nu mai vorbiţi şi nu mai păcătuiți cu vorba, mintea începe să se purifice şi în scurt timp corpul va deveni mai uşor, şi asta cu mult înainte de a se ajunge la Shamata. Acest nivel la care se ajunge încă nu-l putem denumi Shin Jang, pentru că plăcerea care apare este cu mult mai mică decât cea din Shin Jang. Pabongka Rinpoche descrie în ce ordine vin.

Când începeţi să faceţi cu seriozitate practica meditativă, lucrurile vor curge de la sine şi mai mult, uşurinţa de a medita, plăcerea fizică şi mentală, vă ajută să vă învingeţi lenea. Veţi fi la fel ca şi cel care face jogging în fiecare dimineață, cu plăcere şi cu multă uşurinţă. Diferenţa între cele două practici este beneficiul imens care rezultă în urma meditaţiei. Când începeţi să simţiţi plăcerea veţi fi şi mai impulsionaţi în continuarea practicii.

 

Plăcerea meditației nu este scopul practicii.

Este important să înţelegem că plăcerea nu este scopul meditaţiei. Ea este doar un efect secundar. Ea, în sine, nu ne eliberează din suferinţă. Plăcerea care vine o dată cu practica intensivă, se va pierde dacă nu vom ajunge la calea percepţiei sau foarte aproape de ea. Deci, ea nu este un scop, ci doar un efect secundar foarte plăcut, deoarece ne împinge pe cale şi ne ajută să ne menţinem pe ea.

De ce subliniem faptul că plăcerea nu este scopul meditaţiei? Pentru ca să nu ne ataşăm de ea. Pentru că oamenii se agaţă de ea şi se scufundă în această plăcere, în loc să continue după îndrumările Lamei pentru a ajunge la percepţia vacuităţii.

Este de dorit ca să nu vă lăsaţi mintea să se ataşeze de această plăcere, şi să nu rămâneţi în aceste stări, ci să vă continuaţi practica pentru că plăcerea o veţi simţi oricum.

Toate preocupările pe care le aveţi, toate lucrurile după care fugiţi, în loc de a medita, mai de vreme sau mai târziu le veţi pierde, pentru că orice lucru samsaric este efemer, va trebui să dispară. Sigurul lucru pe care îl puteţi păstra este fructul practicii voastre. Deci, gândiţi-vă la acesta ca motivaţie. În caz contrar, veţi continua să suferiți mult timp.

 

2. A doua problemă – A uita instrucţiunea

Ce se întâmplă când am depăşit Le Lo şi în sfârşit ne-am aşezat în meditaţie?
Decidem să medităm asupra imaginii lui Buddha sau asupra obiectului pe care ni l-a dat Lama, cum ar fi să reflectăm asupra renunţării sau asupra absurdităţii de a fugi după lucrurile materiale. Ce se întâmplă imediat? Uităm. Atenţia este distrasă de alte gânduri. Acest fenomen se numeşte “pierderea obiectului”.

În limba tibetană se spune:

Dam Ngak Jepa

Dam ngak = instrucţiune sfântă
Jepa înseamnă a uita.
Dam ngak jepa înseamnă a uita instrucţiunea sfântă.

Ce înseamnă instrucţiunea sfântă? Este ceea ce Lama mi-a spus să meditez. Lama sau profesorul este cel care mă îndrumă pe calea mea spirituală şi îmi spune asupra căror subiecte să meditez, de exemplu, Bodhicitta, Tong Len sau orice altceva. După ce am primit obiectul de meditaţie, mă aşez să meditez, îmi vin alte gânduri, îmi distrag atenţia şi deja am uitat care mi-a fost obiectul de meditaţie.
Deci prima problemă care apare, după ce ne-am aşezat pe perna de meditaţie, este pierderea obiectului. Adică, după un timp ne trezim brusc că nu mai suntem pe obiectul de meditaţie. Ori am adormit, ori visăm. Orice începător deviază de la obiectul de meditaţie pe care şi la ales. De aceea, când începeţi practica nu vă gândiţi la faptul că sunteţi inferiori altora, pentru că toată lumea trece prin aceste etape.

Există situații în care mintea poate fi distrasă de la obiectul stabilit, spre un alt obiect meditativ la fel de bun. De exemplu, vom vrea să medităm asupra renunțării, şi la un moment dat ne gândim la Bodhicitta. Este adevărat că este bine de a medita asupra Bodhicittei, dar nu acesta este momentul să facem acest lucru iar acest fapt, este tot o distragere a atenției.

Ceea ce se doreşte, este de a rămâne fixaţi pe obiectul de meditaţie. Dacă mintea a fugit în altă parte, o aducem înapoi. În momentul în care am decis asupra cărui subiect medităm, vom rămâne fixaţi pe el. Nu vom începe să ne răzgândim în mijlocul drumului. De ce? Pentru că acest lucru va deveni un obicei şi niciodată nu vom mai putea rămâne focalizaţi pe obiect. Toată ideea este de a ne dezvolta puterea de concentrarea pe obiect, adică să ajungem să ne dirijam noi mintea, şi nu ea pe noi.

 

e. A cincea corecţie – a reaminti

Drenpa

Ce înseamnă acest lucru? La început, când încă nu suntem obişnuiţi cu meditaţia, încercăm să ne concentrăm pe un anumit subiect, şi mintea se îndepărtează de el pentru că ne-a venit un alt gând. După câteva minute ne trezim brusc din reverie şi ne dăm seama că nu mai suntem cu obiectul de meditaţie. Drenpa se trezeşte şi revenim din nou asupra obiectului. Din nou vom pierde obiectul, ne aducem aminte de el, şi ne întoarcem atenţia asupra lui.

Mintea noastră la început se comportă ca un elefant sau o maimuţă sălbatică, merge unde vrea ea, nu ne ascultă. De aceea ne este greu să medităm de la bun început, este foarte frustrant. Dar datorită compasiunii şi a motivaţiei noastre, a depăşirii stării de Le Lo, vom rămâne în continuare în meditaţie şi ne vom readuce mintea la obiect. Când conştientizăm că mintea a plecat, ne vom spune: “acum, întoarce-te, vino înapoi, vino înapoi”, de o mie de ori. Este doar o chestiune de obişnuință, iar cu timpul mintea va reveni. Dacă aţi făcut des acest lucru, vă veţi trezi din ce în ce mai repede,  mintea va migra din ce în ce mai puţin, şi în cele din urmă ea se va opri.

Dacă veţi persevera, în mod garantat deplasările minţii vor înceta cu totul. În cele din urmă veţi ajunge la starea mentală, denumită în limba tibetană:

Ne cha

adică focalizarea pe obiect  sau stare de calm.

Încercaţi pe cât posibil să nu vă lăsați descurajați de faptul că pierdeţi obiectul. Continuaţi să practicaţi şi va veni ziua când nu-l veţi mai pierde de loc. Toţi cei care au reuşit în practica meditativă şi ei au trecut prin aceste etape. Fiecare dintre ei a trecut prin locul în care vă găsiți astăzi. Niciodată să nu vă gândiţi că meditația nu este domeniul vostru, sau că meditaţia ghidată este mai bună. Continuați-vă practica, şi nu disperați.

 

3. A treia problemă – moleșeala sau agitaţia mentală

Următoarele două probleme apar practicantului mai avansat în meditaţie, după ce a învăţat să fie fixat pe obiect 

Ching Wa

și

Gopa

Cu toate că Ching Wa şi Gopa sunt două probleme diferite, ele sunt expuse împreună.

3a. Ching Wa înseamnă moleșeală mentală, iar Gopa înseamnă agitaţie mentală sau o hiperactivitate a minţii.

Fiecare dintre aceste stări are două nivele:

– unul evident

– altul mai subtil

 

Nivelul evident  

Nivelul evident a stării Ching Wa se numeşte în limba tibetană:

Ching Wa Rakpa

Rakpa         înseamnă evident, brut, grosier
Ching Wa  = moleșeală, lâncezeală

Ce înseamnă Chin Wa la nivel evident?

Sunteţi fixaţi pe obiect, deja nu-l mai pierdeţi deoarece aţi progresat suficient de mult ca să fiţi focusaţi pe el, dar nu aveţi o imagine clară a acestuia. El este neclar. Ca şi un aparat de fotografiat nefocalizat. Mintea este într-un fel ca şi aparatul de fotografiat, dar care nu este bine focalizat. Deci, mintea este fixată pe obiect, dar nu-l vede clar. Este ca şi cum ar exista un văl pe jumătate transparent între voi şi obiect, nu există claritate.

În general, mintea noastră este neclară, nu este ascuțită. Cu toate că noi credem că este clară, ea este departe de potenţialul ei. Veţi începe să descoperiţi acest lucru în meditaţie, dacă veţi face suficiente progrese. Numai atunci veţi începe să lucraţi cu ea şi să vă luptaţi cu acest lucru.

De multe ori oamenii nici nu îşi dau seama că au această problemă. Ei pot spune: “mi s-a spus să medităm asupra imaginii lui Tara şi sunt cu ea tot timpul”. Dar ea nu este clară în minte. Până când nu va exista în mintea voastră claritatea imaginii, veţi fi departe de Shine.

Shine este o stare meditativă foarte clară, ascuţită, trează, lucidă, pe care n-aţi mai cunoscut-o vreodată. Aceasta este starea la care dorim să ajungem pentru a putea percepe vacuitatea. De aceea este nevoie să lucrăm mult. Mintea noastră obişnuită nu numai că este leneșă, ci este şi rudimentară. Când există claritate, este ca şi cum imaginea pe care o vedeţi cu ochii deschişi, o vedeţi exact la fel şi când aveţi ochii închişi.

Această situaţie în care am obţinut claritatea se numeşte în limba tibetană:

Sel Cha

Sel               = clar
Cha             = aspect, factor
Sel Cha      înseamnă claritate.

Cu toate că majoritatea oamenilor au dificultăţi în a vedea clar, fiecare poate să practice şi să progreseze. Să spunem că începem să facem meditaţie asupra imaginii lui Buddha. La început nu vom vedea nimic. Vom începe cu silueta lui, ne vom gândi la conturul lui, şi vom încerca treptat să-i vedem conturul cât mai clar. Încet, încet, ne obişnuim mintea să fie ca şi camera de fotografiat, nu numai ca să rămână pe obiect, dar să-l și păstreze clar. Apoi vom începe să umplem conturul, cu ochii, părul, nasul, gura. Încet, încet, mintea se va ascuţii. Este ceea ce face meditaţia – ascute mintea.

 

Nivelul subtil

Nivelul subtil al stării Ching Wa este cel mai mare duşman al meditaţiei. El se numeşte în limba tibetană:

Ching Wa Tramo

În această stare meditativă sunteţi fixaţi pe obiect, aveţi claritatea lui, dar nu și intensitate. Deci există fixare şi claritate dar nu şi intensitate şi stabilitate.
Atunci când ajungem şi la intensitate în meditaţie, starea se numeşte:                       

Ngar Cha

Ngar                    = intensitate, ascuţime
Cha                      = parte, facto.
Acest lucru     înseamnă, focalizare care are claritate, ascuţime şi intensitate.

De ce acest nivelul subtil a lui Ching Wa este duşmanul nostru cel mai rău?

Deoarece la acest nivel:

– există fixare pe obiect

– există claritate dar veţi tinde să credeţi că meditaţia voastră este foarte bună. Dar până când nu veţi atinge atât ascuţimea cât şi intensitatea, meditaţia nu este bună. Acest nivel poate fi confundat cu progresul, dar de fapt ne provoacă daune.

Nu este suficient să vedeţi imaginea clară, limpede. Experienţa minţii va trebui să fie intensă, asemănătoare vizionării unui film de acţiune, de suspans, când sunteţi complet absorbiţi şi interesaţi de obiectul vostru. Experienţa va trebui să fie plină de viață.
Dacă nu simţiţi acest lucru, înseamnă că sunteţi la nivelul subtil a lui Ching Wa.
Problema este că destui sunt cei care nu-şi dau seama că au ajuns la acest nivel subtil, şi îşi petrec toată viaţa aici, fără să mai progreseze.

Această formă uşoară, se mai numeşte şi:

Ngar Me

Ngar              = intensitate, ascuţime
Me                  = nu există, lipsă
Ngar Me      înseamnă lipsa intensității.

De obicei, această formă uşoară a lui Ching wa este foarte greu de deosebit până când cineva nu vă va învăța despre aceste etape. Dar, dacă aţi auzit acum despre toate acestea, acest lucru vă va permite să recunoaşteţi stadiul în care vă aflaţi. Deci dacă nu experimentăm meditaţia ca pe un film de suspans, atunci avem Ching Wa uşoară.

Ca să ajungem la Shamata ( Shine), avem nevoie  de o minte ascuțită, ca un fascicol laser care să străpungă prin ignoranţa noastră.  Cel care a ajuns în stadiul de Shine, întreaga lui viaţă va deveni o adevărată sărbătoare. Totul va veni extrem de  uşor, veţi atrage tot ceea ce veţi dori în viaţă.

 

f. A șasea corecţie – a ţine în mână ceașca

Ne vom utiliza de imaginea de a ţine o ceașcă în mână. A ţine ceaşca este similară fixării pe obiect. Când cineva se află la nivelul evident a lui Ching Wa, este ca şi când ar ţine ceaşca, deci este fixat pe obiect, are claritatea obiectului, dar prinderea lui este fără vlagă, fără fermitate. Corecţiile acestui nivel sunt următoarele:

 

f -1. A întări prinderea, a mări aderenţa, a strânge cana mai bine.

Ca sa putem mări aderenţa:

– ne vom apropia mai mult de obiect

– vom fi mai interesaţi de el

– îl vom face să devină foarte important pentru noi.

Deci, dacă mai înainte prinderea cănii era fără vlagă, acum vom întării această prindere. Imaginaţi-vă că mintea ar fi mâna care ţine obiectul, în cazul de față o ceaşcă. Când mâna ţine cu fermitate mânerul ceştii, este ca şi când  mintea va fi strâns lipită de obiect. Iar dacă vom slăbi strângerea, este ca şi cum ceaşca ne va cădea.

 

Consecinţele nedorite ale moleşelii subtile

Ce se va întâmpla de-a lungul timpului cu cel care va continua să rămână la nivelul subtil de moleşeală Ching Wa Tramo?

Acest lucru va avea efecte asupra minţii şi în afara meditaţiei:

a. veţi fi mai uituci

b. vă veţi pierde capacitatea mentală. IQ-ul va scădea, pentru că vă obişnuiţi mintea să fie într-un fel de relaxare intelectuală. Deoarece mintea este preocupată permanent de obiecte, atunci când ne obişnuim să le ţinem fără fermitate, mintea va fi slabită, noi înşine vom deveni uşor detaşaţi iar cu timpul ne vom prosti din ce în ce.

Acest fenomen este puţin asemănător cu o persoană care utilizează mult timp marijuana. Marijuana slăbeşte capacităţile minţii acestuia, făcându-l detaşat şi lipsit de orice motivaţie.
Acest obicei de a rămâne detaşati faţă de obiect, are un efect extrem de negativ asupra minţii noastre, chiar şi în afara meditaţiei. De aceea, este bine de ştiut acest lucru pentru a  nu cădea în această situaţie, deoarece nu vom ajunge la nici un rezultat spiritual.

Sunt destule persoane care meditează ani de zile în acest mod, ceea ce este un lucru foarte trist. Pe timp ce trece, ei vor deveni mai proşti, mai uituci,  îşi vor pierde intelectul. Marii Lama ne spun: „Nu există o cale mai sigură de a te naşte ca animal în viaţa imediat următoare”. Pentru că, în afară de frica permanentă în care trăiesc, au şi prostie. Ele nu sunt în stare de a face o cale spirituală pentru că nu au capacităţi intelectuale.

Un alt duşman asociat cu Ching Wa este oboseala. Dacă veţi sta să meditaţi când sunteţi obosiţi, va veni starea de moleşeală, care am văzut că nu ne duce la nimic. Ca sa reuşiţi în meditaţie, va trebui să dormiţi suficient.

Din meditaţie, va trebui să vă ridicaţi când sunt încă treji şi mintea este ascuţită. Daca aţi ieşit din meditație indispuși, data viitoare nu vă va mai veni să vă aşezaţi în meditaţie. Cineva care doreşte să practice serios, îşi va crea condiţiile care să-i dea curajul să continue să exerseze. Deci, ieşiţi din meditaţie când sunteţi încă bine dispuşi sau în momentul în care începeţi să deveniţi somnoroşi.

 

3-b. Agitaţia

Am văzut că a treia problemă are două aspecte: Ching Wa şi Gopa.
Gopa este o stare în care mintea este agitată, sare din loc în loc, frenetică şi extrem de vigilentă.

 

Sursa de nelinişte este dorinţa

Cum apare Gopa? Gopa apare datorită dorinţei. Datorită faptului că dorim mereu ceva, şi atunci când stăm în meditaţie, mintea va continua să dorească. Această tendinţă de a vrea mereu ceva, va crea o minte care năzuieşte spre lucruri, o minte care este ocupată în permanenţă. Chiar şi atunci când ne-am antrenat mult şi mintea deja stă fixată pe obiect, ea va continua să fie ocupată. Este ca şi când ar exista un curent de apă, pe fundul unui lac liniştit. Cu toate că suntem fixaţi pe obiect, nu suntem complet liniştit.

Gopa are şi ea două nivele, unul evident şi celălalt subtil. Le putem compara cu intensitatea curentului de pe fundul lacului. Suntem fixaţi pe obiect, avem claritate, dar nu suntem liniştiţi.

 

f-2. Corecţia neliniştii

Corecţia este opusă celei anterioare. Mintea agitată este comparată cu a ţine ceaşca prea strâns. Când ceaşca este ţinută prea strâns, se consumă multă forţă, producând tensiune. De aceea, în acest caz, va trebui să ne destindem puţin, să ne relaxăm mintea. Sau să lăsăm mintea să se relaxeze pe obiect.

Dacă în Ching Wa, ne-am luptat să ţinem cana suficient de puternic, în Gopa ţinem cana prea strâns şi va trebui să slăbim strângerea.

Ceea ce trebuie să facem este de a învăţa să păstrăm calea de mijloc, aşa cum conducem o maşină. Va trebui să ajungem la un echilibru, în care mintea nu este nici prea relaxată, dar nici prea tensionată. Acesta este motivul pentru care cele două aspecte, moleşeala şi agitaţia, sunt prezentate împreună, de a găsi echilbrul dintre Ching Wa şi Gopa, pentru a ajunge la meditaţia echilibrată Nyomjuk.